zeeland 3 Noro-virus steekt kop op in Zeeland Een champagnekurk in je oog is ook niet fijn Examenstress Herdenken en vooruitkijken Schraal 2013 commentaar Beknelling in ankerketting NIEUWJAARSDUIK woensdag 2 januari 2013 Voor de 16-jarige Esther Broddin uit Terneuzen breekt een spannend jaar aan. Zij moet vwo-examen doen. „In 2013 moet ik examens doen en dat vind ik nogal spannend. Ik heb geen idee hoe ik ga reageren op de exa menstress. Misschien bezwijk ik eronder of misschien blijf ik juist heel rustig. Stiekem ben ik al aan het kij ken naar vervolgopleidingen. Ik zou graag geneeskun de willen studeren in Maastricht of Utrecht. Dat wordt nog lastig, want bij deze opleiding werken ze met een lotingsysteem. Ik heb wel superveel zin in het studentenleven. Het lijkt me lekker om je eigen plekje te hebben op kamers en alles zelfstandig te kunnen doen. Maar ik denk er nu nog niet te veel over na: eerst moet ik die examens maar eens zien te overleven. Dit jaar word ik ook zeventien. Ik wil meteen mijn rijbewijs halen. Het liefst zou ik in de zomervakantie al beginnen. Dan ben ik klaar voordat ik ga studeren. Ik hoop dat ik in 2013 mijn diploma binnensleep en goede keuzes maak wat mijn studie betreft." Siemco Louwerse (52), directeur van het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk, is druk bezig met de zestigjarige herdenking van de Watersnoodramp. „Komend jaar is heel bijzonder, omdat we op 1 februari tij dens de zestigjarige herdenking stilstaan bij de ramp. Ik hoop dat het een mooie en indrukwekkende plechtig heid wordt. We voorzien daarmee in een behoefte. Aanvankelijk werden emoties weggestopt, maar we zien nu dat herdenkingen een steeds belangrijkere rol spelen. Er zijn nog steeds mensen die voor het eerst in het museum komen. Ze zijn vaak tot tra nen toe geroerd. We willen komend jaar niet al leen terugblikken, maar ook vooruit. Op 1 februa ri wordt er in caisson 4 een tentoonstelling ge opend over innovaties in de Zeeuwse delta. Ik hoop het komende jaar heel veel mensen in het museum te mogen begroeten. Het wordt een leuk jaar met een aaneenschakeling van activitei ten. Verder hoop ik op een paar mooie vakanties in Andalusië. Daar komen we heel graag." Vuurwerk in Middelburg; op Nieuwjaarsdag werden in Zeeland enkele tientallen vuurwerkslachtoffers behandeld. foto Dirk-Jan Cjeltema Landelijke cijfers tonen dat in de helft van de gevallen het slachtoffer niet zelf het vuur werk aanstak, maar toekeek. Vaak is het geen stommiteit van het slachtoffer, maar domme pech. Oogarts André van Houwelingen van het ADRZ heeft vele malen dienst gehad tijdens de jaarwisse ling en schudt wat voorbeelden uit zijn mouw: „Iemand die vanaf een flatgalerij naar beneden kijkt en een pijl in zijn oog krijgt Een man die de deur opendoet om de buurman binnen te laten, en pre cies op dat moment vliegt een vuurpijl de woning binnen. Een andere keer vielen er slachtoffers door een pijl die neerkwam in een stapel vuurwerk die klaarstond om te worden aangestoken." Daar om, zegt Van Houwelingen, zal hij zelf nooit zonder vuurwerkbril de straat opgaan met Oud en Nieuw. „En ook de kinderen mogen zon der bril niet naar buiten." Overigens is het ook uitkijken met een ander bekend gebruik. In lan den als Frankrijk en België is vuur werk wel te verkrijgen, maar geen nieuwjaarstraditie. Champagne drinken wel. En daar gaat het nog al eens mis. Rondvliegende cham- pagnekurken zijn in Frankrijk een veelvoorkomende oorzaak van een zijdige blindheid. Op allerlei plaatsen in Zeeland waag den fanatiekelingen zich weer aan een nieuwjaarsduik. Foto's en een video op www.pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto door Ondine van der Vleuten GOES - Bij het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) in Goes is af gelopen weekeinde het noro-virus opgedoken op de longafdeling en twee afdelingen van de interne ge neeskunde. Er zijn inmiddels maat regelen genomen om verdere ver spreiding te voorkomen. Het noro-virus veroorzaakt braken en diarree en is zeer besmettelijk. Twaalf patiënten met noro-virus- achtige verschijnselen zijn geïso leerd. Van een aantal is met zeker heid vastgesteld dat het om het noro-virus ging. Bezoek moest extra beschermende maatregelen nemen. Verder is onder meer de omgeving gedesinfecteerd met chloor en wordt het verplegend personeel voorlopig niet op ande re afdelingen ingezet. De patiënten waar het om gaat lig gen op drie afdelingen. Verple gend personeel mag alleen op één van deze afdelingen werken, zodat het virus binnen het ziekenhuis niet verspreid kan worden. Deze aanpak heeft gewerkt, meldt woordvoerder Dick Bosscher van het ADRZ. Dinsdagavond waren vier van de twaalf patiënten her steld. Intussen hebben zich wel twee nieuwe patiënten gemeld met noro-verschijnselen. Dick Bos scher: „Van buiten het ziekenhuis, maar zo is het ook begonnen. Er waren twee mensen opgenomen die het noro-virus bij zich bleken te dragen. Van daaruit heeft het vi rus zich verspreid." Zeeland is relatief rus tig over de drempel gestapt. Geholpen door het slechte weer verliep de jaarwisseling niet al te verhit. Wel was er opnieuw ellende van te veel drank, letsel door vuurwerk en schade door vandalisme. Zo was Oud Nieuw toch weer een tamelijk gevaarlijk volksfeest. Dat kan vriendelijker. Er is meer te verbeteren. An ders dan anders hebben heel wat Zeeuwen elkaar naast de ge bruikelijke gezondheid zeker heid over werk en inkomen toe gewenst. Want daar knelt het bij velen. De recente reorganisa ties zullen in 2013 diepe sporen trekken. In de loop van dit jaar komen bovendien harde bezui nigingsmaatregelen uit Den Haag. Die zullen ook veel Zeeu wen raken. Elkaar gelukkig nieuwjaar wen sen is een goed begin. Daar mag het echter niet bij blijven. Juist in het schrale jaar 2013 is het zaak die goede wensen kracht bij te zetten en er samen het beste van te maken. NEELTJE JANS - Binnen een dag na de jaarwisseling moest de reddings boot Koopmansdank dinsdag al weer uitvaren, om hulp te bieden op het multifunctionele werk- schip Yogi. Aan boord van dat schip was een verbindingsstuk van een ankerke- ting losgeschoten, waardoor twee mensen bekneld waren geraakt. Een van de slachtoffers had bij het ongeval naar het zich liet aanzien zowel een onderbeen als een enkel gebroken; de ander had waar schijnlijk een teen gebroken. De beide slachtoffers zijn met de Koopmansdank aan wal gebracht in de haven van Neeltje Jans, waar na een ambulance ze naar het zie kenhuis in Goes heeft gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3