zeeland 125 Uitgebreide bevoegd heden burgemeester: NIEUWJAARSTIP Alleen Nederland Alcohol en jeugd VAN DE SANTTAIR- SPECIALIST Douchewisser mg Wastafel- Tmengkraan Ii Oude Zandweg Westkapelle Vemjn Stuart weg 10, Goes www.domlnlcua.nl woensdag 2 januari 2013 B—WMWWWW door Jeffrey Kutterink Met een goede lobby kun je geen mariniers kazerne naar Zeeland toveren of voorko men dat de top van de politie naar Tilburg verhuist. Maar doe je het goed, dan kun je politici in Den Haag wel voor je winnen en zor gen dat ze voor Zeeland goede be sluiten nemen. Het geheim? Op het juiste moment op de juiste plek zijn, goede informatie geven en attent zijn. Exacte cijfers ontbreken, maar naar schatting lobbyen tweedui zend mensen fulltime of parttime in de Tweede Kamer en bij depar tementen. Ze doen dat in op dracht van overheden, bedrijven en allerlei organisaties. Wie denkt te kunnen toveren met een lobby neemt de ander niet se rieus. Ambtenaren, kabinet en Ka merleden nemen uiteindelijk hun eigen besluit. Wat je met een goe de lobby wel kunt doen, is beïn vloeden. Het grote lobbyspel begint bij 'goed op de hoogte zijn'. Zeeland heeft al weer ruim twee jaar een ei gen man in Den Haag. Iemand die continu scant wat er voor en ach ter de schermen gebeurt en dat aan provincie, gemeenten en wa terschap doorbrieft. Hoe eerder Zeeland op de hoogte is van snode plannen, hoe beter. Het is van be lang dat die informatie op de juis te waarde wordt geschat. Afhankelijk van wat er op Zeeland afkomt, moet worden bedacht wie op welk moment in Den Haag moet worden aangeschoten. Net zo belangrijk is om te bedenken wie dat moet doen. Stuur dus ook niet overal de commissaris der ko ningin op af. Al kan het handig zijn als die de 'deuren bij het kabi net' opent Bestoken om het bestoken werkt averechts. Weet dus wanneer je naar Den Haag kijkt en wat je daar wilt. Soms is het juist beter om even niet zichtbaar aanwezig te zijn. Wie te veel vraagt, kan juist worden overgeslagen. Waar het kan, is het altijd goed om de lobby te beginnen bij ambtenaren op mi nisteries. Maar niet te vaak, want daar houden ambtenaren niet van. Veel van de lobby gebeurt in de Tweede Kamer, simpel gezegd:*de baas van het land. Om een goede lobby te voeren kan het geen Toepassen noodverordening Uitvaardigen samenscholingsver bod Sluiting drugspanden Intrekken horeca-vergunning Toepassen preventief fouilleren Instellen (flexibel) cameratoezicht Uitvaardigen (tijdelijk) huisverbod Uitschrijven gebiedsverbod Extra in 2013: Toezicht op drank- en horecawet minderjarigen Toezicht aangescherpte prostitutie- wet (tegen vrouwenhandel) Uitbreiding Wet BiBob (toetsing uitgifte horeca-vergunning) met be trekking tot vastgoedtransacties kwaad om door de ogen van een Kamerlid of journalist naar het on derwerp te kijken. Dat dwingt je om kritische vragen te stellen: waarom, hoezo, nou en, is dat erg? Elke fractie in de Kamer maakt haar eigen afweging. Dus een alge mene brief naar alle 150 Kamerle den heeft weinig zin. Speel in op de gevoeligheden en argumenten die fracties belangrijk vinden. De ene partij kijkt meer naar geld, de andere meer naar sociale aspecten als banen in krimpregio's. Zorg dat brieven niet veel langer zijn dan een A4'tje, dat ze op tijd op bureaus van Kamerleden liggen en niet in ambtenarentaal zijn ge schreven. Schrijf ze alsof je de boodschap 's avonds aan de keu kentafel vertelt. Kamerleden hou den zich met veel onderwerpen bezig. Ga er dus niet vanuit dat ze alle ins en outs kennen. Gebruik zo min mogelijk bijvoeglijke naam woorden en ga niet zitten jij-bak ken naar andere regio's. Vergeet vooral de medewerkers van Kamerleden niet. Die zoeken zaken uit, schrijven debatteksten en hebben dus invloed op 'hun' Kamerlid. Onderschat ook secreta resses niet. Zowel die van Kamer als kabinetsleden. Soms worden aardigheidjes achtergelaten, zoals een cd van Blof. Dat helpt later om wat sneller te worden doorver bonden. Attent is ook een felicita tie op een verjaardag. Alleen brieven schrijven is niet genoeg. Regelmatig in Den Haag je gezicht laten zien, op de tribune zitten en oog contact maken met Kamerleden is noodzaak. De gemeente Utrechtse Heuvelrug bijvoorbeeld, waar Doorn onder valt, is vaker zicht