Afscheid van vier kerken Iceland15 Koewachtse jeugd luidt het jaar feestelijk uit Joop en Lenie Haselager 70 jaar getrouwd Andere oplossingen Klokken luiden feestjaar 800 jaar Axel in maandag 31 december 2012 'Mijn gevoel zegt nog steeds dat er andere oplossingen mogelijk waren, welke mogelijk meer hadden opgebracht dan nu. Kijken naar voorbeelden in het buitenland, waar het kerkbezoek ook daalt maar waarin getracht worden de kerken te blijven gebruiken.' - Carl de Hulsters door Eugène Verstraeten Gemengde gevoelens overheersten afgelopen weekeinde onder de rooms-katholieke gelo vigen in Midden-Zeeuws-Vlaande ren. Na de bedehuizen in Hoek en Zandstraat sluiten ook de parochie kerken in Sas van Gent, Westdor- pe, Axel en Sluiskil. Natuurlijk, het was allemaal al lang van te vorenbekend. Finan cieel is het voor de Elisabethparo- chie niet meer te behappen om al die kerken open te houden en diensten te blijven organiseren. Maar had er dan bijvoorbeeld niet eens in de drie weken of zo een dienst kunnen worden gehouden, zo vragen sommigen zich af En dan zoeken naar andere gebruiks mogelijkheden voor de kerken. Veel gelovigen zullen voortaan el ders de kerk moeten. Of dat zal werken is voor veel parochianen nog maar de vraag. „Ik denk per soonlijk dat het kerkbezoek gigan tisch zal afnemen, en het was toch al niet zoveel", zegt voorzitter Carl de Hulsters van de parochiecom missie Westdorpe. Het is de bedoe ling dat de mensen uit Westdorpe voortaan naar de kerk in Zuiddor- pe gaan. De Hulsters: „Veel oudere mensen zijn voor het vervoer naar de kerk toch aangewezen op ande ren. Dus ik weet niet of dat alle maal zo gemakkelijk zal gaan. En de jongeren, tja die zien we nu al niet zoveel meer in de kerk." De Westdorpse kerk is met ruimte voor 650 mensen de grootste van de Elisabethparochie. En mis schien ook wel de mooiste, willen ze in Westdorpe graag geloven. Maar sinds zaterdag is er na onge veer 730 jaar geen kerk meer in het dorp. Het is het einde van een roerige geschiedenis. Carl de Huls ter belichtte zaterdagavond tijdens de afscheidsviering een aantal hoogte- en dieptepunten uit de historie. De huidige kerk werd in 1947 ingewijd en Westdorpe moet er na 65 jaar met pijn in het hart alweer afscheid van nemen. Maar nu het niet meer voor kerkelijke doeleinden gebruikt zal worden zetten de Westdorpenaren zich hard in voor het behoud van het gebouw. Want het blijft nog steeds het hart van het dorp. Na de afscheidsdienst, waarin pastoor Miel Erpelinck voorging, was er nog gelegenheid om onder het ge not van een kop koffie na te pra ten. De Hulsters reikte aan enkele vrijwilligers een kaars met daarop een foto van de kerk uit. Alle onge veer 100 vrijwilligers krijgen zo'n herinner i ngskaars. Pastoor Erpelinck leidde ook de af scheidsdienst zondagochtend in Sas van Gent. De Maria Hemel- vaartskerk werd in 1892 in gebruik genomen en is een Rijksmonu ment. Ook in Sluiskil hopen de inwoners dat hun karakteristieke kerkge bouw een nieuwe bestemming krijgt. De parochiecommissie stelt vast dat de kerksluiting, na een be staan van 113 jaar, voor veel gelovi gen een droeve en emotionele ge beurtenis is. „Maar de feiten liggen nu eenmaal zo en we zullen al on ze aandacht en energie moeten gaan richten op de nieuwe situa tie." Na afloop van de dienst, die werd. geleid door pater Kapucijn Emestus, was er een 'aangekleed' kopje koffie. Dat was er ook in Axel waar emeri tus pastoor Willy Vervaet in de af scheidsdienst voorging. Hij was on geveer 25 jaar pastoor van de toen malige parochie H. Gregorius de Grote in Axel. Ook de gelovigen uit Axel zijn voortaan aangewezen op Zuiddorpe. Op 26 januari gaat de kerk van Axel nog een keer open in het kader van 800 jaar Axel. Meisjes blijven dansen tijdens de eindejaarsdisco van de Jeugd Ontspan ning Koewacht (JOK). foto Mark Neelemans door Edy de Witte KOEWACHT - Het einde van het jaar staat bij veel mensen in het te ken van een feestje bouwen. Lek ker gezellig bijeen en toasten op het nieuwe jaar. „De feestmuts moet je zo vroeg mogelijk op kun nen zetten", vindt Chantal Baert van Jongeren Ontspanning Koe wacht (JOK). Zaterdagavond kreeg de jeugd van 4 tot en met 15 jaar in het jeugdhonk in basisschool de Vlaswiek een spetterende einde