Krijgsheer Sun-tzu stimuleert Kramer 201 Nys is gewoon weer de beste in Bredene Hoondert uitgerust naar Dakar Rally Manchester United blijft winnen in Engeland maandag 31 december 2012 Sven Kramer grijpt in Heerenveen voor de vijfde keer de nationale schaatstitel allround. MANCHESTER - Manchester United kan met een gerust hart aan de champagne tijdens de jaarwisse ling. De ploeg van coach Sir Alex Ferguson gaat, mede door veertien doelpunten van topscorer Robin van Persie, riant aan de leiding in de Premier League. Na de 2-o-over- winning van United op West Bromwich Albion volgt nummer twee Manchester City pas op ze ven punten. Ferguson gunde Van Persie en en kele andere sterren rust .tegen WBA en trad aan met een vere deld B-team. Vanaf de bank zag Van Persie dat WBA zijn ploeg ook nog eens een eind op weg hielp doordat Gareth McAuley de bal achter zijn eigen doelman werkte. Na 65 minuten kreeg de Oranje-international toch nog speeltijd van zijn coach. Daar maakte de spits dankbaar gebruik van, door zijn veertiende goal van het seizoen te maken in de 90e mi nuut: 2-0. United liep bijna uit op aartsrivaal City. Voor de equipe van Roberto Mancini leek er op bezoek bij Nor wich geen vuiltje aan de lucht BREDENE - Sven Nys pakte een dag na zijn 'bierdouche', de draad van winnen weer op. De Belgische veldrijder bracht zaterdag de Grote Prijs Paul Herygers op zijn naam. Hij versloeg in Bredene wereld kampioen Niels Albert en de Tsjech Zdenek Stybar in de sprint. De 36-jarige Vlaming haalde vrij dag in Loenhout de finish niet. Rondenlang gooide een dronken jongen bier naar zijn hoofd. Totdat Nys het beu was en stopte om ver haal te halen. „Het publiek was vandaag bijzonder braaf', reageer de Nys na zijn veertiende zege van het seizoen. „Ik heb geen boe-ge- toen Edin Dzeko twee keer doel trof binnen de eerste vier minu ten. Toch kwam de landskam pioen nog in moeilijkheden door een rode kaart van Samir Nasri, vlak voor rust. Uiteindelijk finish te City met de hakken over de sloot: 3-4. Tottenham Hotspur klom dankzij een 2-1-overwinning op Sunder land naar de derde plaats, op der tien punten van ManUnited. Arsenal bezorgde Tirft Krul, doel man van- Newcastle United, een slechte zaterdagavond. 'The Gun ners' wonnen met maar liefst 7-3, door onder andere drie doelpun ten van Theo Walcott. Het Nederlands getinte Swansea City won met 2-1 van het Fulham van Martin Jol. Aston Villa ver loor, zonder Ron Vlaar, voor de derde keer op rij met ruim ver schil. Wigan Athletic was met 3-0 te sterk. Mede dankzij twee treffers van Luis Suarez boekte Liverpool een eenvoudige 3-o:zege bij hekken sluiter Queens Park Rangers. De oud-Ajacied had al binnen het eer ste kwartier twee keer gescoord. roep gehoord. Misschien is mijn ac tie van vrijdag wel aangekomen." De vader van de biergooier bood zaterdag namens zijn zoon excuses aan. „Mijn zoon beseft dat hij iets verkeerds gedaan heeft. Hij heeft er dan ook spijt van", zei hij in de Belgische media. „We hebben met een contact opgenomen met de or ganisatie om onze verontschuldi gingen aan te bieden. We stuur den ook een mail naar Nys." Nys heeft de excuses inmiddels aan vaard. Zondagavond won Niels Albert de Superprestige in Diegem. Nys werd slechts zevende. Sven Kramer wordt voor de vijf de keer Nederlands kampioen al lround schaatsen. De Fries moet in zijn thuishal in Heerenveen al leen met ploeggenoot Jan Blok huizen afrekenen. Outsider Koen Verweij moet na een val op de 500 meter opgeven. door Robbert Minkhorst HEERENVEEN - Zijn magistrale 5000 meter zaterdag - goed voor een baanrecord van 6.10,37 was 'van een olympisch niveau', concludeer de de nieuwe Nederlandse kam pioen allround zelf. Sven Kramer reed zijn eigen vijfjaar oude tijd uit de boeken in een race die de voorbode was voor een zinderend kampioenschap. Houd je vrienden dichtbij je, maar je vijanden nog dichterbij is een credo dat aan krijgsheer Sun-tzu is toegeschreven, Kramer en Jan Blokhuijsen leven ernaar. Vrien den zijn de twee niet, ploegmaten wel. Ze tartten elkaar dit NK en in de week die eraan vooraf ging, met prestaties en uitspraken. Het koningskoppel van TVM stuw de de nationale titelstrijd op naar waanzinnige hoogte. De strijd bij de mannen focuste zich ook op het tweetal, door het gapende gat dat Kramer en Blokhuijsen met de achterblijvers na drie afstanden sloegen, en vermoedelijk ook door de zware valpartij van een poten tiële uitdager, Koen