Erfgoednota zal niet in de la verdwijnen 141 'pzc: Prestatieafspraken met Vluchtelingenwerk over inburgeren statushouder Steun voor plannen van Avondvullende Stichting Veldsport Bru Rode Kamer Cursus vogels herkennen Feestjaar Axel maandag 31 december 2012 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schou- wen-Duiveland wil met Vluchte lingenwerk prestatieafspraken ma ken over de maatschappelijke bege leiding van vluchtelingen die in Nederland mogen blijven. Dat heeft het college van burgemeester en wethouders besloten. De Wet inburgering is gewijzigd en dat betekent dat de gemeente al leen nog een taak heeft op het ge bied van inburgering voor de sta tushouders die in 2012 een inbur- geringstraject volgden en dat in 2013 voortzetten. De gemeente wil de begeleiding van de statushou ders door Vluchtelingenwerk la ten doen. „Vluchtelingenwerk voert al jaren naar tevredenheid maatschappelijke begeleiding uit voor de gemeente. Voor 2013 is dit ook de beste optie. Vluchtelingen- Werk is de enige professionele aan bieder in deze regio", aldus de ge meente. Het werken met prestatie afspraken gebeurt op aandringen axel - Op 1 januari- start in Axel op een bijzondere wijze de viering van het feit dat de stad in 2013 800 jaar stadsrechten heeft. Zodra de klok van het stadhuis 's middags 12 slagen heeft laten horen, wor den de klokken van de Axelse kerk torens geluid. Executieverkoop Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Belastingdienst KIEKNOE In PZC-blog Kieknoe de verhalen over schoolfoto's en de mensen er op. Zie: www.pzc.nl/kieknoe MONNIKENWERK Les het weblog over kerken en ge loofsgemeenschappen in Zeeland' www.pzc.nl/monnikenwerk TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto ERFGOEDNOTA NADER BELICHT 'Het gaat er niet om je zin krijgen, maar om een open discussie' Bert Stuit, beleidsambtenaar Cultuur. van de gemeenteraad. Die heeft ook aangegeven dat zij behoefte heeft aan inzicht in wat de begelei ding door Vluchtelingenwerk pre cies inhoudt. Zo wordt Vluchtelin genwerk gevraagd bij te houden wie begeleiding wordt geboden, op welk gebied dat is en hoeveel tijd daarin gestoken is, Voor de begeleiding van iedere nieuw te vestigen volwassen status houder stelt de gemeente 2000 eu ro beschikbaar. Voor iedere volwas sen inburgeraar die al in een inbur- geringstraject zit gaat het om een bedrag van 1000 euro. Voor iedere uitgenodigde vluchteling stelt de gemeente 2500 euro beschikbaar. Nederland nodigt elk jaar onge veer vijfhonderd vluchtelingen uit om zich in ons land te vestigen. Zij komen vooral uit vluchtelingen kampen. Voor gezinnen met meer dan 4 kinderen wordt eenmalig 2000 euro extra uitgetrokken. De prognose is dat zich in 2013 zo'n 14 statushouders vestigen op Schou- wen-Duiveland. ZIERIKZEE - Eilandelijke vogelkenners van de Vogelwerkgroep van de Na- tuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland verzorgen in het gemeentehuis De cursus beslaat in totaal 4 avonden en een zaterdag excursie. Na de cur sus zijn de deelnemers in staat de meeste tuinvogels - zoals de koolmees op de foto - aan zowel het verenkleed als het gedrag en geluid te herkennen. Ook krijgen de aanwezigen tips voor een vogelvriendelijke tuin. De cursus avonden zijn op 18 februari, 4 en 18 maart en 8 april. Op zaterdag 13 april volgt de afsluitende excursie bij het Kaaskenswater. foto Maarten Sluijter De kosten bedragen €25,00. Aanmelden kan tot 21 januari via vogelwerkgroepsd@gmail.com. Wat is erfgoed? Iets stoffigs? iets ouds, iets wat al lang voorbij is? „Welnee, erfgoed geeft karakter en identiteit aan Schouwen-Duiveland", zeggen de makers van de 'Nota Integraal Erfgoed- beleid'. In een serie van vier afleverin gen wordt de nota belicht: Deel II door Ali Pankow Nota's hebben de nei ging achterin een la te verdwijnen. Deze niet, weten beleids ambtenaren Olaf Griffioen (Ruimtelijke Ordening) en Bert Stuit (Cultuur) vrijwel ze ker. Volgens hen sluit het voorge stelde beleid immers naadloos aan bij gemeentelijke visie Tij van de Toekomst. Daarin wordt ook na druk gelegd op verbinding tussen verleden, heden en toekomst De eerste concrete link naar de na bije toekomst is bovendien al ge legd: De actualisering van bestem mingsplan Schuddebeurs wordt een püotproject. Michel Verduijn, ambtenaar Monumentenbeleid, licht dat even toe. „Sinds kort is er de wettelijke verplichting dat bij de actualisering van bestemmings plannen een inventarisatie van cul tuurhistorische elementen wordt opgenomen. Daar gaat in het geval van Schuddebeurs een verhaal aan vooraf. Jaren geleden kwam vanuit de bevolking het verzoek deze kern de status 'beschermd dorpsge zicht' te verlenen. Het onderzoek naar de mogelijkheid daarvan wees uit dat zo'n officieel predi kaat nogal zwaar was en dat een vorm van bescherming beter bin nen de ruimtelijke ordening gere geld kon worden. Die mogelijk heid is er nu dus, dankzij de Mo- Mo." De M0M0??? „Sorry, ik doel op de 'Modernisering van de Mo numentenzorg', kortweg de Mo- Mo. In heel