21 zeeland Ontplofte potten en verwaaide vuurpijlen Minder doden in Zeeuws verkeer Knuffelen PZC Voor het eerst in de ww woensdag Vuurwerkbril op woensdag 2 januari 2013 door Guido van der Heijden De auto was al gestart, de versnelling stond in z'n achteruit, toen ik ineens een ingeving had. Ik zette de auto uit en liep het huis van mijn moeder weer binnen. „Bende iets vergeten jon gen?", vroeg mijn moeder. „Ja, jou knuffelen", en ik omhelsde mijn moeder nog eens goed. Ik had haar bij het vertrek al drie zoenen gegeven, dat wel. En toch, ik had ineens de behoefte om mijn moeder te knuffelen. Mijn zoon is negen jaar en hij knuffelt ook nog graag. 'Nog', schrijf ik, want mijn vrouw en ik beseffen heel goed dat bin nen nu en veel te snel, het gedaan is met de knuffel- en stoei-sessies op het grote bed. Hoelang knuffe len we nog? Eén jaar? Misschien twee? Ik koester de dagen en ik maak denkbeeldige dia's in mijn hoofd om op terug te vallen voor wan neer hij straks dertig is, hij me 'pa' noemt en ik hooguit kan reke nen op een broederlijke schouder klop. Vergis u niet in de quasi-norse fo to hierboven. Ik ben een liefheb bende pappa en ook ik wil geknuf feld worden. En het gekke is dat het me niet uit maakt hoe oud mijn zoon is. Ik vond het fijn om wakker gekust te worden door mijn tweejarige dreumes en ik vind het fijn om te stoeien met mijn groot gegroeide jongen. Het gevoel verandert niet, hoe groot hij ook wordt. Voor mijn moeder maakt het ook niet uit dat haar zoon ruim een kop groter is en een kriebelende baard heeft. In de stad waar ik opgroeide stond jarenlang op een gevel ge kalkt 'er moet meer geknuffeld wordep'. En nu, vele jaren later pas, begrijp ik het. Als u straks op nieuwjaarsvisite gaat bij uw oude vader en moe der, geef ze dan eens niet alleen die hand, of die kus op de wan gen. Pak uw breekbare moedertje eens goed vast en geeft ze weer eens een lieve knuffel. Wat mij betreft een prima voorne men voor het nieuwe jaar. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON mm PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 27,50 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl 6 weken lang de krant voor 9,95 Ik neem een kennismakingsabonnement van 6 weken voor 9,95 (PR06AKTIE). U Ik neem een doorlopend abonnement en krijg de eerste 4 weken gratis (NA28). Ik betaal doormiddel van automatische incasso: 28,95 per maand 82,50 per kwartaal Naam: OmQv Adres: Woonplaats: Telefoonnummer (o.a. voor bezorgcontrole): Emailadres: Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Dobruvinffoi immAf' U-in/Habnmpd icdenwyummcr Ga naar peuti/abonneren of stuur deze bon ronder postzegel naar PZC, lezersservice, Antwoordnr. 54050,5004 VB «buig. 0p ahe «formatie die u wrelrett s de «H Bescherming Persoonsgegevens van toepassing. m het cotofcn van de bar* en op de wrtwte treft u nadere Informal* aan. Ad Humme (56) uit Yerseke raakt zijn baan kwijt bij Thermphos. „Het wordt een speciaal jaar, omdat ik mijn baan bij Thermphos kwijtraak na er ruim 32 jaar met veel ple zier te hebben gewerkt. Mijn leven staat op zijn kop. Mijn hersenen draaien op volle toeren. Ik zit voor het eerst in de ww. Dit is wennen, zeker als je voor een bedrijf als Thermphos hebt gewerkt waarbij je de vrij heid kreeg om je te ontplooien en er altijd nieuwe kansen werden geboden. Je zit nu te wachten op iets, maar wat? Ik wil gewoon werken. Van het ene op het andere moment zijn alle zakelijke en sociale contac ten weg, die je in 32 jaar hebt opgebouwd. Ik moet af scheid van mijn collega's nemen, met wie ik jaren heb samengewerkt en met wie ik lief en leed heb ge deeld. Dat valt zwaar. Ik hoop dat iedereen een ge zond 2013 krijgt en dat ik een doorstart bij Therm phos mag meemaken. Dat verdient het bedrijf. Geluk kig ben ik getrouwd met de liefste vrouw van de we reld, die mij na 35 jaar nog altijd weet te verrassen." door Ondine van der Vleuten Even na twaalven komt de eerste, had oogarts André van Houwelingen van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis al voorspeld, aan de vooravond van Oud en Nieuw 2013. Maar het jaar is nog niet ten eind£ of er meldt zich al een vuurwerkslachtoffer bij de Huisartsenpost (HAP) in Vlis- singen. Het is een kind, op een haar na ge raakt door een vuurpijl die rake lings langs het oor is gevlogen. Het kind heeft pijn en kan niet goed meer horen. Vuurwerk dat vlakbij het gezicht ontploft, kan ook door de drukgolf schade