De spelregels in het voetbal worden steeds meer opgerekt 26 DECEMBER Autoschip Baltic Ace zinkt L Y A A H I S L D T A V E A E H S I P N L E E A H, 1.5,8» 1 J N t 1 '4 N 'E* gi Bloedbad in Newtown wmm vm mi hm tt r i Na een aanvaring met de Corvus J (foto) is het snel ge beurd met de Baltic Ace. Het schip, geladen met 1417 au to's, zinkt op woensdagavond 5 december, ongeveer 65 ki lometer uit de Zeeuwse kust. Een grote reddingsactie komt op gang: marinepatrouillevaartuigen, helikopters en reddingsboten worden ingezet. Ook de reddingsboot Koopmansdank van het KNRM-station op Neeltje lans vaart uit, overigens zonder drenkelingen te vinden. Van de 24 opvarenden - Polen, Bulgaren, Oekraïners en Fi lipino's - worden er dertien dezelfde nacht gered. Vijf li chamen worden later geborgen, de andere zes beman ningsleden zijn vermist; hun stoffelijke overschotten lig gen mogelijk nog in het schip. foto KNRM Breskens HCTHilllliUIU»H«lllllH i >r De twintigjarige Adam Lanza doodt op 14 december met een semi-automatisch aanvalsgeweer in de Sandy Hook Elementary School in het'Amerikaanse Newtown twintig kinderen en zes volwassenen, onder wie zijn eigen moe der. Als de politie arriveert, schiet hij ook zichzelf dood. De zoveelste massamoord stuurt een golf van ontzetting door het land. De discussie over wapenbezit barst op nieuw los. President Barack Obama steunt een wetsvoor stel om het bezit van semi-automatische wapens aan ban den te leggen. Maar ondanks het bloedbad blijken meer Amerikanen dan ooit tegen het inperken van wapenbezit. Vlak voor Kerstmis blijkt dat 74 procent van de bewoners tegen een verbod op het bezit van handwapens is. foto EPA Het morele verval in de voetballerij bereikt begin december een nieuw dieptepunt. Richard Nieuwen- huizen, de grensrechter van Buitenboys B3, wordt na de wedstrijd doodgeschopt door spelers van te genpartij Nieuw-Sloten Bi. Het hele land is in rep en roer. Hoe moet het verder met het voetbal? door Koen de Vries Natuurlijk is het verschrik kelijk wat er gebeurd is en natuurlijk moeten de daders zwaar gestraft worden. Maar toch, heel ergens in de verte, snapt Cor Bos wel wat er zich in de bovenkamers van de spe lers van Nieuw Sloten Bi heeft afge speeld. Ze waren kwaad op de grensrechter van de tegenpartij. Richard Nieuwenhuizen zal zijn vlag een paar keer te vaak omhoog gestoken hebben, om een tegendoel punt te voorkomen. „Die buiten spelregel kan wat mij betreft met een worden aangepast. Grensrech ters maken er vaak een potje van. Dié regel is een bron van veel ellen de." Bos (54) weet waarover hij praat. De Vlissinger is op zaterdag scheidsrechter in het amateurvoet bal en op zondag is hij scheidsrech- tersrapporteur. Nee, zeifis hij ook niet van onbe sproken gedrag, meldt Cor Bos met een. Voetbalbond KNVB heeft hem ooit zwaar gestraft. „Ik kon niet met scheidsrechters opschieten. Op m'n zeventiende speelden we met Vlissingen bij Arnemuiden. Ik was keeper en vond die scheidsrechter zó slecht dat ik hem zand in z'n - ogen gooide. Ik mocht een jaar niet voetballen. Een terechte straf. Toen ben ik zelf scheidsrechter gewor den. Ik wilde laten zien dat het be ter kon." Inmiddels heeft Bos er 36 jaar opzit ten, waarvan vele jaren als leidsman in de hoofdklasse. Zelfheeft hij maar twee keer iets vervelends mee gemaakt. Een keer werd hij gesla gen na een wedstrijd. Het andere in cident haalde de landelijke pers en er werden Kamervragen gesteld. Bos staakte als eerste scheidsrechter in Nederland een wedstrijd vanwe ge discriminatie. Het gebeurde een kleine twintig jaar geleden in de wedstrijd Hertogstad-Vlijmense Boys. Een Marokkaanse speler van Vlijmense Boys werd door het pu bliek gediscrimineerd. „Ik merkte dat het invloed op die jongen had. Hij ging rare dingen doen. Ik wilde hem in bescherming nemen, heb de wedstrijd stilgelegd en later ge staakt. Dat werd me niet in dank af genomen. Toen ik met m'n motor naar huis wilde rijden, bleken m'n bougiekabels stukgetrokken." De KNVB nam maatregelen. Er wer den straffen uitgedeeld, het wed strijdformulier werd aangepast, zo dat er van discriminatie melding kon worden gemaakt. Maar blijven de gevolgen heeft zijn actie niet ge had, denkt Bos. „Het ebde allemaal 'Mensen als Geert Wilders hebben de omgangsvormen niet bevorderd' weer weg. Net zoals de verontwaar diging over het incident met de grensrechter wegebt als er nu geen echte maatregelen worden geno men." In de loop der jaren heeft Bos ge zien dat vele regels werden opge rekt. „Vooral het verbale geweld is toegenomen. Iedereen is mondiger. Iedereen komt verhaal halen. En dat terwijl de spelregels toch heel duidelijk zijn. Er staat heel helder wat je kunt doen tegen commen taar en vervelende uitlatingen. Het oprekken van de regels is de dood in de pot van het voetbal. Als we de regels nu strikt toepassen, voetbal len we negen van de tien wedstrij den niet meer uit. Dan staan ploe gen met minder dan zeven man op het veld en is het afgelopen." Wat hij ook gemerkt heeft, is dat de acceptatie een stuk minder is gewor den sinds politici als Wilders hun intrede hebben gedaan. „Dit soort mensen hebben de omgangsvor men niet bevorderd", vindt Bos. Sterker: „Ze hebben verhoudingen op scherp gezet. Soms begrijp ik die allochtone jongens wel. Ze worden als tweederangs burgers weggezet." Bos heeft wel ideeën om het pro-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58