binnenland 15 Goede voornemens werken wel degelijk cheap.nl dagactie 37, r 46% van 6Ö£0 50* Supervoordelig bellen, sms'en en internetten, zolang je contract loopt. Nu ruim €320,- extra voordeel! C Thermen Bussloo ind. overnachting! hollands nieuwe. cheap.nl/dagactie| 0900-700 7004 Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl per /toplocatie één superactie! wo 2 januari Nieuwe benadering van arbeidsmarkt nodig Tijdelijk alleen voor lezers van de PZC Extra laag tarief van 3,8 cent Inclusief 500 MB internet Voor maar per maand Een Samsung Galaxy S3 Mini Samsung Galaxy S3 Mini Bekijk deze en alle overige lezersaanbieding* o hollandsnieuwe.nl/pzc woensdag 2 januari 2013 NMHHNMMHNNHHHNMHMNnNHHMMBHRMI door Joep Trommelen WAGENINGEN - Goed nieuws voor wie zich voorneemt dit jaar te stoppen met roken, gezonder te gaan eten of anderszins zijn leven te beteren: dat kan wel degelijk werken! Mits zulke goede voorne mens aan een aantal voorwaarden voldoen. Hoe plechtiger en concre ter het voornemen en hoe meer mensen er van weten, des te gro ter de kans op succes. Niet alleen de weg naar de hel is geplaveid met goede voornemens, ook die richting succes. Dat hebben wetenschappers van Wageningen Universiteit samen met Leidse en Amerikaanse colle ga's ontdekt. Zij bestudeerden de resultaten van negentien onderzoe ken van over de hele wereld naar het effect van voornemens op mi lieuvriendelijk gedrag. „Hoogstwaarschijnlijk gelden de voorwaarden waaronder voorne mens succes kunnen hebben ook voor andere voornemens dan al leen op milieugebied," zegt Anne Marike .Lokhorst, universitair do cente communicatiewetenschap in Wageningen. Zij is een van de on derzoekers die een artikel over hun overzichtsstudie publiceren in het januarinummer van het vak tijdschrift: Environment and Beha viour. De onderzoekers geven daarin een aantal voorbeelden van hoe een voornemen effectief kan zijn. Het op papier zetten maakt de kans op succes' groter, net als het doen van de belofte in het bijzijn van ande ren die als getuige fungeren. Zij kunnen de 'voornemende' man of vrouw er dan later op aanspreken. Lokhorst:Actief uitspreken helpt, maar je dient een voornemen ook specifiek te maken. Vaak kijken mensen alleen naar het resultaat dat ze willen behalen, 'ik wil afval len' bijvoorbeeld. Maar het is veel effectiever om te zeggen: ik eet voortaan iedere dag groente of laat snoep staan. Je moet er voor zor gen dat je steeds aan je belofte of voornemen herinnerd wordt, dat je steeds weer opnieuw wordt ge- triggerd je eigen woorden na te ko men." In de onderzochte studies bleek telkens weer dat mensen hun voor nemens eerder in de praktijk brachten als ze aan de genoemde voorwaarden voldeden. „Vergele ken met de controlegroepen die dat niet deden, scoorden zij signifi cant beter in het uitvoeren van hun voornemens", stelt Lokhorst De metastudie is verricht om be leidsmakers die het milieu willen beschermen te kunnen vertellen of het zin heeft vrijwillige gedrags verandering bij burgers na te stre ven. Dan gaat het bijvoorbeeld om een duurzame leefstijl, energiebe sparing, afvalscheiding of agrarisch natuurbeheer bij boeren. Het heeft volgens de onderzoekers wel dege lijk zin daar energie in te steken. „Hoe dat precies werkt, weten we nog niet, daar gaan we de komen de jaren nog meer onderzoek in steken", kondigt Lokhorst aan. Ze heeft al wel ideeën over hoe de psychologische mechanismen ach ter succesvolle voornemens wer ken. „Wie een voornemen uit, ver andert daarmee zijn of haar zelf beeld. Iedereen heeft een zelf beeld, al hoeft dat niet per se cor rect te zijn. Als je jezelf dan iets voorneemt, stoppen met roken bij voorbeeld, dan is dat blijkbaar be langrijk voor je. Dan ga je dus ook anders naar jezelf kijken. En men sen willen graag consistent zijn. Dus komen ze dat voornemen graag na, vooral als anderen je er telkens op blijven