Het blijft een vreemd ding op een vreemde plek Alarm over gif in kreek Fileleed in Vlaketunnel m 18 AUGUSTUS wmnim muwmm De giftige algensoort Dinoflagellaat wordt begin augustus aangetroffen in de Oosterschelde bij Ouwerkerk. Het algje kan gevaarlijk zijn voor mensen. Het veroorzaakt braken, diarree en misselijkheid. In eerste instantie is nog ondui delijk of er inderdaad een risico bestaat voor de volksge zondheid. Uit voorzorg wordt wel een zwemverbod afge kondigd voor een deel van de Oosterschelde en de kreken bij Ouwerkerk. Ter bestrijding van de alg wordt er half au gustus waterstofperoxide geïnjecteerd in het water van de kreken rond Ouwerkerk. Na een eerste behandeling lijkt het water schoon, maar de alg keert begin september te rug in de kreek. Waterschap Scheldestromen besluit daar op in het oostelijk deel van de Ouwerkerkse kreek de alg opnieuw te bestrijden. Half oktober wordt bekend dat de bestrijding van de alg het waterschap 750.000 euro heeft gekost. foto Dirk-Jan Gjeitema In het weekend van 18 en 19 augustus worden automobi listen vooraf gewaarschuwd voor het voorspelde warme weer, dat wel eens voor kilometerslange files voor de Vla ketunnel kan zorgen. De filevorming is opvallend. Behal ve dat je door een tunnel rijdt, verandert aan de weg of de maximumsnelheid van 130 kilometer per uur niets. Een woordvoerster van Rijkswaterstaat wijdt de filevor ming onder meer aan Duitse toeristen die onnodig op de rem trappen. Ze zijn gewend dat in tunnels een maxi mumsnelheid van 100 kilometer per uur geldt, aldus Rijks waterstaat. „Ze trappen op de rem en honderd meter ver der staat het dan stil." Ook automobilisten die onbewust remmen versterken de filevorming. foto Willem Mieras Wat even wordt aangezien voor 'mogelijk een explo sief blijkt een onschuldig blikje te zijn waarmee de volkssterrenwacht foto's maakt van de baan van de zon. De man die de politie over het verdachte voor werp belde, zou het nu weer zo doen. „Je moet geen risico lopen." door Maurits Sep Wat is het dan? En waar zit het? De vorm van een blikje zeg je? Wie heeft dat dan aan die paal vastgemaakt? Ja hoor, een explosief] In Middelburg!! Geloof je het zelf? Voorbijgangers vallen bijkans van hun fiets van verbazing - en van het lachen. Maar zo grappig is het niet voor de politie, die een stukje bin nenstad van Middelburg bij het Zeeuws Archief en de Hofpleinkerk heeft afgezet Bewoners moeten bin nen blijven en ramen en deuren dicht houden. De Explosieven Op ruimingsdienst is gewaarschuwd. Tot die er is, geldt de strikte regel: niet aankomen en uit de buurt blij ven. Middelburg is donderdagavond 2 au gustus landelijk nieuws. Op serieu ze én sociale media gonst het van de spanning. In zijn huiskamer volgt Marinus Willemsen de ont wikkelingen die hij zeifin gang heeft gezet met zijn telefoontje naar de politie, eerder die avond: 'Er hangt een verdacht voorwerp aan een paal op het Hofplein'. „Ik was met mijn kinderen naar het opbouwen van de kermis gaan kij ken en we hadden een ijsje gegeten. Toen we terug naar huis fietsten, zag ik iets vreemds zitten aan de paal van een verkeersbord. Ik heb tegen mijn kinderen gezegd dat ze om het hoekje moesten wachten en ben teruggefïetst. Het was een vreemd voorwerp en het hing op een vreemde plek. De manier waar op het zat vastgeplakt met zilver kleurige tape viel me op: heel net jes, heel bewust. Ik dacht meteen: misschien is het een explosief. Wat doe je anders in zo'n blikje? En niet lang daarvoor was ergens in het land een flitspaal opgeblazen. Ook dat schoot door mijn hoofd. Ik heb met mijn mobieltje de politie ge beld. Die zijn meteen gekomen en samen hebben we ernaar gekeken. Ook die agenten vonden het vreemd, ze konden niet zien wat het was en dus werden alle voor zorgsmaatregelen genomen." Daarna fietst Marinus Willemsen met zijn kinderen naar huis. Als hij de berichtjes op twitter ziet, de fei ten en de grapjes, slaat heel even de twijfel toe. Al snel wordt namelijk gesuggereerd dat het misschien een blikje is van de volkssterrenwacht Philippus Lansbergen, die met blik jes in de openbare ruimte foto's maakt van de baan van de zon. „Ik dacht: jee, wat heb ik nu veroor zaakt! Dat gevoel was snel weg. Je 'Ik heb gehandeld naar mijn gevoel. Dus nee, schaamte had ik niet. Nog steeds niet' moet het zekere voor het onzekere nemen. De politie nam het ook heel serieus. Als het zo'n blikje van de volkssterrenwacht is, prima, dan is er duidelijkheid. Ik heb gehandeld naar mijn gevoel. Nee, schaamte had ik niet. Nog steeds niet. Integen deel, ik zou het meteen weer doen. Je moet geen risico lopen." Dat heeft 'misschien een beetje' te maken met zijn werk, bekent hij. Marinus Willemsen is adviseur openbare orde en veiligheid bij de gemeente Middelburg, en in zijn vrije tijd brandweerman. Alleen fei ten tellen, hij wil, nee, moet alles ze ker weten. „Als ze zeggen dat het vuur al uit is, gaan we toch eerst zelf even kijken. Als ze zeggen dat er geen mensen meer in een bran dend huis zijn, gaan we dat zelf con- 5 max 3 h i M troleren. De plek waar dat blikje hing, speelde ook mee: voor een kerk. Dat kan een reden zijn om het juist daar op te hangen." Die grapjes op twitter die avond, doen hem daarom helemaal niks. „Want ik heb het gezien en ik weet wat ik heb gezien. Stel dat ik niks had gedaan en het was wel ontploft, dan had iedereen precies andersom gereageerd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 50