Struinen Gent zoekt toenadering 23 Groenten uit eigen tuin in Zelzate blijven taboe Trekt allen de natuur in, de paden op zaterdag 29 december 2012 O 'Mensen moeten de natuur echt kunnen beleven. Niet alleen door te kijken, maar door er doorheen ;H:Ï :T .r te struinen of desgewenst te waden.' OOSTBURG Fundexgroup in race voor Succes Awards Leo D'Hoore (voorgrond) en Hans Quist lopen over de boomstammen van het eilandje naar de oever. Op de achter grond de vliedberg, waarop vóór de zomer een uitkijktorentje staat. foto Mark Neelemans Sinds West-Zeeuws-Vlaande- ren officieel Nationaal Land schap is staat alles tussen het Zwin en de Braakman in het teken van de natuur. Vogels en een plantje als kruipend moeras- scherm worden beschermd en mensen mogen nergens meer ko men, verzuchten inwoners van de streek regelmatig. Criticasters vergeten dat Zeeuws- Vlamingen, toeristen én onderne mers in de streek juist kunnen pro fiteren van de aanleg van natuurge bieden. Neem de Groese Polders, die zijn de laatste jaren heringe richt om de moderne, jachtige mens de gelegenheid te geven de natuur weer echt te ervaren. Lief hebbers kunnen al jaren struinen door kreekjes en duinen in de Cle- temspolder. De afgelopen jaren zijn op initiatief van Gebieds Ge richte Aanpak West-Zeeuws- Vlaanderen, roepnaam gebieds- commissie, ook (delen van) de Proost-, de Baanst- en de 's Gra venpolder ingericht voor recreatief natuurgebruik. In de gebiedscom- missie zitten naast vertegenwoordi gers van (semi-) overheden als de gemeente,~de provincie en het wa terschap ook afgevaardigden van de Kamer van Koophandel, de ho- recasector en natuurbeschermings organisaties. Die zitten er niet alle maal om de regio potdicht af te sluiten. „Integendeel. We willen de natuur zoveel mogelijk toegan kelijk en beleefbaar maken", zegt voorzitter Hans Quist. Leo D'Hoore, bestuurslid namens natuurbeschermingsorganisaties, vult aan dat slechts tien procent van de veertig hectare natuur in de Groese Polders 'minder toegan kelijk' is. „Negentig procent van het gebied is het hele jaar vrij te be zoeken. Alleen een aantal foura- geer-, rust- en broedplaatsen van vogels mogen gedurende bepaalde periodes van het jaar niet worden betreden om de dieren niet te ver storen. Maar in de rest van het jaar kunnen ook die gebiedjes vaak, bij voorbeeld onder leiding van een gids, nog worden bezocht." Het funderingsbedrijf Fundex group uit Oostburg is genomi neerd voor de RTL 7 Succes Awards 2012. Het publiek kan tot 20 januari via een sms'je naar 4422 met ver melding succesfactor (spatie) 343 op Fundex stemmen. Over Fundex werd onlangs op RTL7 een bedrijfs reportage uitgezonden. Daarin werd algemeen directeur Ed Re- voort gevraagd naar de succesfac tor van zijn onderneming. „Wij zijn groot geworden door klein te blijven", onthult hij het geheim. Waar andere bedrijven zichzelf bo ven het hoofd groeiden, investeer de Fundex met 65 werknemers per manent in kwaliteit en samenwer king. TERNEUZEN Maandelijkse jamsessie in De Pit De Pit in Temeuzen houdt donder dag een jamsessie voor muzikan ten. De sessie begint om 20.00 uur en duurt tot middernacht. Het eni ge dat je mee moet nemen is een muziekinstrument De Pit houdt iedere eerste donder dag van de maand een jamsessie. Opgeven kan bij binnenkomst en de entree is gratis. Meer info: www.podiuminterneuzen.nl TERNEUZEN Cursus fine-tuning your English Toonbeeld biedt een workshop aan voor vocalisten. De workshops worden in het Engels gegeven door Amerikaanse 'native speaker* Lizan- ne Hennessey. De nadruk in de cur sus ligt op de uitspraak, grammati ca en presentatie. De lessen begin nen op maandag 14 januari. In schrijven kan tot 7 januari. www.terneuzen.nl/toonbeeld TERNEUZEN Toonbeeld start nieuwe iPad cursus Toonbeeld begint met een nieuwe reeks iPad-cursussen. De cursus iPad voor beginners start op 14 ja nuari van 10.00 tot 12.00 uur. De kosten hiervoor bedragen 75 euro per persoon. De ïPad-cursus voor gevorderden wordt donderdagoch tend 17 januari gegeven. Inschrijven kan via: www.terneuzen.nl/toonbeeld. AANNEMINGSBEDRIJF HiAERS Kumms XUNSTSTOF RAMEN EN DEUREN ALUMINIUM RAMEN-ROLLUIKEN-ZONWERING heroal @mw veka www.haers.net Tel. 0115-491282 TERNEUZEN Nieuwsjaarsnacht in Podium De Pit Podium De Pit in Terneuzen houdt maandagnacht een nieuwjaars nachtfeest. Dj Collectief Kalashni- kov U-Night-It luidt 2013 warm in met electro, techno en