Verweij, al op de eerste afstand. „Het was jam mer dat Koen wegviel", sprak TVM-coach Gerard Kemkers, „al mag je je afvragen of hij dit niveau had gehaald." „We zijn de beste vijf-kilometerrijders van de wereld op dit moment", stelde Blokhuij sen. „We zijn van uitzonderlijke klasse", vond ook Kramer. Drie keer reden ze dit weekeinde tegen elkaar, drie keer won Kra mer. Voorafgaand aan de tien kilo meter had het duo bijna een mi nuut voorsprong op Maurice Vriend, die in het eindklassement nog gepasseerd werd door Renz Rotteveel. Uittredend kampioen Ted-Jan Bloemen reed drie 'prutaf standen' en werd dankzij een zilve ren slotrace vierde. Kramer was zaterdag zo blij met zijn prestatie op de vijf kilometer dat het klassement hem op dat mo ment niets kon schelen. Zijn coach sprak van 'een mega-race'. „Dat Sven eraan zit te komen, is aan al le kanten duidelijk." Het spel tussen Kramer en Blok huijsen begon voor het toernooi al. Sven Kramer, winnaar van (tot zondag vier Nederlandse, vijf Euro pese en ook vijf wereldtitels, wei gerde zichzelf als de te kloppen schaatser te zien in Heerenveen. Blokhuijsen kreeg opzichtig die bal toegespeeld, Kramer verschool zich en wees naar zijn eerdere rug blessure. Het deerde de nummer twee niet. „Ik doe mee om te win nen, dus waarom zou ik me ver schuilen? Dat je geen favoriet wilt zijn, is gewoon onzin. Op een gege ven moment ken je dat liedje wel", haalde Blokhuijsen zijn schouders op over de houding van zijn ploeggenoot.. „Vorig jaar met het EK deed hij het ook. Vroeger deed Sven het niet. Nu wel." Kramer was geprikkeld door een opmerking van zijn rivaal vooraf, die zich op dit moment 'een bete re allrounder' waande. „Maar daar komt die 6.10 niet vandaan. Ik heb dit seizoen meer arbeid kunnen doen dan de jaren ervoor." De strijd tussen de twee kreeg zijn apotheose op de tien kilometer, waarbij Kramer speelde met Blok huijsen, daarbij geholpen omdat hij diens rondetijden kon zien. Zo kon hij elke versnelling van zijn ri vaal pareren. „Vanuit mijn perspec tief krijgt hij zo teveel informatie. Maar ik ga daar niet mierenneuke- rig over doen. Ik moet gewoon har der rijden dan hij." Shani Davis mist WK De Amerikaanse schaatser Shani Davis ontbreekt volgende maand op de wereldkampioenschappen sprint in Salt Lake City. De voormalig wereldkampioen slaagde er niet in zich te kwalifice ren voor de titelstrijd. Hij eindigde slechts als zesde op de Amerikaan se kampioenschappen, die ook in Salt Lake City plaatsvonden. sprint Davis won wel de 100Ö meter, zijn favoriete afstand, in 1.08,57, maar zijn tijden op de 500 meter waren te langzaam om zich bij de beste twee in het eindklassement te plaatsen. Mitchell Whitmore, die de Ameri kaanse sprinttitel veroverde, en Jo nathan Garcia zullen de VS verte genwoordigen op de WK sprint. door Koen de Vries MIDDELBURG - Adwin Hoondert is klaar voor de Dakar Rally. De 46-jarige inwoner van Hoedekens- kerke vertrekt op nieuwjaarsdag met vier andere Zeeuwen naar Li ma, de hoofdstad van Peru. De loodzware rally duurt vijftien da gen. Hij begint in Lima op 5 janua ri en finisht in Santiago, de hoofd stad van Chili. Hoondert is chauf feur van een DAF-truck die een traject van ruim 8000 kilometer moet afleggen. Hoondert, directeur van bouwbe drijf Hoondert Staalbouw, gaat uit gerust op reis. „Ik heb de knop om gezet. Ik ben uitgewerkt en kan het bedrijf met een gerust hart drie weken achter me laten." Het verblijf in Lima wordt een an der verhaal. Bij aankomst moet er meteen gewerkt worden aan de vrachtwagen. De vering is door de organisatie afgekeurd en moet wor den aangepast. „We hebben een dag en een nacht om de veerweg aan te passen. Dat wordt dus met een hard werken en niet slapen. Op 3 januari om half acht 's mor gens wordt de wagen gekeurd. Daarna gaat hij het pare fermé in." Hoondert heeft inmiddels gezien dat de tweede en derde etappe loodzwaar zijn. De coureurs krij gen trajecten van enkele honder den kilometers met alleen zand en zandduinen voor de kiezen. „Dat zijn serieuze proeven, waarschijn lijk de zwaarste van de hele rally. Zelfs de organisatie waarschuwt er voor, en dat gebeurt niet zo snel." Hoondert en zijn teamgenoten we ten zich gesteund door honderden Zeeuwen. „We zijn overladen met mailtjes en sms'jes. Dat schept ver- pichtingen." Michael van Gerwen strijdt op nieuwjaardsag om de wereldtitel darten. foto Yui Mok/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 20