Ter Mors schudt even aan boom i Shorttrackster legt langebaanschaatsers over de knie Shorttrackster Jorien ter Mors wordt in Heerenveen Neder- lands kampioen allround op de langebaan. Ze wint drie van de vier afstanden. „Ik denk dat ik langebaners zeker aan het den ken heb gezet", aldus de winna res. door Eric de Jager HEERENVEEN - Om te demonstre- j ren hoe makkelijk langebaanschaat- i sen eigenlijk is, diepte shorttrack- coach Jeroen Otter zaterdagmid dag een papiertje uit zijn jaszak. Op het uitgevouwen blaadje ston den in potlood rondetijden en de verwachte eindtijden voor de drie kilometer van Jorien ter Mors. Het duo had 4.03,8 en 4.04,0 in gedach ten. De veelvoudig shorttrackkam pioene kwam precies in het mid den uit: 4.03,91. Otter wilde maar zeggen: de verba- I zing van het publiek in Thialf deel- de hij niet. „Langebaanschaatsen is voorspelbaar. Je hebt alleen met de klok te maken, dus kun je met trainingstijden in de hand een re delijke voorspelling maken van de uitslag." Voor de langebaanschaatsers is de Twentse de zoveelste vreemde eend in de bijt die zich tussen de gevestigde orde wurmt. Inliners, marathonschaatsers, shorttrackers: uit alle disciplines komen sporters die ogenschijnlijk gemakkelijk meedoen in de top en subtop. Ter Mors: „Als ik een langebaanschaat- ser was, zou ik wel bij mezelf den ken: 'Misschien moet ik er een stapje bij doen. Of iets anders gaan doen.' Ik denk dat ik langeba ners zeker aan het denken zet." Otter is een groot voorstander van sporters die verder kijken dan hun neus lang is. „Ik denk dat bij de Spelen van 2022 alleen nog multi disciplinair opgeleide atleten aan de start staan. Voor de jeugd is shorttrack een betere basis voor de langebaan dan langebaanschaatsen zelf. De coach staat in het midden, er is constant contact. En je leert overstappen, op de langebaan zijn de bochten veel te groot." Ter Mors, een trainingsbeest, troef de op de eerste dag van het NK all round Ireen Wüst af op de drie ki lometer, gisteren won ze ook de 1500 meter en haar allereerste vijf kilometer. Nummer twee Wüst voelde zich niet in haar hemd gezet. „Ik denk dat het niet nodig is om me te schamen. Jorien is een heel goede schaatsenrijdster, een supertalent dat keihard werkt en op allebei de disciplines uit de voeten kan. Het is niet zo dat ze een beetje loopt te lanterfanten, tot twee uur 's nachts in de kroeg zit en ons er dan af rijdt." Wüst sluit zich aan bij de woor den van Ter Mors. „Ik denk dat over het algemeen te veel wordt vastgehouden aan het oude bij het langebaanschaatsen. We denken te vaak dat we het allemaal wel we ten. Iedereen kan zien dat een kruisbestuiving nodig is. Ik wilde zelf deze zomer shorttracken, maar een blessure zat dat in de weg." „Deze zomer ga ik het weer probe ren en na Sotsji wil ik het structu reel doen. Ik had gewild dat ik meer aan shorttrack had kunnen doen toen ik jong was." Otter ziet ook dat het langebaan schaatsen conservatiefis. „De druk en het geld zorgen ervoor dat lan gebaanschaatsers minder flexibel zijn geworden in het uitproberen van nieuwe dingen." De shorttrackcoach ziet af en toe langebaanschaatsers aanwaaien bij zijn trainingen. „Maar alleen Jan Blokhuijsen is een aantal keren te ruggekomen." „Of de langebaners voor aap staan door Joriens zege? Ik zie dat liever anders. Ik denk dat dit een uit komst is voor die meiden. Ze gaan zich veertien maanden voor de Olympische Spelen achter de oren krabben. Ik denk dat dat heel goed is, even schudden aan die boom." Kampioene blijft Jorien ter Mors reed het NK all round afgelopen weekend vooral om het zichzelf moeilijk te maken. „Wat betreft mentale druk is dit toernooi spannender. Ik ga ervan uit dat ik op het NK shorttrack vol gende week de titel wel weghaal." „Ik blijf shorttrack een stuk leuker vinden dan langebaanschaatsen. Hier is het gewoon 'de snelste wint', bij shorttrack komt veel meer kijken. Daar gaat het om het spelletje, de interactie." Ter Mors zou aan het EK allround shorttrackster mogen meedoen, maar doet dat niet omdat een week daarna het EK shorttrack op de kalender staat. „Ik wil het liefst het EK shorttrack winnen. Daar moet ik drie dagen klaar zijn voor zes of zeven ritten per dag. Het EK allround is dan niet de beste voorbereiding." Op de Winterspelen in Sotsji denkt Ter Mors wel aan 'dubbe len'. „We hebben wedstrijdsche ma's over elkaar gelegd. Ik weet het nog niet zeker maar er wordt stiekem wel naar gekeken." Sun-tzu stimuleert Stormloop op Kramer 20 en 21 kustmarathon 24 Coach Jeroen Otter en Jorien ter Mors vieren de nationale titel op het langebaanschaatsen. foto Jerry Lampen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 19