HIIH KI 13 M N11 'Je wilt positief blijven, maar ook geen valse hoop wekken' 24 Voetbalmuseum vertrekt Obama viert herverkiezing NOVEMBER Het voetbalmuseum in Middelburg staat te koop. De ge hoopte bezoekersaantallen, 200.000 per jaar, kunnen in Zeeland niet gehaald worden, is de conclusie van Sven van Rijswijk en Edgar Angelini, eigenaren van Zeeland At tracties, waarvan het museum onderdeel is. Om te voorko men dat dit onderdeel van Zeeland Attracties het hele be drijf in gevaar brengt, is besloten uit te kijken naar een in vesteerder of onderneming die het voetbalmuseum cen traler in Nederland wil voortzetten. Het voetbalmuseum werd eind 2009 geopend. Zeeland Attracties verwacht dat dit jaar slechts 50.000 bezoekers de kassa passeren. De at tractie blijft tot aan de daadwerkelijke verplaatsing in Mid delburg geopend. Het voetbalmuseum heeft drie mensen in vaste dienst Die kunnen gaan werken bij de andere on derdelen van Zeeland Attracties, zoals Mini Mundi. foto Lex de Meester Vergezeld door zijn vrouw Michelle en zijn dochters Sas- ha en Malia Ann begroet Barack Obama op 6 november aanhangers in Chicago nadat zijn herverkiezing is verze kerd. Joe Biden wordt opnieuw vice-president Obama won dit keer van zijn Republikeinse tegenstrever Mitt Romhey. Obama krijgt 303 kiesmannen achter zich, ter wijl Mitt Romney blijft steken op een aantal van 206. Romney weet tijdens een zeer spannende strijd in de sta ten Florida, Ohio en Virginia lang in het spoor van Oba ma te blijven, maar moet 's nachts zijn nederlaag toege ven. De Democratische Partij van Obama behoudt de meerderheid in de Senaat, maar het Huis van Afgevaardig den blijft in handen van de Republikeinen. foto EPA Iedere Thermphosser verwerkt het op zijn eigen ma nier. De één gaat wandelen, de ander zoekt steun bij collega's. Niemand wil het echt geloven. Want het is al vaker gezegd dat de fabriek op omvallen staat. Tot het laatst toe is er kans op een doorstart. Dus is er hoop. Toch staan de meesten op 3 januari op straat. door Jeffrey Kutterink Al een paar jaar gaat het niet goed met Therm- phos „2011 was slecht. Dit jaar werd het niet beter. Als onderne mingsraad zie je dat. We kregen om de twee maanden inzicht in de cij fers. Natuurlijk vertel je dat aan ie dereen. Maar mensen wuiven het weg. Niet zo gek. Toen het bedrijf nog onderdeel was van Hoechst, was het bijna elk jaar kantje boord. Iedereen hoopte dat het ook deze keer goed zou komen." Ewout Sichterman (57), operator en lid van de ondernemingsraad, be seft begin dit jaar dat het zo niet lang kan duren. Thermphos raakt vooral in de problemen doordat fos for uit Kazachstan tegen dumpprij zen in Europa wordt verkocht. „Ze verkochten het voor 1000 euro per ton onder onze kostprijs", weet Sichterman. Door de milieu-eisen moet de fabriek ook nog eens op een laag pitje worden gezet. „Want om uitstoot te voorkomen, moes ten we de temperaturen en dus de productie verlagen." Toch komt het nog behoorlijk on verwacht dat in september uitstel van betaling wordt aangevraagd. „Dat was voor iedereen een klap. Een hoop mensen dachten dat daar mee de fabriek failliet was ver klaard. Zover was het nog niet. Maar van de ene op de andere dag zag je de gezichten van hoopvol naar diep mineur gaan." De leden van de ondernemingsraad lopen de fabrieken af om iedereen moed in te spreken. „Er was weinig communicatie", vertelt Ronald Mul- derij (48), net als Ewout operator. „Omdat mensen weinig hoorden, gaven ze zelf invulling aan geruch ten. De één jutte de boel op, de an der werd zenuwachtig. We probeer den mensen mee te nemen, positief te laten zijn en te motiveren. Dat is tot het laatst toe gelukt. We zijn zelfs naar Den Haag en Brussel ge weest." De overlevingsstrijd is zenuwslo pend. Sommigen worden stil, gaan einden lopen. Anderen zoeken el kaar op. „Door de zenuwen is er nog nooit zo veel gelachen. Het is afreageren. Mensen dachten toen nog dat als ze de schouders eronder zouden zetten, het wel weer goed zou komen." Maar deze keer komt het niet goed. De rechtbank in Breda verklaart Thermphos op 21 november failliet. De fabriek wordt stilgelegd. „Het fosfor ging naar de dochterbedrij ven die wel door bleven draaien. 'Door de zenuwen is er nog nooit zo veel gelachen. Het is afreageren' Daarover hebben de curatoren en de directie verkeerd gecommuni ceerd", zegt Sichterman. „Die zei den: we produceren door tot aan no vember, leggen dan de fabriek stil en kunnen het tot eind januari uit zitten. Dat bleek dus niet zo te zijn." Door de grote verliezen kan Therm phos niet eens de filters bestellen die nodig zijn om de uitstoot te ver lagen. „Ze zijn ontwikkeld", zegt Mulderij. „Er is alleen geen geld om ze te la ten maken. Alleen met die filters is het mogelijk om onder hoge tempe raturen te stoken en toch aan de mi- lieueisen te voldoen." Het faillissement slaat bijna alle hoop weg. „Dan kun je er niet meer omheen", zegt Mulderij. „Fakkels branden niet meer en er komt geen rook, geur en geluid uit de fabriek. Zelfs de altijd vrolijke dame aan de balie zit er met een bedompt ge zicht. Iedereen weet dat het een dubbeltje op zijn kant is. Mensen gaan opruimen, schoonmaken, met elkaar praten. Je ziet de motivatie naar beneden gaan. Dus moet je el kaar opvangen. Soms luisteren we alleen. Je probeert de sfeer licht posi tief te houden. Al wil je niemand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 56