Techniek zet magie een hak 16 Sonnetten over wereldleed en obscuur komkommernieuws Bakermat Roosevelt zeeland in de vorige eeuw maandag 31 december 2012 Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lindenbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. Dick Vaders uit Oud-Vösse- meer wist meteen wat er vorige week op de raad kaan: stond. „De foto was namelijk bij ons in de voortuin ge nomen", schrijft hij. „Een inkop- pertje: het is de Molenstraat in Oud-Vossemeer omstreeks 1920." Vaders: „Het huis waar ik geboren ben keek recht de Molenstraat in en stond op een dijkje; van links kwamen ze van Sint Annaland en van rechts op de foto kwamen ze van Tholen." De Molenstraat was een van de toegangsroutes van Oud-Vosse meer. Volgens Vaders is de muur op de foto omstreeks 1955 afgebroken. „Die muur is menigmaal geramd door auto's die uit de richting van Tholen kwamen; toen werd er in de winter nog niet zoveel ge strooid en bij gladdigheid was het bijna dagelijks prijs." Middelburger Kees Stevense her kende de straat ook. „Aan de Mo lenstraat stond in die tijd de in 1836 gebouwde openbare lagere school. Verder nog de kruideniers winkel van Boomsluiter en het kof fiehuis van C. A. RijstenbLL De bo men aan weerszijden van de straat waren oorspronkelijk geplant in 1908; zo te zien zijn ze later vervan gen door andere. Rechts achter de sloot was de oude begraafplaats ge legen." Op de hoek van de Ring en de Mo lenstraat lag heel lang geleden de boerderij van Claes Maertenszoon van 't Rosevelt, volgens de overle vering de bakermat van de Ameri kaanse familie Roosevelt, waarvan de presidenten Theodore en Frank lin Delano Roosevelt de belangrijk ste nazaten zijn. Stevense: „Op 20 juni 1950 bracht Eleanor Roosevelt, de weduwe van Franklin Delano, een bezoek aan het dorp, dat in 2000 werd ge volgd door een bezoek van een kleindochter. Alle bekende plaat sen die herinnerden aan het fami lieverleden werden uiteraard be zocht. En natuurlijk is er op het dorp een F.D. Rooseveltstraat!" De winnaars van de waardebon: Rinus de Moor, Retranchement; Maartje van Sluijs, Middelburg en P. Polderman, Goes Sprankelende 'Alladin' ondanks pech Maandenlang repeteren, je opla den voor de première, horen aan reacties uit de zaal dat het publiek geniet en dan middenin de dans van de 'grotgeesten' valt de boel stil. Het overkwam Musicalvrienden zaterdagmid dag in De Mythe in Goes. door Ali Pankow Met het crashen van de geluidscomputer zet de techniek de magie een lelijke hak. Even nog wordt getracht de première van Alladin, de musical na enkele minuten weer voort te zetten, maar op hetzelfde moment in de dans van de 'grotgeesten' valt weer alles stil. „Dit heb ik nog nooit van m'n le ven meegemaakt", verzucht Roel van Zeelst van het bedrijf IDAK uit Roosendaal. Herstel van het euvel blijkt enkele uren te vergen en dus wordt deze eerste voorstelling na een dik half uur afgeblazen. Back stage overheerst gelatenheid en bij de cast rolt hier en daar een traan. Bij de kassa ontstaat een lange rij mensen die hun geld terugkrijgen of hun kaartje inwisselen voor een van de andere drie opvoeringen. Luttele uren later zijn commotie en teleurstelling grotendeels over wonnen. De Musicalvrienden staan weer gereed, van kruin tot te nen gemotiveerd voor een herkan sing De toeschouwers worden uit genodigd op het vliegende tapijt van hun fantasie mee te gaan naar de sprookjesachtige wereld van 'duizend-en-één-nacht'. De elegan te haremdanseressen zetten direct de toon en met zijn krachtige spel trekt Marcel van As als de gemene tovenaar Kaifas het publiek met een het verhaal in. Waar bij ande ren de performance soms wat te klein blijft, weet Van As perfect een grote zaal als De Mythe te be spelen. Krachtig spel levert ook Jan Verhoeven als de geest