Zeeuwse Bibliotheek zoekt weg naar de toekomst mn 12 Prinsen wint vrijheidsprijs Hollande volgt Sarkozy op Will VM KI UM N AI Oud-presentatrice Helge Prinsen van Omroep Zeeland ontvangt vrijdag 11 mei de Zeeuwse vrijheidsprijs in de ca tegorie vrijheid van meningsuiting. Prinsen werd ontsla gen na een lange loopbaan bij de zender, na een conflict met de directie en hoofdredactie over haar optreden. De uitreiking is in de Timmerfabriek, eerder het beoogde nieuwe onderkomen van de omroep. De Zeeuwse vrijheidsprijs is een afgeleide van de interna tionale Four Freedoms Awards, die zaterdag 12 mei in Middelburg zijn uitgereikt. De lokale winnaars in de drie andere categorieën zijn: COC Zeeland (vrijwaring van angst), Stichting Hond Kan De Was Doen (vrij waring van gebrek) en de Zeeuwse Wereldvrouwen (vrijheid van reli gie). De onderscheidingen zijn toegekend door een jury bestaande uit twee winnaars van vorig jaar en de Law So ciety van de organiserende Roosevelt Academy Student Association. foto Mechteld Jansen Francois Hollande wordt op 6 juni met 51,62 procent van de stemmen gekozen tot president van Frankrijk. Hij lost president Nicolas Sarkozy afj zijn directe tegenstander bij de verkiezingen. Hollande wordt de eerste socialistische president van Frankrijk sinds 1995. Hij was van 1997 tot 2008 de partijvoorzitter van de Parti Socialiste. Door zijn verkiezing komt er een einde aan vijf jaar Nicolas Sarko zy. De Parti Socialiste behaalt twee weken later een ruime meerderheid bij de parlementsverkiezingen. De PS had al een meerderheid in de Senaat. Zodoende heeft Hollande de handen vrij om het door hem beoogde beleid uit te voeren. Veel speelruimte heeft hij daarbij niet, want ook Frankrijk deelt mee in de economische crisis. foto AP Het mes gaat in de Zeeuwse Bibliotheek. De provin cie trekt zich terug op haar kerntaken en snoeit in de uitgaven. Voor de centrale voorziening in de provin ciehoofdstad betekent dat vanaf 2014 jaarlijks een half miljoen euro minder subsidie, oplopend naar één miljoen in 2016. Dat kost 17 tot 20 volle banen. door Marcel Modde Het eerste dat opvalt bij het binnenlopen van de bibliotheek, is dat er druk wordt verbouwd. Nieuwe vloerbedekking met Zeeuw se motieven, een sprankelende kin derhoek rond luie leesbanken, boe- keneilanden waar recente aanwins ten uitnodigend worden gepresen teerd en (boven) kantoortuinen voor de medewerkers: Maar het mooiste is zonder twijfel het centrale plein op de begane grond. De vloer 'beweegt'. Een zwerm fladderende boeken snelt voor de naderende voeten uit. Ze vliegen mee met elke stap die wordt gezet over het geprojecteerde wolkendek aan de verder felblauwe lucht. De interactieve projectie kan worden gebruikt om elk willekeurig thema uit te lichten, dat aansluit bij één van de onderwerpen die straks op de digitale tafels rechts van het plein te zien zullen zijn. Met een simpele aanraking ontvouwt zich zo de onderwijsgeschiedenis van Zeeland en wordt eenvoudig duide lijk welke kleine scholen als gevolg van de krimpende bevolkingsom vang door de jaren heen zijn ver dwenen. Op een volgende 'iPad op poten' is. alles terug te vinden over ontpoldering, met één veegbewe- ging van tafel, als het zo uitkomt... Een grote videowand maakt de beeldpresentatie compleet. Geenszins de uitstraling van een or ganisatie die wordt geplaagd door korting op inkomsten. De nieuwig heden vormen een uitvloeisel van de vorige bezuinigingsronde, zeg gen plaatsvervangend directeur Mar lies Jongejan en Ursula van der Wiel van de afdeling jeugd en jonge ren. Die heeft er toe geleid dat on derzoeksinstituut Scoop bij de Zeeuwse Bibliotheek is ingetrokken en het gebouw aan de Kousteense- dijk anders moet worden ingedeeld. De verhuizing en bijkomende her schikking van het gebouw gingen vergezeld van een paar 'potjes' voor de inrichting, verklaart Jongejan de ogenschijnlijke tegenstelling. De lopende bezuiniging is in 2011 in gezet en moet 1,2 miljoen euro ople veren. Die operatie is halverwege, wanneer beide instellingen in mei te horen krijgen dat ze het bij elkaar met (nog eens) 3,2 miljoen euro minder moeten doen. Jongejan: „Dan schrik je enorm en heb je aan vankelijk geen idee hoe dat op te vangen." Het voorstel van het college van Ge deputeerde Staten doet zowel bin nen als ver buiten het provinciehuis 'Dan schrik je enorm en heb je aanvankelijk geen idee hoe dat op te vangen' veel stof opwaaien. Jongejan toont een dikke stapel brieven waarin klanten, bezoekers en andere belang hebbenden hun onbegrip uiten over de voorgenomen maatregel. De stroom reacties en een stevige lobby hebben er toe geleid dat het college water bij de wijn heeft ge daan. De extra bezuiniging waar voor de Zeeuwse Bibliotheek en Scoop nu samen vanaf 2014 op de lat staan, is 2 miljoen euro. Ook bij Scoop vertaalt zich dat in het schrap pen van arbeidsplaatsen, zo'n 17 in totaal. Jongejan: „Opgeteld bij de 1,2 miljoen uit het recente verleden die we nog verder moeten invullen (én de korting van de gemeente Middel burg), is dat miljoen voor ons nog steeds een hoop geld. Maar GS heb ben duidelijk als opdracht meegege ven dat de exploitatie van de weten schappelijke bibliotheek in deze om vang niet langer een provinciale ver antwoordelijkheid is. Dat geldt ook voor onze dienstverlening aan scho len en verzorgingscentra. De komen de maanden moeten we bekijken of en hoe we dat kunnen opvangen." Linksom of rechtsom, het kan niet anders dan dat het publiek iets gaat merken van de nieuwe bezuinigin- Radiall

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 44