io Ivooruitblik Grieken zijn rijk Nijntje als filmster Feest met een smetje Hooggeëerd publiek! Dat op het podium van 2013 de crisis nog veel ruimte inneemt, mag geen verrassing heten. Het nieuwe jaar heeft echter nog veel meer hoogte- en dieptepunten in het verschiet, waarop we graag de schijnwerpers richten. Een greep uit wat ons allemaal te wachten staat. 20 maart: eerste internationale Dag van het Geluk (VN) IR fas•-".iT-xgg woensdag 2 januari 2013 Komt dat zien! door Niek Opten, Joost de Poel en Cyril Rosman llustratie Mark Reijntjens 8 september: Roger Waters, 'The Wall', Amsterdam Arena 13 juni: opening ruimtevaart- expo NASA; Jaarbeurs Utrecht taa£Sf 13 juli: Robbie Williams, Amsterdam Arena Griekenland gaat gebukt onder een enorme schuldenlast, maar die zou dit jaar zo maar wat kleiner kunnen worden. Althans, als alle vermoedens kloppen over de hoeveelheden delfstoffen die in de Griekse bodem zitten. En die ver moedens zijn groot, ironisch genoeg dankzij de crisis. In haar honger naar harde valuta verstrekt de overheid veel gemakkelijker vergunningen voor het delven van bodem schatten dan voorheen. Neem bijvoorbeeld goud. Jaar lijks produceren de Grieken 480 kilogram, een schijntje op de wereldmarkt. Maar twee mijnbedrijven denken vanaf 2016 jaarlijks 12.750 kilo aan Grieks goud naar bo ven te kunnen halen. En waarschijnlijk daarna nog veel meer, zegt een van die ondernemingen, Eldorado Gold. Daarmee vloeien jaarlijks tientallen, mogelijk honderden miljoenen euro's in de schatkist. Dan is er nog aardolie. Onder de Griekse wateren liggen mogelijk grote voorra den van het zwarte goud. Dit jaar wordt duidelijk hoe groot die reserves zijn. Nijntje heeft in haar bijna zestig levensjaren een lange staat van dienst opgebouwd: wereld wijd meer dan 85 miljoen boekjes, ontelbare producten, musicals en tv-series. Van de be roemde creatie van Dick Bruna ontbrak eigenlijk nog maar één ding: een bioscoopfilm. Met Nijntje de film wordt dit hiaat_eind deze maand gevuld. Het konijntje gaat daarin op zoek naar een schat in een dierentuin. Bij de vertoning blijft het licht in de bioscoop een beetje aan en staat het geluid wat zachter dan gebrui kelijk, zodat ook de allerkleinsten van Nijntje op het gro te doek kunnen genieten. Naast deze pluizige debutant doen dit jaar ook weer de ruwe oude helden van zich spreken. Wat te denken van The last stand (vanaf februari) met ex-gouverneur Arnold Schwarzenegger of Bullet of the Head met Sylvester Stallo ne (maart)? In The Thomb (oktober) spelen ze zelfs alle bei. Ook Bruce Willis laat van zich horen met deel vijf in de Die Hard-reeks, A good day to die hard (februari). Wie 100 jaar wordt, mag feestvieren. Maar hoeveel recht heeft de Tour de France nog op een feest? Sinds 1999 werd de ene na de andere Tour-winnaar uit de uitslagen geschrapt; ontmaskerd als dopingzondaar. En de ver wachting is dat 2013 een jaar wordt waarin ook meerdere Nederlandse (oud-)renners hun stilzwijgen zullen verbre ken. Doping of niet, wielerfans zullen op 29 juni weer massaal voor tv of radio kruipen voor de Tour. De liefde voor de edele sport zal het altijd winnen van de woede over ordinair bedrog. Het wordt in 2013 wel even wen nen: juichen doen 'we' niet meer voor de Rabo-ploeg maar voor het Blanco Pro Cycling Team. Ook moeten de renners niet één, maar twee keer de Nederlandse berg Al- pe d'Huez beklimmen. Hoewel, Nederlandse berg? De laatste zege dateert van 1989. Toen was de huidige Neer- lands hoop, Robert Gesink, drie jaar oud. Op 21 juli is de finish op de Champs-Elysées. Ook dat is wennen: de aan komst vindt voor de eerste keer plaats in de avonduren. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10