Stil protest van uienboer Boënne uit Kloosterzande 4 JANUARI Zeilmeisje reist wereld rond Achtste overval op Goese r J PMB 'Id Laura Dekker rondt zaterdag 22 januari tegen 20.00 uur Nederlandse tijd haar soloreis om de wereld af Het zeil meisje (16) uit Den Osse vaart tegen die tijd de haven van Sint Maarten binnen. Volgens de woordvoerder gaat het goed met Laura. „Ze ziet er enorm fris en vrolijk uit. Ze zwaait naar iedereen die klaar staat om haar te onthalen." Laura wordt door een kleine armada aan plezierboten ont haald. Haar familie wacht het meisje op bij aankomst op het eiland in de Caribische Zee. Laura is een jaar eerder vertrokken vanaf Sint Maarten en is officieel de jongste so lozeiler die rond de wereld heeft gevaren. Het record komt niet in het Guinness Book of Records. De organisa tie accepteert niet langer de jongste categorie, omdat ze minderjarigen niet wil aanmoedigen tot het doen van re cordpogingen die de organisatie niet geschikt vindt. Laura Dekker heeft in totaal ruim 27.000 zeemijlen afgelegd. foto Jerry Lampen/ANP Twee uur nadat ze voor de achtste keer is overvallen, staat Jo van Kalmthout (84) alweer klanten te helpen in haar sigarenwinkel in de Voorstad in Goes. Op maandag middag 16 januari rond één uur komen twee mannen haar winkel binnen en bedreigen haar met een vuurwa pen. Ze gaan ervandoor met ongeveer 200 euro. Een getui ge ziet dat het duo wegrijdt in een paarse auto met Bel gisch kenteken. Dankzij de tips die via Burgemet binnen komen, kunnen de twee daders niet veel later in Noord-Brabant worden aangehouden. De uitbaatster van de tabakswinkel blijft haar werk opgewekt doen. Op zaterdag 8 december overlijdt Jo van Kalmthout in haar woonplaats Goes. Ze is 85 jaar geworden. foto Ronald den Dekker In een paar dagen tijd was boer Gabriël Boënne uit Kloosterzande eind januari door zijn voorraad heen. Het bericht dat hij zijn uien gratis aan de kant van de weg had gezet, verspreidde zich als een lopend vuurtje. Boënne zou er toch maar mee blijven zitten. door Pascalle Cappetti Gabriël Boënne (59) was niet de enige boer die zijn uien of aardappelen afgelopen jaar aan de straatstenen niet kwijt kon. Een boer uit de Noordoostpolder dump te in maart zo'n zeven ton piepers op de Dam in Amsterdam en in de zelfde maand werden in de hoofd stad 250.000 uien op straat werden gestort. In heel Nederland was er sprake van een uienoverschot Handelaren boden niet meer dan een cent per kilo. Een 'belachelijke' prijs en veel te weinig voor Boënne en zijn colle ga's o*m uit de kosten te komen. Al leen aan zaad zijn ze al meer kwijt. Wat doe je dan met de tien ton die je nog over hebt? „Je kan ze laten verrotten of onder- ploegen, maar dat doen boeren niet graag. Dan weet je zeker dat je er het jaar daarop geen uien kunt zet ten. Je kunt ze ook laten vergisten om er brandstof van te laten ma ken. Maar dan moet je vaak nog bij betalen ook!" Dat ging de akkerbouwer die in to taal 35 hectare landbouwgrond ten noorden van Lamswaarde bezit, te ver. Dan nog liever voor niets, rede neerde hij. Voorbijgangers konden eind januari hun fietstas of plastic zak vullen met de uien die Boënne in een kist op zijn erf aan de Lange Nieuwstraat zette. Met een deel van de oogst verblijdde hij de klanten van de Voedselbank. Het was een stil protest tegen de la ge kiloprijs voor de boer, die in schril contrast staat tot de prijs van 70, 80 eurocent die de consument in de supermarkt betaalt voor een netje uien. „Met mijn actie wilde ik de burgers er op wijzen dat een boer haast niets krijgt, terwijl zij in de winkel zoveel moeten betalen." Of zijn actie iets teweeg heeft ge bracht? „Ik heb heel veel leuke reac ties gehad. Maar of het iets veran dert? Ik hoop dat het mensen tot na denken stemde over deze bizarre si tuatie. De tussenhandel komt met 1 eurocent voor de dag; die lacht er om. Ondertussen buiten super marktketens zoals Albert Heijn de leveranciers uit. Als die niet leveren tegen een bepaalde prijs, gaan ze wel naar een ander. Ze verzieken zo de hele markt. Een handelaar maakt volgende week weer een nieuwe deal, maar wij boeren moeten een jaar wachten op een nieuw product. Mensen denken vaak: 'die boeren moeten niet klagen. Dat hoort nu eenmaal tot het ondernemersrisico; volgend jaar kan weer een goed jaar 'Om een slecht jaar te boven te komen, heb je een paar goede jaren nodig' zijn'. Dat is ook wel zo, maar een slecht jaar compenseer je niet met één goed jaar. Om zo'n jaar te bo ven te komen, heb je wel een paar goede jaren nodig." Mensen realiseren zich volgens hem niet hoeveel mensen werk hebben, nadat de boer zijn producten van het land heeft gehaald. „Als je de boer uit de keten haalt, stokt alles." Boënne trekt de parallel met het on der water zetten van de Hedwige- polder, op enkele kilometers van zijn bedrijf. „Als je die discussie volgt, lijkt het wel alsof het niks waard is wat wij doen." Wat hij deed in het klein, zouden de Zeeuwen eigenlijk collectief moe ten doen: in actie komen tegen de ontpoldering, vindt hij. „Het is on begrijpelijk hoe er wordt omgegaan J f m y v v— f XV^yW-' met goede landbouwgrond en met ons eten." Nu, bijna een jaar later, is de enige voorraad uien die akkerbouwer Ga briël Boënne nog in zijn schuur heeft liggen, een paar kilo om zelf de winter mee door te komen. De rest van de uien is verkocht. Voor een redelijke prijs, 12 cent per kilo, maar dat kwam ook doordat ■■nBBmMnnMHnMKra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 36