'Het komt wel goed met de Hoppit' Draaipremie voor molens blijft WALCHEREN Krantenjongen almanak 21 Duinen Schouwen Fris het nieuwe vrijwel konijnloos 22 jaar in 22 Grote brand treft cafés en bovenwoningen in centrum van Vlissingen WOENSDAG 2 januari 2013 PZC door Maurits Sep VLISSINGEN - Met enige schroom wensen ze hem toch maar een ge lukkig nieuwjaar. Samen met Frans Hut, mede-eigenaar van café Hoppit in de Vlissingse Walstraat, kijken Vlissingers op nieuwjaars dag naar het eerder die ochtend uitgebrande café. „Het komt goed", zegt Hut vol vertrouwen. Veel Vlissingers nemen dinsdag middag een kijkje in de Walstraat. Natuurlijk uit nieuwsgsierigheid, maar het is meer dan ramptoeris me. Meewarig schudden velen hun hoofd bij de aanblik van de uitgebrande en beschadigde pan den. En bij allen komt diezelfde vraag over de lippen: zou het nog goed komen met de Hoppit? En bij allemaal leeft de zorg dat het niet goed komt, en dat een stukje Walstraat aan verpaupering ten prooi zal vallen. Maar Frans Hut blijft het zeggen: „Het komt goed." Zijn vader, kroegbaas Henk Hut, heeft dé Hoppit al 39 jaar. In september van dit jaar had het veertigjarig be staan gevierd moeten worden. Mis schien is dat nu een mooie streef datum voor een heropening. Dinsdagochtend vroeg brak de brand uit die zowel de Hoppit als de twee panden ernaast trof. Het vuur is vermoedelijk begonnen door vuurwerk dat terrasmeubilair dat voor de gevel stond in brand heeft gezet. Het hele pand van het café is uitgebrand. „Een steunbalk is doorgebrand", vertelt Frans Hut aan bekenden. Holland Herstel Groep uit Hein kenszand stut dinsdag het plafond van de kroeg. „We kunnen niet naar boven", vertelt Paco Telder- man. Het bedrijf is ingeschakeld om de schade zo veel mogelijk te beperken. Het vuur is vanuit de Hoppit door geslagen naar het pand ernaast, waarin Conny's Place zit. Het ge zin dat daarboven woont, moest door de brandweer uit het huis worden gehaald. Omdat* zij rook hadden ingeademd, werden ze be handeld door medewerkers van een ambulance. De gemeente heeft ervoor gezorgd dat het gezin tijdelijk in een hotel terecht kon. Naar vervangende woonruimte wordt nog gezocht. Een vrouw die in een andere bo venwoning woont, was zelf op tijd naar buiten gekomen, aldus een woordvoerder van de gemeente. Ook het pand aan de andere kant van de Hoppit liep rook- en roet- schade op. Normaal zet Holland Herstel Groep na een brand twee mensen in. „Maar nu zijn we met z'n vij ven. We hebben te maken met drie panden", legt Telderman uit. Op straat blijft het een komen en gaan van belangstellenden. Die hebben het niet alleen over de brand in de Walstraat, maar ook over die andere brand op oudjaars- avond, in een leegstaand pand aan de Oude Markt in het centrum van Vlissingen. De brandweer ruk te daar met een flink aantal wa gens voor uit en de politie zette een behoorlijk groot gebied af, om dat er mogelijk gevaar bestond voor de panden eromheen. De vlammen sloegen namelijk even uit het dak. Uiteindelijk viel dat mee. Er kwamen ook geen gevaar lijke stoffen vrij bij die brand. pagina 22 en 23: Gedonder in de lucht, maar niet op straat Café Hoppit in de Walstraat in Vlissingen is op de eerste dag van 2013 volledig uitgebrand. Medewerkers van Holland Herstel Groep uit Heinkenszand zijn ingeschakeld om de schade zoveel mogelijk te beperken. Het plafond moet worden gestut, omdat onder meer een draagbalk is doorgebrand. foto Lex de Meester mmêêmêhmhhêmêmmkmmmmwmmmmfmmmmmmmmêêkêêkmhmmkmmkmmmmmmmmmmmmmmmêmmêmhêmhhmmmmêmmmmmmmmmmsmmmmmm imwwihbm1 win iin imiiirfn h door Rob Paardekam GOES - De provincie blijft een draaipremie voor molens beschik baar stellen. Wel wil ze dat ge meenten voor de administratie gaan zorgen. Als die dat niet wil len, is Vereniging de Zeeuwse Mo len bereid dat te doen. Zeeuwse molenaars voerden vori ge week nog actie voor het be houd van de draaipremie. Dat is een bedrag dat ze krijgen voor het aantal omwentelingen dat hun mo lens maken. Het gaat om bedragen van een paar honderd tot enkele duizenden euro's per molen. De provincie is bereid de subsidie te blijven uitkeren, maar wil van de administratieve rompslomp af Hoewel voorzitter Ton Verbree van De Zeeuwse Molen blij is dat de draaisubsidie blijft bestaan, ziet de toekomst er volgens hem som ber uit. „De onderhoudssubsidie van de provincie verdwijnt name lijk wél. Dat is inmiddels voor hon derd procent zeker. En dan heb ben we het over veel grotere bedra gen dan die draaipremie. Ik voor spel dat veel molens in de toe komst niet meer adequaat onder houden kunnen worden." Die krantenjongen in dat Walcherse dorp zorgt er elke dag voor dat de krant netjes op tijd bij de lezers op de mat valt. Zo rond de feestdagen is die bewuste krantenjongen echter te verlegen om langs de deuren te gaan voor een kleine bijdrage. Ook dit jaar heeft hij zich weer niet laten zien. Eén van de buurtbewoners pikt dat Tip? redactie@pzc.nl niet en daarom neemt hij het op zich om geld voor de jongen in te zame len bij andere krantenlezers in de wijk. De verwachting is dat deze barmhar tige Samaritaan over enkele dagen rond een uur of zes 's ochtends een briefje aan de brievenbus hangt met de woorden: 'Krantenjongen, bel je even aan?'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 21