II Koninkrijk 200 jaar Het Rijks weer open Print in drie dimensies Een nieuwe Mauro 18 december: glazen huis 3FM Serious Request in Leeuwarden 22 november: moord op John F. Kennedy 50 jaar geleden 12 december: opening TGV-lijn tussen Frankrijk en Spanje 14 of 16 mei: Anouk in halve finales Eurovisie Songfestival 24 en 25 februari: Berlusconi wint verkiezingen Italië? 21 januari: inauguratie Barack Obama september Angela Merkel wint landelijke verkiezingen Duitsland? Vanaf november is het bijna twee jaar feest, om te vieren dat het Koninkrijk der Nederlanden tweehonderd jaar bestaat. Het wordt een se rieus feestje, met als motto 'twee eeuwen vrij en verbonden door gelijke rechten en plichten'. Het bud get bedraagt 2,5 miljoen euro, niet veel voor een feest met 16 miljoen genodigden. De hoop is gevestigd op het bedrijfsleven, maar die trekt nog niet royaal de knip. Op de agenda staan tot nog toe slechts twaalf activiteiten, voornamelijk tentoonstellingen en voorstellingen. In oktober 1813 trok het Franse bezettingsleger zich terug uit Nederland. Op 30 november van dat jaar landde Wil lem Frederik, zoon van de laatste stadhouder, vanuit En geland op het strand van Scheveningen. Het zou daarna nog tot september 1815 duren voordat hij als Koning Wil lem I werd ingehuldigd. Het feest begint op 30 november dit jaar, met het naspe len van de landing in Scheveningen; met Huub Stapel als Willem Frederik. De verbouwing duurde vijfjaar langer dan ge dacht en kostte met 375 miljoen euro zo'n honderd miljoen meer dan aanvankelijk be groot, maar op zaterdag 13 april opent konin gin Beatrix dan eindelijk het gerenoveerde Rijksmuseum in Amsterdam. Het in 1885 voltooide paleis voor de kun sten van P.J.H. Cuypers met zijn vele gedetailleerde ver sieringen is zo veel mogelijk in oude luister hersteld, maar de opstelling en de publieksfaciliteiten zijn com pleet vernieuwd. Alleen De Nachtwacht keert terug op zijn oorspronkelijke plaats. De bouwtijd werd onder meer vertraagd door ingewik kelde procedures en lange inspraaktrajecten, onder meer over het wel of niet afsluiten van de doorgang naar het Museumplein. De meest recente ophef ontstond over het nieuwe logo, waarin de woorden 'Rijks' en 'museum' los zijn geschre ven. Een schande, stelt de stichting Signalering Onjuist Spatiegebruik. Het is echter wel historisch correct. Niks geen massaproducten meer, maar lampen kappen, telefoonhoesjes, sieraden en noem verder maar op,'precies zoals de koper het wil. Deze superpersoonlijke spullen komen uit een zogenoemde 3D-printer, die het product laagje voor laagje tevoorschijn tovert in onder meer kunststof of me taal. Medici en ontwerpers maken al veelvuldig gebruik van deze techniek, voor bijvoorbeeld het maken van pro thesen en prototypes. De grote doorbraak onder consu menten volgt mogelijk dit jaar. Deze maand opent in Haarlem de eerste 3D-printshop de deuren. Bezoekers kunnen kiezen voor bestaande ontwerpen, voorzien van persoonlijke voorkeuren, of eigen ideeën laten uitprin ten. Dit soort diensten bestaan al op internet, maar een fysieke winkel werkt drempelverlagend, zo is de verwach-> ting. Staples, leverancier van kantoorartikelen, begint een dezer maanden een 3D-printservice. In al haar ruim 45 winkels komen 3D-printers te staan die producten ma ken uit papier. woensdag 2 januari 2013 mÊÊmmmmmmmKmmmmmmmm Vlak voor Kerstmis kwam staatssecretaris Tee- ven met het kinderpardon. Naar schatting acht honderd kinderen hebben nu, na jaren in onze kerheid te hebben doorgebracht, uitzicht op een definitieve verblijfsvergunning in Nederland. Onder hen is ook Mauro Manuel, die in 2011 een Nederlandse bekendheid werd vanwege zijn strijd om zo'n verblijfs vergunning. Wie naar de achtergrond van dat pardon kijkt, ziet wel de nieuwe problemen al aankomen. Fred Teeven en zijn WD wilden dit pardon helemaal niet. Ze hebben het in 4 het regeerakkoord met de PvdA uitgeruild en voeren het nu met tegenzin uit. Teeven zegt dat ook in het open baar. Toch moet juist de staatssecretaris straks de beruch te 'schrijnende gevallen' gaan bekijken en beoordelen: kinderen die net niet onder het pardon vallen omdat ze een dag, een week of een maand te vroeg zijn geboren om aan de criteria te voldoen. De WD'er kan daar, ge zien zijn achterban, nooit al te ruimhartig mee omgaan. Dus is het wachten op een schoolklas die spandoeken maakt omdat hun klasgenoot toch echt niet uitgezet mag worden, tv-ploegen die er bovenop springen en een poli ticus die de jongen aan tafel bij Pauw en Witteman een briefje toeschuift: wachten op de Mauro van 2013 dus. 22 juni: Bruce Springsteen Nijmegen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11