Aantal slachtoffers van ^f"og Q-koorts blijft groeien swggtdëal'.ni) binnenland7 'Rem op benzine-accijnzen' T aanwezig Functioneringsgesprek burgemeester gelekt Volgens het RIVM is er geen epidemie meer als het om Q_-koorts gaat. Maar de bacterie is beslist niet uitgeroeid. 'Mogelijk tweeduizend mensen zijn besmet en lopen nu met een tijdbom rond' Tijdelijken verdienen weinig DEAL VAN SE OAS L, maandag 31 december 2012 Michel van den Berg, voorzitter patiëntenvereniging Q-uestion Het is goed denkbaar dat de komende jaren nog tweedui zend mensen Qjkoorts krij gen, meent Michel van den Berg van patiëntenvereni ging Q_-uestion. Bijna een kwart van de 4175 geregistreerde Qjkoortspatiënten kampt nog met naweeën. Bij 285 mensen is chronische Q; koorts vastgesteld, de variant waarbij de bacterie actief blijft in het lichaam met het risico op ontstekingen aan hartkleppen of bloedvaten. Daarnaast zijn er ruim zevenhon derd patiënten die ooit door acute Q-koorts zijn getroffen en nu met langdurige klachten zitten, in ver LUXEMBURG - Nederlanders met een tijdelijk contract verdienen weinig geld. Bijna de helft van hen krijgt minder dan tweederde van een modaal salaris. Daarmee gel den ze als kleinverdieners. Deze groep is nergens in Europa zo groot. Dat blijkt uit cijfers van de Europese statistische dienst Euro- stat. Een kleinverdiener in Neder land heeft een salaris van hooguit 10,20 euro per uur. Bij een werk week van 40 uur zou dat uitko men op 21.216 euro bruto per jaar. Nederland doet het slechter dan omringende landen. In Duitsland is 38 procent van de tijdelijke werk nemers kleinverdiener. schillende vormen. „Maar de mees te zorgen baren ons de mensen die besmet zijn geraakt, maar bij wie nooit de diagnose Qjkoorts is vastgesteld. Die lopen nu met een tijdbom rond. Volgens de statistie ken zouden dat er wel tweedui zend kunnen zijn", zegt Michel van den Berg, voorzitter van pa tiëntenvereniging Qjuestion. Met name de laatste jaren steken die ziektegevallen van niet meteen ontdekte besmettingen de kop op. In die gevallen kan Qjkoorts een ernstige vorm aannemen. Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) wijst erop dar dit jaar liefst 54 procent van de nieuwe patiënten in het zie kenhuis moest worden opgeno men. Procentueel gezien is het aan tal ziekenhuisopnames vergelijk baar met 2011, maar het is aanzien lijk hoger dan de jaren daarvoor. Toen belandde 20 procent in het ziekenhuis. Artsen herkennen de symptomen nu eerder en testen sneller, aldus het RIVM. Niet alleen fysieke klachten spelen veel patiënten nog parten, ook de financiële gevolgen laten zich voe len, onder anderen bij mensen die door de ziekte hun werk kwijtraak ten, niet aan een baan kwamen, met hun studie moesten stoppen of zich gedwongen voelden hun bedrijf te verkopen. Onbekendheid en onervarenheid met Qjkoorts bij bedrijfs- en UWV-artsen riep in diverse geval len ongenoegen op bij getroffe nen. Om de slachtoffers tegemoet te kunnen komen, trok het kabi net afgelopen zomer tien miljoen euro uit. Nog altijd is onduidelijk wie, en in welke mate, voor finan ciële compensatie in aanmerking komt. Circa vierhonderd patiënten AMERSFOORT - Een functionerings gesprek van de Amersfoortse bur gemeester Lucas Bolsius is uitge lekt. Fractievoorzitters uit de ge meenteraad die het gesprek met de burgemeester hadden gevoerd, zijn daarom zaterdag naar de poli tie gestapt en hebben van het lek ken melding gedaan. Dat zei een van de betrokken fractievoorzit ters, Hiske Land van GroenLinks. Het verslag van het functionerings gesprek belandde bij het AD. Vol gens de krant zou de burgemees ter meer leiderschap moeten to nen en zichtbaarder moeten zijn. door Paul Bots BUNNIK - Nederland moet de benzi ne-accijnzen niet langer klakke loos verhogen. Dat bepleit de brancheorganisatie van garagebe drijven en pomphouders Bovag. Het rijk voert jaarlijks een automa tische inflatiecorrectie door op de