wijzen." alleen vandaag boekbaar! korting I per persoon, per arrangement 1 overnachting incl. ontbijt Vele sauna's en baden t/ 1 x entreeticket tw.v. 31,50 Op 10 min. rijden van het hotel BEST WESTERN Hotel de Veluwe Zorg speelt in op tekort personeel Vooral in de Randstad zal over enkele jaren een tekort aan ho ger opgeleid zorgpersoneel be staan. Sector moet inspelen op ver anderende zorg. Enkele pilotprojecten lopen vooruit op aanpassingen. door Paulus Smits UTRECHT - De vraag naar hoger op geleid verpleegkundig en verzor gend personeel stijgt de komende jaren zó sterk, dat tekorten onver mijdelijk zijn. Dat is de verwach ting van het ministerie van Volks gezondheid, Welzijn en Sport, maar ook van vakorganisaties van verplegend personeel. Afgelopen week verscheen het rap port Arbeid in Zorg en Welzijn 2012. Daarin wordt voor de eerstkomen de jaren een gematigd positief beeld geschetst over de arbeids markt in de zorg. Mensen blijven langer werken doordat gunstige uitstromingsregelingen zijn ver dwenen. Toch stroomt personeel uit, door de beperkte carrièremoge lijkheden, de relatief hoge werk druk, onregelmatige werktijden en sociale onveiligheid. In bepaalde sectoren (zoals de geestelijke gezondheidszorg en de kinderopvang) zijn minder perso neelsleden nodig door structurele beleidsaanpassingen. Dat leidt er toe dat afgestudeerden van middel bare en hogere beroepsopleidin gen niet direct aan de bak kunnen. Nu al is een trend zichtbaar dat mensen met een diploma een extra jaar aan hun studie plakken om meer kwalificaties te verwer ven. Ook melden zich zorgmede- werkers met jarenlange ervaring in toenemende mate voor omscho lingsprojecten. Op die manier wil len ze ook in de toekomst aan het werk kunnen blijven. Maar toch verwacht de vakorgani satie voor verplegend en verzor gend personeel V&VN zeker in de Randstad problemen voor de be zetting van functies met hoge ei sen, zoals in operatiekamerteams, en op intensive-care- en dialyseaf delingen. Ook spelen technologische ontwik kelingen en andere zorgconcepten een rol bij het ontstaan van perso neelstekorten. Volgens de onder zoekers moet het onderwijs daarin meegaan. Het zal op den duur lei den tot nieuwe beroepsprofielen. Op verschillende plaatsen zijn al pilotprojecten opgezet. Zo zijn nieuwe opleidingen in het leven geroepen tot verpleegkundig spe cialist, een mastertitel bestemd voor verpleegkundigen met hbo-diploma die een specialisti sche vervolgopleiding doen. Daarnaast zijn er ziekenhuizen en andere zorginstellingen die perso neel willen binden door zich te profileren als leveranciers van 'ex cellente zorg' of als 'magneet-in stelling', naar Amerikaans voor beeld. In 'magneetziekenhuizen' werken verpleegkundigen mee in alle lagen van de organisatie, ook in het management. Door de ver pleegkundigen veel verantwoorde lijkheid te geven en ze meer car rièrekansen te bieden, bindt een organisatie hoger opgeleid perso neel aan zich, leert de praktijk in de VS. V&VN-voorzitter Henk Bakker: „De conclusies van het rapport Ar beid in Zorg en Welzijn bevestigen de uitkomsten van eerder onder zoek: de vraag naar zorg verandert en daarmee ook de mensen die de ze zorg verlenen." Minister Edith Schippers en staats secretaris Martin van Rijn komen in mei met een rapportage, waar op zij het toekomstig arbeids marktbeleid willen baseren. In de hele zorgsector - inclusief ge handicaptenzorg, thuiszorg, jeugd zorg en kinderopvang - werken in Nederland ruim 1,3 miljoen men sen. Per jaar melden zich 120.000 studenten aan voor de opleidin gen voor deze sectoren op hbo- en mbo-niveau. In de verpleging en verzorging werken circa 300.000 mensen. SAMSUNG 3 A t12:45 en iedere maand: 275 belminuten of sms'jes 500 MB internetbundei *Ptijs o.b.v. 2-persDonskarner. E*ö. res.kosten 15 per boetong. Voorwaarden zie websrte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5