uit de lamp. Al balanceert hij weieens ge vaarlijk op het randje van schmie ren. Moeder en dochter Willian en Emma Heesters verrassen met hun fraaie zangstemmen. De grote kracht van deze produc tie zit vooral in de dans, de fascine rende vormgeving (decor, kos tuums, lichtplan), knappe trucages en de frisse vaart in de voorstel ling. Vooral voor de pauze vloeien de scènes naadloos in elkaar over. In het tweede deel blijken er plots wat 'witjes' te vallen, is het toneel af en toe helemaal leeg voordat het volgende tafereel wordt ingezet. Wellicht is dat een gevolg van het feit dat een amateurgezelschap zich niet de weelde kan permitte ren van een week afmonteren in het theater. Musicalvrienden moet heel snel de omschakeling maken van de repetitieruimte naar het echte podium. Het artistieke trio Ludo Heesters (muzikale leiding), Cees Möhlmann (regie), Greetje Dietvorst (choreografie) mag zeer tevreden zijn met het resultaat. door Ali Pankow MIDDELBURG - Voor het vijfde jaar op rij verzorgen de dichters Coen- raedt van Meerenburgh en Ko de Laat vanmiddag hun oudejaarscon ference in dichtvorm in de Drukke rij in Middelburg. „Wij nemen met snelsonnetten de 52 weken van het jaar door. De the ma's variëren van wereldleed tot obscure komkommernieuwtjes", zegt Ko de Laat uit Tilburg. Samen met Van Meerenburgh (pseudo niem van Marcel van den Driest) uit Vlissingen vormt hij dit Zeeuws/Brabantse gelegenheids duo dat één keer per jaar dit speci fieke jaaroverzicht yerzorgt. Bei den zijn vaste medewerkers van de site 'gedichten.nl'. Daar leveren ze op een vaste dag per week een snelsonnet voor. De Laat doet dat op dinsdag, Meerenburgh op woensdag. Ze spelen met hun ge dichtjes in op de actualiteit en leve ren op die manier de bouwstenen aan voor hun oudejaarsshow. „Sneldichter Aaike Jordans uit Goes is destijds begonnen met zo'n optreden op oudejaarsdag. Ik geloof dat hij het drie keer heeft ge daan. Toen hij stopte met 'gedich- ten.nl' is Marcel in dat gat gespron gen en heb ik hem voorgesteld sa men die oudejaarsshow te gaan doen", vertelt De Laat. Zelf schrijft hij heel wat jaren satirische sonnet ten. „Ik ben nu 43 jaar en het valt me op dat er een soort cyclus ont staat in onderwerpen als je je lan ge tijd met satire bezig houdt. Zo is er bijvoorbeeld nu commotie on der de studenten over het afschaf fen van de OV-jaarkaart, maar ik heb ook nog meegemaakt dat er bezwaar werd gemaakt tegen de in voering ervan omdat dit een kor ting inhield op de studiefinancie ring." De Laat en Van Meerenburgh snij den in hun wekelijkse sonnetten voor gedichten.nl tal van onder werpen aan. Zij selecteren ieder 26 gedichten voor de oudejaarsshow. Dat levert een bonte mix aan klei ne en grotere zaken op. Zo liet De Laat zich onder meer inspireren door de vestiging van een Holland se kaaswinkel in Hongkong, maar ook door de eeuwenoude traditie van Sint-Nicolaas. Het overlijden van stemacteur Ger Smit, vooral bekende van De Fabeltjeskrant bracht hem tot het volgende son net: Een stem van peuteitijd tot puberja ren: Bor, Smirre, Grote Smurf en Rata plan. Er restte in je hoofd een echo van Al blijf je de herinnering bewaren Als Bor de Wolf het kon, dan klonk nu Een diep, doorleefd en melancholisch hüüüüü... De paus die aan het twitteren sloeg het afgelopen jaar inspireer de Van Meerenburgh tot: De hoogste leider van het Vaticaan Heeft op z'n eerste digitale schreden, Als Pontifex het Twitterrijk betre den, Maar op z'n tijdlijn zie ik niks staan. En zie, reeds doet hij wonderbare din gen: Niets zeggen, maar al zoveel volge lingen! Zo zijn er in De Drukkerij nog 50 andere sonnetten te horen, omlijst met lichtbeelden en muziek. Maandag 31 december, De Drukkerij, Markt 51, Middelburg, 14.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 64