baar in de Kamer dan Zeeland. Ook hier past altijd de vraag: ben ik er niet te veel? Zeeuwse wethouders en gedepu teerden laten zich te weinig zien. Let op dat de 'gun-factor' een rol speelt. Kom daarom met goede ar gumenten; niet alleen de voors, maar bereid Kamerleden ook voor op de tegens. De informatie moet kloppen. Bij lobbyen gaat het niet alleen om wensen, maar ook om feiten en cijfers. Weinig Kamerle den hebben idee van de afstanden en de cultuur in Zeeland. En: her haling is de kracht van de bood schap. Gebruik Zeeuwse Kamerle den om invloed uit te oefenen in hun fracties. Maar verwacht niet het onmogelijke van hen: vaak zijn ze zelf niet de woordvoerder op het onderwerp. En al zouden ze dat zijn, dan moeten ze reke ning houden met het fractiestand punt en het algemeen belang. Dat belang kan wel eens tegengesteld zijn aan het Zeeuwse. Soms is het resultaat van de lobby duidelijk, denk bijvoorbeeld aan de negen ton voor de vlassector of de extra tijd voor fusie van kleine scholen. Andere keren is het resul taat subtieler. Dat iets niet gaat zo als Zeeland graag wil, zegt niet dat de lobby slecht was. Lobbyen is geen toveren. Succes hangt ook niet af van één lobbyist, maar van de eensgezindheid die Zeeland uit straalt. Medewerkers van Thermphos vroegen (toen nog) minister Maxime Verhagen van Economische Zaken in oktober om steun. Lobbyisme, het vergaren van steun voor een standpunt, vergt onder meer het op het juiste moment benaderen van de juiste personen. foto Jos van Leeuwen poogt hij de 'vele sterke punten van Zeeland' nader over het voet licht te brengen om daarmee te vens een actiegericht optreden van de Zeeuwse instellingen waaron der ook de provincie te promoten. In mijn optiek vergeet de heer te Veldhuis één wezenlijk punt, wat nog steeds schromelijk wordt ver onachtzaamd of te gering van be lang wordt geacht. In één van haar nieuwjaarstoespraken sprak onze 'Karla' (CdK) over de 'Zeeuwse ziekte'! Iedere Zeeuw beseft ogen blikkelijk wat hiermee wordt be doeld, immers is het niet nog steeds zo dat de vier Zeeuwse ge westen in voortvarende geschei denheid optrekken, waardoor van een eensgezind stemgeluid, laat staan stemgedrag richting 'Den Haag' nauwelijks sprake is. Het is deze ziekte die Zeeland verlamt en haar stem nauwelijks doet horen waar de echte besluiten worden ge nomen. C. Wolter Koster Merellaan 9, Goes Het Sociaal en Cultureel Planbu reau komt met interessante conclu sies. De grenzen van immigratie, solidariteit en nivellering zijn be reikt: de meerderheid van de Ne derlanders is zich ervan bewust dat er crisis is en dat iedereen moet inleveren om er bovenop te komen. Die wil is er wel, maar niet ten koste van alles. Wat het meest dwarszit is een gedwongen bijdra ge aan het herstel van crisis in Zuid- en Oosteuropese landen. We steunen wel het lidmaatschap van de Europese Unie, maar niet met de omvang van nu. Het vrije ver keer van mensen uit met name Oost-Europese landen moet wor den teruggedraaid. De grenscontro le van ons eigen land moet worden heroverwogen en opnieuw inge voerd. Binnen Nederland moet er een eind komen aan de eindeloze nivellering van de middeninko mens, het respectloos met elkaar omgaan en intolerantie. Dit zijn de opdrachten voor het kabinet Rutte II. Mark Rutte: kies déze richting! Ton Overbeek Churchilllaan 1060, Terneuzen Het is natuurlijk prijzenswaardig, dat een regering bij zijn maatrege len het beste voor heeft met de be volking. Alcoholverkoop aan perso nen onder 18 is zo'n maatregel, die enorm effect heeft. Want eerdere maatregelen hebben dat ook: snel heidsbeperkingen worden altijd ge hoorzaamd en het aantal bestuur ders, dat boven de 18 met alcohol op aan het verkeer deelneemt, is ze ker in deze tijd verwaarloosbaar. Maar controle is moeilijk, omdat er moeilijk controleurs te vinden zijn. En hieruit volgt, dat complexere za ken niet bevredigend opgelost wor den, terwijl simpele overtredingen een pakkans hebben, die voor com plexere zaken als utopisch wordt gezien. Zalig degenen die een zoda nige geest hebben dat dit hen zelf vrede brengt. L. Jacobs Populierestraat 23, 's-Gravenpolder DOMINICUS Bad in Beeld Bad in Beeld Dominicus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 25