Gedonder in de lucht, maar niet op straat 221 zeeland Verbrugge verder met Multraship in maritieme services Maas Zn vraagt faillissement aan Vrijwel geen konijnen meer in duin Schouwen Nieuwj aarsduik Burgemeester Bergmann Oliebollen van De Noormannen 'Niet alleen 'wij' de ge meente, en 'zij' de poli tie, ook de organisatoren waren erg betrokken' woensdag 2 januari 2013 „Voor twaalf uur was het overal heel rustig. In de stad, en in Arnemuiden, Nieuw- en Sint Joosland en Sint Laurens, na half één was het heel druk op straat, maar de sfeer was goed." het gaat. Nou, het ging heel goed." Dat is dus voor herhaling vatbaar, beaamde Bergmann. Ook de Veiligheidsregio Zeeland spreekt van een bijzonder rustig verloop van de oudjaarsnacht. Zo als gebruikelijk ging de brandweer pieper om de haverklap af. Een aaneenschakeling van kleine bran den is echter gebruikelijk tijdens de jaarwisseling. In Vlissingen moest de brandweer achttien keer uitrukken, in Middelburg zeven tien keer en in Veere twaalf keer. De meest opzienbarende voorval len betroffen grote branden in de Walstraat en in een leegstaand pand aan de Oude Markt in Vlis singen, een reeks autobranden in de Middelburgse Stromenwijk en een vreugdevuur in 'Grijpskerke. In Middelburg zijn ook veel prul lenbakken opgeblazen, maar de rei nigingsdienst hoefde in de nacht maar één keer op pad te gaan. Van daag begint het grote opruimen. De jaarwisseling is omge ven door tradities. In Westkapelle betekent dat onder meer: oliebollen bakken en verkopen door voetbalvereniging De Noormannen. Al ruim dertig jaar gaan leden van de club op oudjaarsdag 's ochtends om vijf uur aan de slag. Zo tegen vieren in de middag zijn alle bollen gebak ken, verkocht en afgeleverd. Enke le weken vantevoren krijgen West- kappelaars een briefje in de bus met een bestelstrook. De jeugdle den halen de bestellingen op. Veer tig vrijwilligers hielpen maandag weer met bakken en bezorgen. De opbrengst komt ten goede aan de jeugdreiskas van De Noormannen. VEERE - Het zonnetje was mooi op tijd tevoorschijn gekomen, maar opwar men na cje nieuwjaarsduik moest toch echt gebeuren met warme chocola demelk, glühwein of erwtensoep. Op vier plekken begonnen Walchenaren het nieuwe jaar dinsdag sportief met een duik in het ijskoude water: van het Veerse Meer (foto), de Westerschelde in Vlissingen en de Noordzee bij Domburg en Vrouwenpolder, waar een blote duik was voor nudisten. foto Izaak Verkeste door Harmen van der Werf terneuzen - Havenbedrijf Verbrug ge en sleep- en bergingsfirma Mul traship hebben van 'de nood een deugd gemaakt' in Terneuzen. Bei de bedrijven hebben de maritieme dienstverlening voor het hele Wes- terschelde-gebied inclusief het Ka naal Gent-Terneuzen gebundeld onder de titel Scheldt Maritime Services. De reorganisatie is door gevoerd, omdat Smit de sleepdien sten in Terneuzen, Gent en Vlissin gen sinds maandag vanuit Rotter dam regelt. Vijf werkleiders in dienst van Ver- brugge deelden tot maandag 11.00 uur de sleepdiensten in van Mul traship én Smit (oftewel Union, onderdeel van Smit). Ze deden dit al vele jaren vanuit een gebouw op het Terneuzense sluizencomplex, vlakbij de sleepbotensteiger. Smit heeft hieraan een einde gemaakt. Het concern heeft ervoor gekozen de eigen sleepdiensten vanuit de centrale in Rotterdam in te delen. De centrale kampte met overcapa citeit. De nieuwe, gecentraliseerde werkwijze is doelmatiger, volgens een woordvoerder. Verbrugge en Multraship besloten na de stap van Smit samen verder op te trekken als Scheldt Maritime Services. De vijf werkleiders van Verbrugge zijn ingetrokken bij de zes centralisten van de Verenigde Bootlieden/Multraship in de toren van de Verenigde Bootlieden aan de Terneuzense Westsluis. De sa menwerking biedt voordelen, al dus Multraship-directeur Leendert Muller. „We kunnen dankzij de grotere bezetting efficiënter wer ken. Klanten hoeven nog maar één nummer (0115-695900) te bel len voor sleepboten, drinkwater, bootlieden en taxi's." Bang voor extra concurrentie van Smit is Mul ler niet. „Je kunt beter dichtbij zit ten dan veraf." door Maurits Sep Rustig. Los van het ge donder en geknal van vuurwerk rustiger zelfs dan vorig jaar, en toen viel het al mee met de overlast en de problemen. De jaarwisseling van 2012 naar 2013 is op Walcheren zonder al te grote problemen verlopen. En hoe dat komt? „Het weer", noe men de veiligheidsambtenaren van Middelburg en Vlissingen eensgezind en