13 Wietpas leidt tot opstand Zeeland populair bij toerist Karla gaat, Han komt maandag 31 december 2012 Marlies Jongejan op Het Plein, het nieuwe hart van de Zeeuwse Bibliotheek. foto Lex de Meester gen, zegt Jongejan. „Bijvoorbeeld dat we voor de wetenschappelijke bibliotheek veel minder nieuwe boe ken zullen kopen. Nu zijn dat er nog zo'n zesduizend per jaar." Vol gens Van der Wiel is het een misvat ting dat alles tegenwoordig ook via internet valt op te zoeken en biblio theken derhalve hun waarde verlie zen. Jongejan tovert lukraak een brief van professor Herman Lelie- veldt van de Roosevelt Acedemy uit de stapel die dat standpunt onder schrijft. De wetenschapsafdeling biedt veel meer aan boeken, tijd schriften en juridische databestan den dan op internet is te vinden. En ook kinderen komen weer meer naar bibliotheken, benadrukt Van der Wiel eveneens het belang aan die kant van het spectrum „Lande lijk zit daar een voorzichtig stijgen de lijn in. Wij zetten heel sterk in op samenwerking met de basisscho len en vinden het belangrijk dat dit blijft. Onderzoek wijst uit dat lezen aantoonbaar bijdraagt aan de ont wikkeling van de woordenschat. Al is het maar een kwartier per dag," Jongejan loopt langs de afdeling met cd's. „Ondanks alle download mogelijkheden nog steeds populair. Zal ook een onsje minder moeten." De strengere toegangsregels voor coffeeshops in het zui den van het land leiden dinsdag 1 mei tot opstand. Som mige coffeeshophouders overtreden bewust de regels, om een proefproces uit te lokken. Gemeenten dreigen die za ken te sluiten. De tachtig shops in Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg mogen geen buitenlanders meer binnen laten. Mensen die nog wiet of hasj willen kopen, moeten aantonen dat ze in Nederland wonen en zich laten regis treren door de coffeeshop. Het is de bedoeling dat vanaf 1 januari alle coffeeshops in Nederland een besloten club zijn. Op de eerste dag van de nieuwe gedoogcriteria con troleert de politie in Maastricht, Tilburg en Breda of shops nog buitenlanders toelaten en een ledenlijst hebben. In Zeeland worden geen extra controles uitgevoerd. Zeeland is de populairste vakantieprovincie van Neder land, mede dankzij de vele Duitsers die ervoor kiezen hier hun vakantie door te brengen. Dat leert onderzoek van ING. Ook VW Zeeland constateert tijdens het pinkster- weekeinde dat de Duitsers 'terug zijn'. Mede dankzij de oosterburen hebben de accommodaties aan de kust een bezetting van 95 procent. Vooral de campings aan de kust zitten dankzij het mooie weer tjokvol. Zeeland voert de ranglijst aan op basis van overnachtingen in logiesaccom- modaties en het aantal horecaondernemingen per hoofd van de bevolking. Limburg prijkt op twee, Drenthe staat op de derde plaats. Zeeland is de afgelopen jaren populair der geworden onder Nederlanders, aldus ING. Commissaris van de koningin Karla Peijs vertrekt op 1 maart 2013. Ze is dan 68 jaar en vindt het tijd om plaats te maken. CDA'er Peijs was minister van Verkeer en Water staat in de kabinetten Balkenende II en III. Op 2 maart 2007 werd ze beëdigd als commissaris van de koningin in Zeeland. Peijs wordt geroemd om haar uitgebreide net werk en de wijze waarop ze Zeeland uitdraagt Burgemeester Han Polman (D66, 49 jaar) van Bergen op Zoom wordt in december door Provinciale Staten voorge dragen als opvolger van Peijs. Polman begon zijn carrière als gemeenteraadslid in Den Haag en was vanaf 2001 bur gemeester in Noordwijkerhout Hij was destijds de jong ste burgemeester van Nederland. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 45