'We missen de pony's Loekie en Kruimel nog elke dag' I 10 JULI Justitie vervolgt Dow Kuipers landt veilig w m mm ■Will £9 til ft M H PI I Op 21 juli word: bekend dat Dow Terneuzen zich voor de rechtbank moet verantwoorden voor het verzwijgen van een reeks incidenten. Het Openbaar Ministerie verwijt het chemiebedrijf gevaarlijk handelen, waardoor het de veiligheid en gezondheid van werknemers en omwonen den op het spel zou hebben gezet. Het omvangrijke juri- disce onderzoek richt zich op overtredingen in de periode juli 2005 tot juli 2008. De zaak komt op 23 januari 2013 voor in Breda. Dowwil niet reageren op de aanklacht 'om dat de zaak nu onder de rechter is'. Bij de inval erkende het bedrijf dat 'feitelijk elk incident waarbij stoffen vrijko men die niet in de vergunningen vermeld staan, een over treding is'. Dow hield evenwel staande dat elk incident is gemeld bij de instanties en 'dat maatregelen zijn geno men om de gevolgen voor mens en omgeving zo te beper ken dat er geen sprake was van gevaar', foto Pefcer Nicolai De Nederlandse astronaut André Kuipers keert zondag 1 juli om 10.15 uur Nederlandse tijd veilig terug op de uitge strekte steppe van Kazachstan, nadat hij 193 dagen in de ruimte verbleef. Hij vestigde daarmee een Europees re cord. Kuipers vertrok op 21 december van het vorig jaar naar het internationale ruimtestation ISS. De astronaut voerde daar tientallen wetenschappelijke experimenten uit. In december wordt bekend dat de Nederlandse bevolking Kuipers als de 'Grootste Nederlander van 2012' aanwijst Dat blijkt uit een onderzoek naar 'de stand van het land', dat TNS NIPO in opdracht van het RKK-programma Kruispunt TV heeft uitgevoerd. De ruimtereis van André Kuipers blijft het succes van Epke Zonderland op de Olympische Spelen in Londen net voor als hoogtepunt van het jaar. foto EPA In het laatste weekend van juli worden de pony's Loekie en Kruimel op beestachtige wijze vermoord op een dijkje in de buurtschap De Knol. Een 50-jari- ge Axelaar probeert zo zijn ex in het hart te raken. Hij treft er ook een groep meisjes uit Terneuzen mee, die met liefde voor de viervoetertjes zorgde. door Raymond de Frel DRomy (11), Eleny (12), Elise (10), Farah-Lee (15) en Daisy (11) hebben he lemaal niets met de da der te maken. Net zo min als Yvon ne Foekema (41), die de meisjes vaak meeneemt naar De Knol om op het land van een oude boer voor een aantal dieren te zorgen. Ze ken den de man die de halzen van de pony's Loekie en Kruimel door sneed niet of nauwelijks. Begin vorig jaar dumpt hij Loekie en Kruimel, die eigendom zijn van zijn ex, op een dijkje in de buurt schap De Knol. Foekema heeft daar ook twee paarden lopen, Corrie en Nina. „Wij gingen er toch elke dag al naartoe, dus ontfermden we ons ook over Loekie en Kruimel", ver telt Foekema. Ach, die schattige Loekie. Al dertig jaar, maar nog altijd in staat om alle bei de voorbenen de lucht in te zwieren, in de hoop dat er iets lek kers uit een tas of jaszak tevoor schijn zou komen. En Kruimeltje, negen jaar jong en altijd in voor een 'sexy dansje'. De meisjes praten er nog altijd vol vertedering over. Een dag na het drama gingen ze naar het dijkje toe om bloemetjes te leg gen. Foekema bleef op een afstand je. Nog steeds is een bezoekje aan de dijk voor haar te emotioneel. Corrie en Nina staan nu iets verder op. Zij worden door de meisjes nog altijd vertroeteld. Maar wat hadden ze die andere twee viervoetertjes er nog graag bij gehad. „Ze liepen er nog maar vijf maanden, maar vanaf de eerste dag waren we aan ze ge hecht", zegt Farah-Lee. In de dagen na de moorden regen de het vooral op het sociale media- kanaal Facebook over en weer ver wijten. Een stroom aan steunbetui gingen ontaardde in beschuldigin gen, dreigementen en verwensin gen. Foekema deed daar zelf driftig aan mee, beaamt ze. Zij maakte het drama als eerste wereldkundig op Facebook. Haar berichtje maakte ook veel 'verkeerde' reacties los. Foe kema bleek er, ontdaan door zoveel oneerlijk leed, gevoelig voor. „Ik be landde in een situatie, waarin ik mij zelf niet meer was. Ik wilde een sta tement maken. Ik had nooit voor mogelijk gehouden dat ik tot de din gen in staat was die ik heb gedaan." Een dag na de gruweldaad toog Foekema naar het politiebu reau in Terneuzen om haar verhaal te doen. Daar zag ze de auto van de dader staan. Het moest zijn wagen wel zijn; hij had zich name- Yvonne Foekema: 'Ik had niet voor eigen rechter moeten spelen' lijk meteen na de moorden gemeld bij de politie. „Eerst heb ik op een avond geprobeerd om met een mes zijn banden lek te steken, maar dat mislukte. Daarom heb ik het een paar nachten later anders aange pakt; ik heb zijn wagen in brand ge stoken. Niet veel later werd ik klem gereden door de politie. Ik heb alles bekend, wat moest ik anders? Ik werd met honderdzestig, kilometer per uur naar de gevangenis in Mid delburg gebracht. Onderweg heb ik maar gevraagd of er een raampje open mocht, zó misselijk werd ik van dat gerace. De volgende middag was ik om twee uur weer thuis. Er hangt nog altijd een rechtszaak bo ven mijn hoofd, maar ik heb er nog steeds niets over gehoord." Op Facebook regende het daarna lof- tuitingen. Een foto van het branden de voertuig werd met juichkreten ondersteund. Foekema probeerde de euforie te temperen door te zeg gen dat zij niets met de brand te ma ken had. Een leugentje om het vuur te doven, zou je kunnen zeggen. Spijt? Dat is niet echt het goede woord. Ja, Foekema heeft spijt dat de meisjes, de pony's en zij dit heb ben moeten meemaken. Foekema:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 48