onafhankelijk van elkaar als één van de redenen. „Het was rotweer en dat heeft ge holpen." Burgemeester Harald Bergmann, die zijn eerste jaarwisseling in Mid delburg meemaakte, kijkt ook te vreden terug. Hij is met name erg te spreken over de samenwerking tussen gemeente, politie en de on dernemers die een groot feest orga niseerden op het Tympaanplein. Juist die betrokkenheid van de on dernemers heeft geholpen om er een goede en gezellige jaarwisse ling van te maken, stelt Bergmann vast. „Niet alleen 'wij' de gemeen te, en 'zij' de politie, maar ook de organisatoren waren erg betrok ken. Dat is mij goed bevallen. We zijn 2013 goed begonnen." Burgemeester Bergmann maakte voor middernacht een rondje door de gemeente en na middernacht nog een keer. „Voor twaalf uur was het overal heel rustig. In de stad, en in Arnemuiden, Nieuw en Sint Joosland en Sint Laurens. Na half één was het heel druk op straat, maar de sfeer was goed." Op het feest op het Tympaanplein kwamen volgens hem zo'n zeven tienhonderd mensen af. Hij heeft geen wanklank gehoord. „En met zo'n grote groep mensen bij elkaar moet je altijd even afwachten hoe Veertig vrijwilligers van voetbalvereniging De Noormannen in Westkapelle bakten op oudjaarsdag oliebollen, die verkocht werden in het dorp. door Piet Kleemans burgh-haamstede - In het Schou- wen-Duivelandse duingebied ko men vrijwel geen konijnen meer voor. Die conclusie trekt Ted Shiij- ter in een artikel in Stema, het tijd schrift van de'Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland. Hoofdoorzaak is volgens hem ziek te. Myxomatose en VHS zijn daar bij de grote boosdoeners. Het ver dwijnen van het konijn uit het duingebied is niet zonder gevol gen. „Duinbeheerders als Natuur monumenten en Staatsbosbeheer zijn niet gelukkig met het verdwij nen van het konijn. Ze graven en grazen niet meer. De begroeiing schiet massaler en sneller op. Broedvogels die van de holen profi teren nemen zienderogen af." Vroeger, stelt Sluijter, wemelde het van de konijnen in de duinen. In oude verslagen van tochtjes door de duinen wordt steevast het konijn - zelfs duinkonijn genoemd - als meest prominent aanwezig zoogdier genoemd. „Wie nu zo'n tochtje maakt mag in zijn handen knijpen als er één konijn het pad kruist." Het konijn wordt in 1300 in Schouwse keuren genoemd als een te beschermen wildsoort. Rond 1851 werden jaarlijks nog duizenden konijnen gevangen. door Maurits Sep middelburg - Op de laatste dag van het jaar heeft groentengroot- handel Maas 8c Zn in Middelburg de deuren definitief gesloten. Het bedrijf heeft faillissement aange vraagd. Op oudjaarsdag verloren daardoor zestien medewerkers vrij wel zeker hun baan. Het faillissement is nog niet offici eel. De rechtbank moet dat eerst uitspreken. Wanneer dat gebeurt, is nog niet bekend. Maar er is geen kans op een doorstart, zei operatio neel manager Kees Boer maandag. Boer treedt op als woordvoerder namens de familie Maas. „We hebben tot het middaguur ge werkt en daarna geprobeerd toch maar nieuwjaar te vieren. Maar het is erg wat er nu gebeurt. De mensen werkten hier al lang, een tje al 34 jaar", vertelde Boer. Maas 8c Zn sloot een jaar geleden al de vijf winkels, vier in Middel burg en één in Oost-Souburg. De groothandel en internetwinkel gin gen wel door. Maar die activiteiten moeten nu noodgedwongen ook worden beëindigd. De oorzaken zijn divers en com plex. De economische crisis speel de het bedrijf parten. Maar ook het feit dat het aantal openstaande en niet te innen rekeningen van klanten opliep, zorgde voor proble men. De nekslag was dat plotse ling de grootste klant afhaakte. De sluiting van de winkels in no vember 2011 hield verband met de keuze van eigenaar Louis Maas om zich met het bedrijf te concentre ren op Zeeuwse streekgroenten en die meer onder de aandacht te brengen. Volgens een nieuwsbe richt van het bedrijf waarin de slui ting wordt gemeld, nam het klan tenbestand aanvankelijk fors toe. Wat een 'succesverhaal' leek te worden, eindigt nu toch onver wacht met een faillissement. Volgens operationeel manager Kees Boer gaat de groothandel na nieuwjaar niet meer open. De voorraad groenten wordt niet meer verkocht. „We hebben beslo ten dat we die aan de Voedselbank Walcheren geven." Samen met het personeel wordt de komende tijd gezorgd dat het bedrijf zo goed mo gelijk wordt beëindigd en aan een curator wordt overgedragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22