Nederland is men daar mee nu inmiddels aan de slag ge gaan. Wij gaan dat dus als eerste doen met het nieuwe bestem mingsplan voor Schuddebeurs; De eerste fase van die inventarisatie is inmiddels afgerond. Daarvoor heb ben wij de organisatie Dorp, Stad en Landschap en vrijwilligers van de Vereniging Stad Lande van Schouwen-Duiveland ingescha keld", zegt Verduijn. Hij licht toe dat het bij de inventa risatie niet alleen gaat om gebou wen, maar ook om elementen als oude dampalen, drinkputten voor het vee, weeltj es en specifieke fun deringen. Als voorbeelden noemt hij het rijtje arbeidershuisjes ge bouwd op de funderingen van het vroegere klooster Sion bij Noord- gouwe, maar ook het vroegere tbc-huisje in een tuin aan de Hees- terlustweg in Schuddebeurs. De in ventarisatie van die sporen uit het verleden geldt als basis voor keu zen die gemaakt moeten worden over nieuwe ontwikkelingen in het gebied. Wat mag wel, wat mag niet, wat kan wel als er rekening gehouden wordt met....? Dat soort dingen. Betekent dit nu ook dat nooit meer een unieke con structie met Emy-spanten zoals in De Weverij in Zierikzee onder de slopershamer kan ko men? Dat Mondragon nooit in ver val zou zijn geraakt als deze nota er eerder was geweest? .Dat villa Iris in 't Vrije in het beschermde stadsgezicht van Zierikzee in de oude staat behouden zal blijven? Bert Stuit zucht eens diep. „Nee, dat ligt allemaal een beetje anders. Mondragon is trouwens helemaal geen gelukkig voorbeeld. Met dat dossier is zoveel fout gegaan de af gelopen jaren. En de status 'ge- 'Hoe goed je als ge meente het beleid ook uitlegt, die emoties ban je daar niet mee uit' meentelijk monument' wil ook niet zeggen dat een pand niet ge sloopt zou mogen worden." Stuit krijgt bijval van Verduijn: „Wij zijn in dat opzicht gebonden aan wettelijke bepalingen. Als een nieuwbouwplan aan alle eisen vol doet, bijvoorbeeld wat betreft om vang, materiaal- en kleurkeuze, mogen wij als gemeente niet zo maar een sloop- en bouwvergun ning weigeren. In het geval van vil la Iris is er ook geen sprake van aantasting van het straatbeeld." Verduijn draait al ettelijke jaren mee en kent de felle emoties die vaak de kop op steken. Zo brach ten eerder al de ramp-geschenkwo ningen aan de Grachtweg en de voorgenomen sloop van het - in middels gerestaureerde c.q. her bouwde - poorthuisje bij de Noordhavenpoort de gemoederen danig in beroering. De ambtenaar Monumentenbeleid is het ermee eens dat de toelichting van het ge meentelijk beleid hierin soms wel wat transparanter zou mogen zijn. In de Erfgoednota wordt dat ook stevig bepleit. „Maar hoe goed je het als gemeen te ook zal uitleggen, die emoties ban je daar niet mee uit. Iedereen heeft immers zijn eigen agenda om ergens voor of tegen te zijn." Volgens Stuit gaat het er ook niet om of groeperingen wel of niet hun zin krijgen, maar om een open discussie waarin alle voors en tegens worden afgewogen. Wat hem betreft is die discussie jaren geleden wel goed gevoerd betref fende de bouw van wooncomplex Victoria. Verder benadrukt Stuit dat in de Erfgoednota juist ook mogelijkhe den worden bepleit voor herbes temming en dus hedendaagse ont wikkelingen. Als voorbeelden noemt hij de vestiging van de We reldwinkel in het Gravensteen en een tijdelijk onderkomen voor kunstenaars in de voormalige We reldwinkel. MI.M.UJI.UI.W door Piet Kleemans bruinisse - Om de afbouw en in richting van het nieuwe club- en kleedgebouw mogelijk te kunnen maken sluit Stichting Veldsport Bruinisse een lening van 100.000 euro. Dat kan omdat de gemeente Schouwen-Duiveland bereid is borg te staan voor de stichting. Stichting Veldsport Bruinisse is de cember 2011 opgericht. De organi satie huurt de nieuwe voetbalac commodatie van de gemeente en geeft deze vervolgens in gebruik aan voetbalvereniging Bruse Boys. Voor deze constructie is gekozen om fiscale en BTW-technische re denen. Stichting Veldsport heeft voordat zij bij de gemeente aan klopte een verzoek gericht aan het waarborgfonds voor de sport Die wees het verzoek echter van de hand. 'Teleurstellend' vindt de ge meente die - hoewel er feitelijk geen vastgesteld beleid is voor borgstellingen - nu de Bruse stich ting te hulp schiet. Bruse Boys ver huisde onlangs van de oude stek aan de Boomdijk naar een nagel- nieuw sportveldencomplex aan de Molenweg. Voor januari 2013 is een 'opening light' gepland. April volgen nog allerlei feestelijkheden. zierikzee - Yvonne van der Hoek brengt zaterdag 19 januari in de Ro de Kamer in Zierikzee een avond vullende monoloog over Shirley Valentine, een vrouw van 47 die haar leven rigoureus verandert en voor het eerst in haar leven er vaart wat het betekent om vrij te zijn. Yvonne van der Hoek is een zeer ervaren theater-, musical- en filmactrice met een groot aantal bekende rollen op haar naam. Gui- do Jonckers doet de regie. Het is voor het eerst dat hij zijn vrouw, Yvonne van der Hoek, regisseert in een soloprogramma. De voor stelling begint om 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 62