Rampmuseum is vernieuwd 'Het is belangrijk dat je ook mens kan zijn' 141 zeeland Sportieve activiteiten in de kerstvakantie Speeltoestellen door gift van NSGK Inbraak maandag 31 december 2012 Het achterste caisson van het Watersnoodmuseum beschikt over tafels met touchscreens. foto Pieter van der Laan door Joeri Wisse OUWERKERK - Het Watersnoodmu- seum bij Ouwerkerk pakt uit in op maat naar de zestigste herdenking van de Ramp. Twee boekpresenta ties, twee nieuwe exposities en als klapstuk de heropening van het volledig vernieuwde achterste ge deelte van het museum op 1 fe bruari. Een bordje aan het einde van het derde caisson houdt de bezoekers van het Watersnoodmuseum nu nog tegen, maar vanaf 1 februari staat er een compleet vernieuwd museum. Geheel volgens de laat ste inzichten uit de museumwe reld loopt de bezoeker niet alleen langs informatiepanelen, maar is hij onderdeel van de beleving. Algemeen directeur Siemco Lou- werse van het museum is trots op het resultaat. Vooral het achterste caisson heeft een complete meta morfose ondergaan. De blauwe en paarse verlichting maken al met een duidelijk dat dit vierde caisson een heel andere sfeer ademt dan de rest van het museum. „De be zoeker heeft eerst drie caissons be zocht waar het vooral om de emo tie van de gevolgen van de waters noodramp draait. Om de mensen naar een andere 'mindset' te bewe gen voordat ze in het vierde caisson komen, maken we gebruik van moderne kunst", vertelt Lou- werse. De eerste zes maanden te kent kunstenaar Navid Nuur voor de invulling van de slingerende tentoonstellingsruimte die de en tree van het' achterste caisson, vormt Wie de kunst van Nuur voorbij is, stapt in een high-tech-wereld die in het teken staat van innovaties Kinderen die het gebied rondom het Watersnood- museum bij Ouwerkerk be zoeken, kunnen zich volgend jaar extra uitleven in het buitengebied. Jlondom de caissons van het mu seum, de brasserie Vierbannen en de camping Vier Bannen komen i speel- en sportvoorzieningen. De aanleg van onder meer een boomhut, een 'challenge par cours', een steiger en een pad langs de kreekoever zijn onderdeel van een groter project. „Eerder zijn onder meer wandelpa den aangelegd", zegt Siemco Lou- 'Ik zou graag nog meer reacties van mantelzorgers zien' Chris Maas, wethouder Veere in de Zuidwestelijke Delta. De plankier is blijven liggen, maar de hele inrichting is op de schop ge gaan. Blikvangers zijn de touch- screentafel en de grote schermen aan de wanden waar de bezoeker video's, 'serious games' en andere informatie naar boven kan halen. Nog voor 1 februari worden twee boeken die rond de zestigste her denking verschijnen, gepresen teerd in het Watersnoodmuseum. Zaterdag 26 januari presenteert Jas per Goedbloed Noordzee 1953, dat uitkomt in samenwerking met het museum. In dit boek belicht Goed bloed de gevolgen van de noord westerstorm in de ons omringen de landen als België, Engeland en Denemarken. De auteur groeide op in Kruiningen, waar hij als 16-jarige jongen de Ramp mee maakte. Een ander boek dat uitkomt, is van de hand van journalist en so cioloog Herman Vuijsje. Het boek heet De Ramp getekend en kwam tot stand in samenwerking met het museum. Louwerse: „Van de ongeveer veer tig kinderboeken die in de jaren na de Ramp zijn uitgekomen, heeft hij zich vooral gericht op de afbeeldingen. Zo zag je in de jaren vijftig nog nauwelijks mensen afge beeld." Aan de hand van de teke ningen analyseerde Vuijsje onder meer hoe werd omgegaan met leedverwerking. De presentatie van het boek wordt gecombineerd met de opening van de expositie 'Harte-plicht', in het tweede en derde caisson. Op die expositie zijn foto's, documenten en andere voorwerpen te zien die mensen in de loop van de jaren aan het museum schonken. werse van het Watersnoodmu seum. „Door een gift van 20.000 euro van de Nederlandse Stichting voor het Gehandicapte Kind (NSGK) is de financiering van de laatste fase nagenoeg rond." Ver der betaalden vooral de gemeente en provincie aan het 150.000 euro kostende project. De speelvoorzie- ningen worden, mede dankzij de gift van het NSGK, toegankelijk voor kinderen met een beperking. Behalve bij het museum komen er ook speelvoorzieningen in de bos- strook langs het parkeerterrein tus sen de brasserie en de camping. De oproep 'Denk mee over zorg' die de drie Walcherse ge meenten sinds een maand op hun websites hebben staan, heeft tot nu toe zo'n zestig reac ties opgeleverd. Nog tot eind ja nuari kunnen mensen er hun me ningen of ervaringen kwijt. „Hoe meer reacties, hoe beter het be leid wordt." door Carla