geven, legt oog arts Van Houwelingen uit. „Zo'n drukgolf zet zich ook in het oog nog voort." Er staan hapjes op de tafel in het 'zenuwcentrum' van de huisartsen post, waar de telefoontjes binnen komen. Zelfgemaakt, door de dienstdoende huisartsen en de tria- gistes die de telefoon bemannen. Triagiste Susan heeft net even kans om in een gevulde tomaat te happen en een slok (alcoholvrije) bubbels te drinken, als de telefoon gaat. Het is vijf over twaalf, en er is weer een slachtoffer: een kind dat gewond, is geraakt aan zijn hand door ontploffend vuurwerk. Toch maar even langskomen om aan de dokter te laten zien, luidt het advies. Naas de twee triagistes, de dienst doende huisarts en de HAP-chauf- feur is er deze nachtdienst ook een huisarts in opleiding om hand- en spandiensten te verlenen. Terwijl de 'gewone' telefoontjes binnen blijven stromen - variërend van buikgriep tot mogelijke hartproble men - dienen zich nieuwe vuur werkslachtoffers aan. Om half 1 komt een man binnenlo pen die in het gezicht getroffen is door een ontplofte vuurwerkpot. Net als zijn maat, die naar later blijkt rechtstreeks naar de Spoedei sende Hulp in het ziekenhuis ge gaan is. Het zal achteraf het ernstigste let- De Zeeuwse oogartsen hebben ook dit jaar weer gratis vuurwerk- brillen verstrekt om letsel te beper ken. Op initiatief van oogarts Tjeerd de Faber wordt al enkele jaren bijge houden hoeveel mensen oogletsel oplopen door vuurwerk. Het aantal neemt af, maar de ernst van het letsel neemt toe doordat het vuur werk zwaarder wordt. Op de vroege ochtend van 1 janua ri stond de teller op 70, maar in de eerste dagen van het nieuwe jaar komen daar altijd nog gevallen bij. Vorig jaar waren er 217 slachtof fers; 41% van hen liep blijvend letsel op. sel van deze nacht blijken te zijn. Het kruit van vuurwerk is sterk ba sisch en veroorzaakt een soort brandwond. Het vreet als het ware een laagje weg. Vandaar ook dat de huid gaat bloeden, zonder dat er wonden te zien zijn. Alle kruit- resten moeten zorgvuldig wegge spoeld worden, ook onder de oog leden. ADRZ-arts Van Houwelin gen: „Het zijn akelige letsels. Daar om is het zo belangrijk een vuur werkbril te dragen." Tussendoor moeten er huis bezoeken afgelegd worden bij mensen die zelf niet in staat zijn naar de HAP te komen. De huisarts staat met haar jas aan als een nieuw vuurwerkslachtoffer aanklopt, met een snee in het voor hoofd door een ontplofte fles. De wond wordt snel bekeken: even wachten, is het oordeel, éérst de huisvisite. De huisarts is nog niet vertrokken of het kind met de ge wonde hand meldt zich. Wachten tot de huisarts terug is; er zit niets anders op. En daar staat alweer een nieuw slachtoffer voor de ba lie: deze keer is het een valpartij. Om 1.45 uur zit de wachtkamer vol met gewonden en begeleiders. De hapjes en drankjes staan bijna onaangeraakt op tafel. Tijd om te eten is er niet. Het is spitsuur. Later die dag. De balans, over heel Zeeland: zo'n twintig vuurwerk slachtoffers zijn behandeld bij huisartsenposten. Bij de Spoedei sende Eerste Hulp van de zieken huizen nog eens tien. door Piet Kleemans MIDDELBURG - In Zeeland zijn in 2012 minder verkeersdoden geval len dan vorig jaar. In 2011 kwamen in Zeeland volgens cijfers van het Regionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland (ROVZ) totaal 17 mensen om het leven bij een ver keersongeluk. Dit jaar vielen 15 do delijke slachtoffers. Tholen is de enige Zeeuwse regio waar dit jaar geen verkeersdoden te betreuren waren. De meeste do delijke ongelukken gebeurden dit jaar op de Bevelanden. Daar kwa men 7 mensen om bij verkeerson gelukken; dat zijn er 4 meer dan het jaar ervoor. In Zeeuws-Vlaanderen vielen in 2012 5 doden in het verkeer. Een lichte stijging ten opzichte van de 3 dodelijke slachtoffers die er in 2011 te betreuren waren. In Wal cheren daalde het aantal verkeers doden van 6 in 2011 naar 2 in 2012. Op Schouwen-Duiveland ook een daling. Daar kwam in november een man om het leven bij een een zijdig ongeluk. Zeven van de 15 do delijke slachtoffers waren mensen van 65 jaar of ouder. In drie geval len ging het om personen in de leeftijdscategorie 35-49 jaar. Drie slachtoffers waren tussen de 25 en 34 jaar oud toen ze verongelukten en in de leeftijdscategorie 18-24 jaar vielen twee verkeersdoden te betreuren. Onder de verkeersdo den waren 7 fietsers, 4 motorrij ders en 4 automobilisten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2