accijnzen. Dat betekent dat benzi ne op 1 januari 2,2 procent duur der wordt. Dit percentage komt bo venop de accijnsverhoging die het tweede kabinet-Rutte heeft door gevoerd. De correctie voor 2013 is volgens de Bovag niet meer tegen te hou den. In 2014 zou Nederland er van af moeten zien, bepleit de organi satie nu. In contacten met het mi nisterie van Economische Zaken en Kamerleden in Den Haag wordt gevraagd om zo'n aanpas sing. „Nederland heeft twee keer eerder afgezien van de correctie, dus dat moet nu ook kunnen", stelt woordvoerder Paul de Waal. Hij doelt op 2006 toen de brand stofprijs erg hoog was, en in 1998 omdat er eerder al een accijnsver hoging was doorgevoerd. Omdat momenteel de marktprijs voor benzine iets daalt, zullen au tomobilisten de stijging niet-met een na de jaarwisseling merken. „Maar je kunt er donder op zeg gen dat de marktprijs straks weer omhoog gaat. Daar komt die ac cijns dan nog bovenop." Ongeveer 60 procent van de prijs hopen via de stichting Q^koorts- claim schadevergoeding af te dwin gen bij de geitenhouders. Maar eenvoudig is het allemaal niet. Overleg over de procedures ver loopt namelijk uiterst moeizaam. Voorzitter Van den Berg: „De ver zekeraars voelen niets voor collec tieve procedures waarin patiënten meegaan die geen rechtsbijstands- verzekering hebben afgesloten. Ook hebben we te maken met bij voorbeeld verzekeraar Interpolis bij wie zowel de aansprakelijk heidsverzekering van een geiten- boer als de rechtsbijstandsverzeke- ring van een patiënt is onderge bracht. Maar hoe dan ook, ben ik ervan overtuigd dat er dit voorjaar rechtszaken komen waarin geiten houders aansprakelijk worden ge steld door individuele patiënten. Het verband tussen oorzaak en ge volg kan worden aangetoond." DEN BOSCH - Q_-koorts is een infec tieziekte die van dieren kan over gaan op mensen. In Nederland zijn besmette melkgeiten en melk- schapen en hun omgeving (stallen en mest) de bron van de ziekte bij mensen. De meeste mensen lopen Qjkoorts op door het inademen van lucht waar de bacterie in zit tij dens de lammerperiode van geiten en schapen. Circa honderd bedrij ven zijn sinds de uitbraak in mei 2007 besmet verklaard. Daarvan zijn er 25 nog niet Qjkoortsvrij. In totaal werden in 2009 en 2010 bijna 52.000 dieren afgemaakt. Sinds de uitbraak is bij 4.175 pa tiënten de diagnose Qjkoorts vast gesteld, van wie 68 in 2012. Mini maal 25 sterfgevallen zijn aan Qjkoorts gerelateerd. Vermoede lijk ligt het aantal overleden (en niet geregistreerde) patiënten ho ger. Ook moet Bolsius beter luisteren, empathie tonen en niet meteen met een oplossing klaarstaan. De fractievoorzitter van Groen Links noemt het 'gênant en heel ernstig' wat er is gebeurd. De mel ding bij de politie is volgens haar het voorstadium van aangifte. „De politie kijkt nu of de zaak vervolg baar is." Behalve zijzelf waren ook de fractievoorzitters Rob van Mui- lekom (PvdA) en Manfred Vogels (WD) bij het gesprek in novem ber betrokken. Voor zover zij weet is het verslag alleen naar de drie fractievoorzitters gegaan. Dol op bier? Ga voor een bierproeverij bij Café Jack's in Goes. Geniet met 2 personen van de lekkerste bieren. Drink ieder 3 bieren, je kunt kiezen uit verschillende soorten. die mensen voor benzine betalen aan de pomp, bestaat uit belastin gen. Bij diesel en lpg ligt dat per centage op respectievelijk bijna 50 en 30 procent. Alleen al door overheidsbeleid be talen automobilisten de komende vijftien maanden tussen zeven en elf cent per liter meer aan de pomp, berekende Bovag. Vooral lpg-rijders gaan meer betalen. Au- tomobilistenbond ANWB wees na de presentatie van het regeerak koord al op de forse kostenstijging voor autobezitters. Zonder de infla tiecorrectie zouden lpg-rijders er al 130 euro per jaar op achteruit gaan. Een woordvoerder van de bond kan niet zeggen of die zich achter het Bovag-initiatief schaart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7