van de Merbel Walchenaren die iets kwijt willen over zorg, moe ten dat nü echt doen, zegt Ruth de Bruin van de gemeente Middel burg. „Nu kunnen ze nog reage ren. Na januari wordt dat moeilij ker. Dan wordt begonnen met het maken van beleid. En daarbij zijn alle ervaringen nü welkom." „Hoe meer reacties, hoe scherper het beeld wordt", aldus wethouder Chris Maas van Veere namens de drie Walcherse gemeenten. „En hoe scherper het beeld, hoe beter het beleid wordt. Daar gaat het om. Ik zou daarom ook graag nog meer reacties van mantelzorgers zien." De drie gemeenten op Walcheren werken samen aan het opzetten van een nieuw zorgbeleid. Dat is nodig omdat het Rijk en de provin cie allerlei taken op het gebied van verzorging, ondersteuning, begelei ding en jeugdzorg naar de gemeen ten schuiven. Met daarbij een verla ging van de bijdragen. Het nieuwe systeem moet dus efficiënt en be taalbaar worden. Over een jaar moet een deel ervan klaar zijn. Via de websites van de gemeenten kunnen mensen 'meedenken'. Dat gebeurt aan de hand van thema's. Het thema persoonsgebonden bud get (pgb) roept de meeste reacties op. Soms zijn er ook directe ge sprekken met betrokkenen, zegt Maas. „Mensen geven een inkijkje in hun precieze privésituatie, hoe ze problemen oplossen en welke rol het pgb daarin heeft. Zo krij- Frank van leperen: „Ik denk dat de gemeenten op de goede weg zijn. Maar het is een moeilijke materie, met heel veel verschillende doelgroepen." MIDDELBURG - Middelburg in Bewe ging houdt deze week twee spor tieve activiteiten. Woensdag (2 januari) is er een sportmiddag voor kinderen van 6 tot en met 14 jaar in de gymzaal aan de Generaal Hakewill Smit- hlaan in Middelburg. Deze duurt van 13.00 tot 15.00 uur. In sporthal De Kruitmolen aan de Kruitmolenlaan wordt donderdag (3 januari) een Sport- en spel Win- teifestijn gehouden. Iedereen tus sen de 4 en 14 jaar is welkom om te komen bowlen, tokkelen, absei- len, kratten stapelen, een break dance workshop volgen en nog veel meer. Voor de jongste kinderen is er een_ bouw- en knutselhoek. Het Sport en spel Winterfestijn duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Toegang kost 2,50 euro. Voor kinderen jonger dan 7 jaar is volwassen begeleiding verplicht. Tijdens het Sport- en spel Winter festijn zullen ook Middelburgse sportverenigingen aanwezig zijn, waaronder MTV'69 en de Taek- wondo-vereniging Middelburg. Tennisschool Smit komt clinics ge ven. En onder leiding van de Mid delburgse sportambassadeur Jef frey Telussa kunnen deelnemers kennismaken met de turnsport. www.middelburginbeweging.nl gen we een goed beeld van waar om mensen een pgb waardevol vinden. Ik vermoed dat de pgb's zullen blijven bestaan. Het goede moet eruit gehaald worden, de ne veneffecten moeten we elimine- Frank van Ieperen uit Oost-Souburg is secretaris van de wmo-adviesraad in Vlissingen, actief binnen de lokale WD, pgb-ambassadeur voor Per Saldo (een belangenvereniging van mensen met een pgb) en vooral ook 'fulltime ervaringsdeskundi ge'. Van Ieperen (31) heeft de ziek te van Duchenne, een ernstige spierziekte. Hij heeft veel hulp no dig. Via zijn persoonsgebonden budget kan hij die zorg regelen zo als dat voor hem het beste is. En daardoor kan hij het leven leiden dat hij wil, zonder de beperkingen van de zorg die hij ervoer in de pe riode dat hij bij Gors woonde. „Het is belangrijk dat je ook mens kan zijn en ook iets terug kan doen voor anderen. Ik speel liever een andere rol dan die van zorgaf- nemer." Via de wmo-adviesraad en zijn am bassadeurschap is Van Ieperen be trokken bij het opzetten van het nieuwe zorgbeleid. Regelmatig zijn er gesprekken over met de gemeen ten. Binnenkort hoopt Van lepe ren nog directer zijn ervaring in te kunnen zetten. Het is de bedoe ling dat hij parttime gaat werken op de afdeling stedelijk-sociaal be leid van de gemeente Middelburg. Zijn inmiddels jarenlange ervarin gen met zorgbeleid kunnen daar goed van pas komen. „Ik denk dat de gemeenten op de goede weg zijn. Maar het is een moeilijke ma terie, met heel veel verschillende doelgroepen. Ik zie ook een gebrek kige kennis bij raadsleden. En zij moeten straks wel beslissen." VLISSINGEN - In een horecagelegen heid aan de Bosjeslaan in Vlissin gen is in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken. In het pand zijn gokkasten opengemaakt. Een onbekend geldbedrag is eruit gesto len. Om binnen te komen, is een raam opengebroken. wsssesasssisss Executieverkoop Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Belastingdienst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 14