'Het gaat al lang niet meer om de zaak, maar om ego's OKTOBER Gerommel kost politici kop Kustmarathon viert jubileum Mogelijke corruptie en lekken van informatie uit een ver trouwenscommissie voor de voordracht van de burge meester van Roermond betekenen het politieke einde voor Jos van Rey (foto), WD-senator en -wethouder van Roermond) en burgemeester Ricardo Offermans (WD) van Meerssen. Zij moeten in oktober aftreden en ze zijn niet de enigen. Co Verdaas (PvdA) treedt op 6 december af als staatssecretaris van Economische Zaken wegens zijn declaraties als gedeputeerde in Gelderland. Verdaas decla reerde ritten van Nijmegen, waar hij formeel woonde, naar Arnhem. Zijn echte woonplaats was Zwolle. De Noord-Hollandse oud-gedeputeerde Ton Hooijmaijers (WD) staat in oktober terecht omdat hij zich volgens het OM schuldig maakte aan fraude op ongekende schaal. Hij wordt verdacht van het aannemen van steekpenningen, valsheid in geschrifte en witwassen. foto AMP De tiende Kustmarathon wordt zaterdag 6 oktober ge wonnen door Hicham el Barouki. De Marokkaan finisht in de recordtijd van 2 uur, 29 minuten en 56 seconden. Remy Vasseur uit Vlissingen is de beste Zeeuw. Hij wordt vierde in 2.41.50. Voor het eerst staat er daardoor geen Zeeuw op het podium bij de mannen. Bij de vrouwen wint Marlies Kort uit Burgh-Haamstede in de recordtijd van 3.01.16. Anjolie Engels uit Middelburg wordt tweede. In november verschijnen het jubileumboek D'n Tienden en de dvd De Zandlopers. Daar is ook alle aanleiding toe, want de marathon groeide in tien jaar uit tot een groots evenement waar een massa Zeeuwen plezier aan beleeft. foto Ruben ©ree! Na jaren felle discussie hakt het kabinet van WD en PvdA de knoop door: de Hedwigepolder in Zeeuws-Vlaanderen gaat onder water. Het besluit valt een maand nadat Ad Koppejan uit Zoutelande afscheid heeft genomen van de Tweede Kamer. „Er is te veel aandacht geweest voor de ontpoldering." door Jeffrey Kufóerink VVD en PvdA zeggen nu: we gaan die polder gewoon onder water zetten." Als NOS-ver- slaggever Ron Fresen dat op 28 oktober even na achten zegt, zit Ad Koppejan thuis op de bank. Gelaten hoort hij het aan. Een grote verrassing is het niet. Al langer weet hij dat 'zijn' strijd verlo ren is. Als een leeuw vocht Koppejan zes jaar als lid van de Tweede Kamer te gen ontpoldering. „Ik heb de ontpol dering een tijd tegen kunnen hou den. Meer niet", was zijn conclusie tijdens een afscheidsinterview met deze krant in juni. Hij ziet het dossier dan al uit zijn handen glippen. Iedereen in Den Haag is het onderwerp spuugzat. Dat blijkt direct al na de val van het kabinet Rutte L WD, CDA, D66, Groenlinks en Christenunie slui ten op 26 april het zogenoemde Kunduz-akkoord. De gelegenheids coalitie neemt maatregelen om te zorgen dat het begrotingstekort in 2013 niet meer is dan 3 procent. „Groenlinks en D66 wilden toen al de Hedwigepolder opgeven", ver telt Koppejan. „Het gaat te ver om te zeggen dat ik dat heb tegengehou den. Ik was onderdeel van de CDA-fractie en één van de spelers. Maar niemand hoefde om mijn me ning te vragen. Ik wist toen al wel dat de zaak onder druk stond." Toch laat de Kunduz-coalitie de Hedwigepolder nog even met rust. Dat het nieuwe kabinet alsnog be sluit de Hedwige onder te zetten is geen verrassing. De PvdA is voor ontpoldering. De WD is weliswaar tegen, maar is het dossier meer dan beu. Twee jaar lang heeft Rutte 1 een alternatief gezocht, vond er één, maar kreeg er in de Kamer geen steun voor. Om de relatie met de Belgen niet definitief te verzie ken, moet het onderwerp van tafel. In het regeerakkoord, dat op 29 ok tober wordt gepresenteerd, staat het zwart op wit: de Hedwige gaat on der. Een moment dat Koppejan bijblijft. „Ik betreur het voornemen van het kabinet zeer. Wel is het het zoveel ste kabinetsbesluit over de. Hedwige polder. Eerst zien, dan geloven." Maar ook hij weet dat Den Haag er klaar mee is. „De oplossing van het vorige kabinet deed recht aan het gevoel van de Zeeuwse bevolking, de natuur en Vlaanderen." In dat zogenoemde plan Bleker 2 'Er was een alternatief. Dat was niet volmaakt, wel het maximaal haalbare' zou de polder voor eenderde onder water worden gezet. Ook de Appel- zak en een deel van de Schorerpol der en het Welzingegebied zouden aan de zee worden teruggegeven. „De natuurwinst van ontpoldering is twijfelachtig", zegt Koppejan. „Ik blijf het een onzinnig besluit vin den om zogenaamd nieuwe natuur te creëren, die na twintig jaar opslib- ben net zo hoog wordt als het Land van Saeftinghe. Maar in een land van minderheden moet je soms compromissen sluiten. Bleker 2 was geen ideale oplossing. Die koppige Zeeuw, zoals ik bekend stond, was wel bereid om een compromis te sluiten. Want uiteindelijk moet je er samen uitkomen en een besluit ne men. Nu het CDA uit het kabinet is, zie je de zaak kantelen." De handen van het ex-Kamerlid jeu ken niet. „Als je je niet meer verkies baar stelt, weet je dat je de zaak niet meer in de hand hebt. Een meerder heid kiest anders. Dat is democratie. Hoezeer ik het besluit ook betreur. Als het kabinet van WD en CDA, gedoogd door de PW een paar maanden later was gevallen, had het anders uitgepakt. De PW was akkoord met het alternatieve plan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54