jaarsdisco voorgeschoteld. Niet zo maar een disco maar de eindejaars- afsluiting kreeg als affiche 'alcohol vrije champagne-party 'mee. De 5-jarige Tess en haar één jaar oudere vriendinnetje Kyra stapten in een feestelijk jurkje het jeugd honk binnen. Beiden nipten eerst even aan de kinderchampagne. „Best lekker", vond Tess. Kyra daar entegen liet het glas staan. „Prikke lend en te zoet", reageerde zij. Wel toastten ze al even op het nieuwe jaar door de twee glazen voorzich tig tegen elkaar te klinken. Daarna gingen bij de meisjes de remmen los. Dansen vinden ze leuk. Op het nummer MamaSé van K3 gin gen ze volledig uit hun dak op de verhoogde dansvloer. De achtjari ge Zeb daarentegen vond het dan sen maar niets. Hij nam plaats ach ter de tafeltennistafel om met zijn vriendjes een balletje te slaan. Sinds een jaar hebben Chantal en Paul Baert de JOK activiteiten te rug opgestart. In de bijeenkom sten voor jongeren tot 21 jaar zat geen perspectief meer. Paul Baert: „We hebben het roer omgegooid en richten ons nu op de leeftijd 4 tot en met 15 jaar. En met succes." Het eerste anderhalf uur van de eindejaardisco voor de jeugd van 4 tot en met 10 jaar werd bezocht door zo'n 50 kinderen. Naast disco, met Paul Baert en dochter Tamara achter de knop pen, was er ook vermaak met tafel tennis, air hockey en tafelvoetbal. Vooral de jongens zochten hun heil bij de spelen. De meisjes schre ven vele verzoeknummers op pa pier. Paul en Tamara projecteer den indien mogelijk tegelijk de clip van de song via de beamer op een groot scherm. Vrijwilligers van de speelweek Cow City dragen sinds de nieuwe start hun steentje bij aan de JOK-activiteiten om alles in goede banen te leiden. De maandelijkse bijeenkomsten worden verder in gevuld met onder meer filmavon den en thema-feesten. Na de jongste fuifnummers kwa men de wat oudere kinderen bin nendruppelen. „Toch ook bijna 40 jongeren", glunderde Paul Baert. „Alleen moet ik bij de muziekkeu ze nu switchen naar hip hop en gangnam style." De 12-jarige Jurriën Rosseau vond vooral het chillen leuk. „Lekker in de bank hangen en met vrienden, met al een schuin oog naar dansende meisjes, praten over van alles en nog wat." De JOK activiteiten zijn te vinden op www.jok.koewacht.eu AXEL - Op 1 januari begint in Axel op een bijzondere wijze de viering van het feit dat de stad in 2013 800 jaar stadsrechten heeft. Zodra de klok van het stadhuis 's middags 12 slagen heeft laten horen, wor den de klokken van de Axelse kerk torens geluid. Dit zal zowel om de beurt zijn als samen. En ook het carillon in de toren van het stad huis doet mee. Op het carillon wordt tijdens het beieren van de drie kerkklokken een nabootsing van het Change-ringing (wissellui- den) ten gehore gebracht. Als de klokken zijn uitgebeierd, speelt het carillon tot slot het Zeeuws- Vlaams volkslied. door Eugène Verstraeten HULST - Toen ze 60 jaar getrouwd waren vonden ze dat eigenlijk heel gewoon, geen reden voor een feest. Vijfjaar later was zij net geo pereerd, dus ook geen feest. Maar nu konden ze er, met wat zachte druk door hun kinderen, niet meer omheen. Gisteren vierden Joop Haselager (89) en Lenie van Leeuwen (89) dat de 70 jaar ge trouwd zijn. Een jubileum dat niet zoveel echtparen gegeven is. En dus kwam niet alleen burgemees ter Jan-Frans Mulder naar de bras serie van de Blaauwe Hoeve om het paar daar tijdens de familie- brunch te feliciteren, maar ook wethouder Adri Totté. Joop Haselager en Lenie van Leeu wen komen oorspronkelijk uit Rot terdam, maar trokken in 1947 naar Zeeuws-Vlaanderen. Dit vanwege de gezondheid van Lenie, die ast matisch was. Ook de Veluwe was een optie, maar Joop kon in Zeeuws-Vlaanderen een baan als automonteur krijgen. Het duurde echter niet lang voordat Joop zijn eigen garage voor vrachtuto's bgon in Koewacht. Het echtpaar woonde eerst in Sluiskil en daarna ook nog in Axel, Koewacht en tenslotte sinds 1988 in Hulst. En nu wonen ze alweer een aantal jaren in het Refiigium in de Hulster binnenstad. Nog steeds zelfstandig, dankzij de nodi ge zorg. Het echtpaar kreeg twee zoons en heeft drie kleinkinderen en zes achterkleinkinderen. foto Mark Neelemans Joop Haselager en Lenie van Leeuwen. foto's Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 71