'Niemand in Westkapelle zei tegen Joost: stop, kappen' jl: 20 'Feest' Haren leidt tot chaos Mosselvloot vaart weer uit SEPTEMBER hiimiu In Haren ontstaat op 21 september een veldslag tussen de politie en mensen die afkwamen op een Project X-feestje. Aanleiding vormt de uitnodiging die een meisje uit het Groningse dorp via Facebook de wereld instuurde voor de viering van haar 16e verjaardag. Zij zet die invitatie per ongeluk op openbaar, waardoor iedereen met een ac count op Facebook de uitnodiging kan accepteren en doorsturen naar anderen. Op 21 september bedraagt het aantal genodigden 250.000, van wie 30.000 aangeven te komen. Duizenden mensen komen daadwerkelijk naar Haren, 's Avonds slaat de stemming om en ontstaan er rel len, die gepaard gaan met plunderingen. Twee mensen ra ken zwaargewond. De politie zet vijfhonderd man in. Tot en met december volgen er arrestaties. Veel relschoppers kunnen worden achterhaald via filmpjes en foto's die om standers maakten. foto ANP }7 v'fiHBBËfSG TT.,. De gehele Zeeuwse vloot vaart dinsdag 11 september uit- om na een pauze van twee jaar weer mosselzaad op te vis sen in de Waddenzee. De vooruitzichten zijn uitstekend. Naar schatting ligt er 260.000 tot 280.000 mosselton aan visbaar zaad op banken in de Texelstroom en in het zee gat tussen Vlieland en Terschelling. De 62 schepen uit Yer- seke, Zierikzee en Bruinisse werken met een weekquo- tum van 70.000 mosselton per week. Al snel blijkt dat de mosselsector nog meer zaad opvist dan vooraf werd ver wacht. De vissers hebben tot 1 december vergunning om het zaad van de banken te halen en uit te zetten op hun kweekpercelen verderop in de Waddenzee en Ooster- schelde. foto Willem Mieras In september werd Joost W. uit Westkapelle veroor deeld tot twee jaar cel en tbs met dwangverpleging voor ontucht met een zestal jongeren. Het zijn er veel meer geweest, maar tot verbazing van politie en het Openbaar Ministerie waren niet meer slachtof fers bereid om aangifte te doen. door Emile Calon Niemand greep in. God, de gemeenschap noch de slachtoffers, zodat Joost W. (60) dacht dat hij mocht doen wat hij deed, zegt offi cier van justitie Wilfred Suijker- buijk (45) als hij terugblikt op de Westkapelse zedenzaak. Voor zijn aanhouding in september 2010 werd twee maanden het doen en laten van W. nauwkeurig ge volgd. Daarbij zetten politie en OM fors in. Niet alleen werden zijn tele foons afgeluisterd, ook werd hij ge observeerd om precies te weten te komen wat hij in zijn blauwe Mer cedes deed met de jongens die hij meenam naar stille plekjes. In die maanden ontdekte de politie dat W. contact had met een tiental jongeren. Volgens Suijkerbuijk zijn verschillende kinderen benaderd, maar ontkenden ze alles. „We lie ten zelfs sms'jes zien die ze ver stuurd hadden. Maar ze ontkenden gewoon." Na de aanhouding vroeg de politie de namen op te schrijven van zijn recente contacten. W. kwam met vijftien namen. Geen van hen kwam echter voor op het lijstje van de politie. Suijkerbuijk: „Toen wisten we zeker dat het om echt veel slachtoffers ging." OM en politie kozen er bewust voor niet langs alle mensen te gaan die W. noemde. „Een stond op het punt te trouwen, een ander had net een dochtertje gekregen. Moet je zulke mensen confronteren met hun verleden?" De Westkapelse zedenzaak werd landelijk nieuws toen het OM in maart van dit jaar aangaf dat W. mo gelijk seksueel contact had gehad met een honderdtal minderjarigen. Het OM hoopte met dat naar bui ten treden meer mensen te berei ken die mogelijk slachtoffer waren geweest om hen erop te wijzen dat ze hun verhaal konden doen. Dat naar buiten treden zorgde ervoor dat heel veel 'oude' slachtoffers zich meldden. „Hun zaken waren ver jaard maar lieten wel zien wat voor impact seksueel misbruik op jonge leeftijd heeft." Volgens Suijkerbuijk zorgden die verhalen ook voor een ommekeer bij W. „Tot dat moment had niemand hem verteld wat de ge volgen waren van zijn handelen. Nu kon hij zwart op wit zien wat mensen ook nu nog meemaken die twintig, dertig of veertig jaar gele den seksueel contact met hem had den." 'Door zijn geloof kan hij een homofiele relatie niet aan. Dat wil hij niet' Tijdens de rechtszaak tegen W. liet Suijkerbuijk duidelijk weten dat het misbruik door W. gedoogd werd door de gemeenschap. „Er werd niet ingegrepen, er werd geen con tact gezocht met politie en OM." Om te beginnen de gereformeerde gemeenschap in Westkapelle. Na een eerdere veroordeling werd W. door het kerkbestuur aangesproken op zijn gedrag en kreeg hij te horen dat hij de kerk moest verlaten, zo verklaarde W. tijdens zijn verhoren. Toen hij dat deed, maar wel ter ker ke bleef gaan en contact bleef zoe ken met jongeren, was er niemand van die gemeente die naar de politie stapte. Maar ook vanuit de dorpsgemeen schap van Westkapelle werd dat niet gedaan. „Iedereen wist wat Joost deed maar niemand zei tegen hem: stop, kap ermee. Er waren wel vaders die zeiden, blijf van mijn zoon af. Maar er waren geen vaders die opkwamen voor alle zonen van Westkapelle." De Middelburgse rechtbank sprak in het vonnis zijn verbazing uit over het feit dat W. zo lang met zoveel jongeren zijn gang kon gaan zonder dat iemand aangifte tegen hem deed en zonder dat iemand een on- iERlfAGl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 52