dubstep. Het begint om 00.01 uur en eindigt om 06.00 uur. De entree voor de nieuwjaarsnacht is gratis. www.podiuminterneuzen.nl OSSENISSE Oliebollen eten voor het carnavalsfeest Carnavalsstichting d'Ossekoppen houdt vandaag een oliebollenactie. De leden gaan vanaf 10.00 uur met de goudgele bollen op pad in Osse- nisse en omgeving. De lekkernijen worden vers gebakken op camping de Polderhoeve/Resort Wester- schelde. Daar zijn ze ook af te ha len. De opbrengst is bestemd voor het organiseren van het carnaval 2013. Op 17 februari is de optocht TERNEUZEN Zeker 70 deelnemers aan duik in kreek Zeker zeventig mensen nemen op 1 januari om 13.30 uur een duik in de Otheense kreek in Temeuzen. Dat zijn er al 33 meer dan in 2012, toen de nieuwjaarsduik voor het eerst werd gehouden. Voor alle ge registreerde springers is er gratis soep en een broodje worst. Er is koffie of chocolademelk voor ieder een. Een deejay verzorgt muziek. SINT JANSTEEN Winterwandeling door waterwingebied Het Zeeuwse Landschap houdt van middag om 14.00 uur een rondlei ding door het waterwingebied in Sint Jansteen. Het startpunt is van Hogendorp- laan 13. De wandeling duurt onge veer anderhalf uur. De kosten zijn 3 euro per persoon. Kinderen tot en met 16 jaar betalen 1,50 euro. Donateurs mogen gratis. NIEUWBOUW VERBOUW ONDERHOUD REPARATIE door Wout Bareman door Wout Bareman ZELZATE - De Zelzatenaren in het centrum van de grensgemeente mogen nog steeds geen groente uit eigen tuin eten. Dat verbod geldt al sinds augustus 199.7 en is nog steeds van kracht. Destijds werd in de bladgroenten een ver hoogde concentratie van kanker verwekkende polycyclische aroma tische koolwaterstoffen, PAK's, aan getroffen. Het ging om luchtver ontreiniging, veroorzaakt door het chemische bedrijf Rütgers Vft in Zelzate aan het Kanaal Gent-Ter- neuzen. Het bedrijf stond in de Ka naalzone bekend als 'het teerkot'. Nadat de kankerverwekkende uit stoot was vastgesteld, werd grens overschrijdend onderzoek ver richt. De schadelijke stoffen ble ken niet in te hoge concentraties aanwezig, net over de grens in Sas van Gent. Maar de provincie Zee land hield wel de vinger aan de pols. Bij het teerkot wordt de bo dem al jaren gesaneerd. De specia le politieverordening van weleer is desondanks nog steeds van kracht, achterhaalde gemeenteraadslid Karl Seegers van de fractie PVDA+. Deskundigen onderzoe ken momenteel dé situatie in de gevarenzone. De resultaten wor den begin volgend jaar verwacht. GENT - Het Havenbedrijf Gent wordt zelfstandig en onderneemt pogingen tot een nauwere samen werking met de collega's van Zee land Seaports. Het gaat niet zozeer om een nauwere band met de ha ven van Vlissingen, maar wel met Terneuzen. De directie van Zee land Seaports wijst de samenwer- kingsgedachte niet af. Tijdens het afscheid van gouver neur André Denys van Oost-Vlaan deren pleitte burgemeester Daniël Termont van Gent hartstochtelijk voor nieuw onderzoek naar de (wettelijke) mogelijkheden van de vorming van één havenbedrijf voor de Kanaalzone. Z'n collega Jan Lonink van Terneuzen onder steunde diens pleidooi. Termont deed tien jaar geleden al pogingen. Toen wist hij zich gesteund door Loninks' voorganger Ron Barbé. Nu het havenbedrijf van Gent zich afscheidt van de stad Gent en auto noom verder gaat, ziet directeur Daan Schalck nieuwe mogelijkhe den. Hij heeft naar eigen zeggen wat dat betreft 'een open agenda', al voegt hij eraan toe dat een fusie 'vandaag niet aan de orde is'. Maar in het bestuursakkoord van de nieuwe Gentse coalitie (SP.a, Groen! En Open VLD) staat wel dat Gent streeft naar 'een structu rele samenwerking' tussen de ei gen haven en Zeeland Seaports. En de Kanaalzone moet ook ver der worden uitgebouwd 'als vol waardig maritiem industrieel ge bied dat zich grensoverschrijdend uitstrekt van Gent tot in Terneu zen'. Ook de grensoverschrijdende inzet van arbeiders moet worden gestimuleerd. Termont zei het al eerder: „Wij hebben de arbeiders, de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone heeft de grond waar zich bedrij ven kunnen vestigen." Havensche pen Christophe Peeters van Gent beschouwt de omvorming van het havenbedrijf tot een autonome nv als een opstapje naar de intensive ring van de samenwerking met Zeeland Seaports. Directeur Hans van der Hart van Zeeland Seaports is geen tegenstander van verdere toenadering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 99