De Groese Polders: een grote lap 'struinnatuur' nPV zeeian De NPV bedankt 22 'Niet steeds die wereldreis' almanak Texas Speurtocht langs kerststallen in centrum Hulst zaterdag 29 december 2012 klassenwerk door Anoek de Gardeijn Zeeuws-Vlaanderen krimpt en vergrijst Veel jongeren trekken weg. Maar waarom? Bas Dingenouts (De Rede), Anoek de Gardeijn (Zwin College), Christel Tuin (Reynaertcollege) en Raymond de Frel (Zelden- rust-Steelantcollege) proberen daarop aan de hand van hun klassen- foto's antwoord te krijgen van hun oud-klasgenoten. Vandaag in de laatste aflevering Naomi van Damme uit de klas van Anoek. HSSSSKSJ^JMK-K- •KO?Z!3!^SSKv/: In de Groese Polders ligt veertig hectare natuur. Slechts 10 procent van 'donkergroene natuur' is minder toegankelijk, omdat er bijzondere plantjes groeien of omdat vogels tijdens het broedseizoen of tijdens het fourageren behoefte hebben aan rust. Naomi van Damme: „Wat nu voor mij nadelen van Zeeuws-Vlaanderen zijn, kunnen ooit misschien voordelen worden." Naomi van" Damme (23) woont op kamers in Leiden en studeert pe dagogische weten schappen. Voor ze met die masteropleiding begon, rondde ze de opleiding tot gymdocent af aan de sporthoge- school in Tilburg. Vrijwel meteen na het vwo op het Zwin College ging ze op kamers in Tilburg. Sindsdien is ze gewend aan het le ven in een stad en dat bevalt haar goed. „Alles is dichtbij, je kan zo op je fiets stappen en naar de bios coop, naar het theater, winkelen of op bezoek bij vrienden", vertelt Naomi. Ze is voorlopig niet van plan om terug te keren naar Zeeuws-Vlaan deren: „Maar ik sluit niet uit dat ik het nooit zal doen, misschien is de situatie over twee jaar heel an ders. Misschien kan ik dan ner gens een baan vinden, maar wel in Zeeuws-Vlaanderen, dan ben ik daar natuurlijk gewoon heel blij mee." Naomi is nu bezig met het laatste jaar van haar studie, om die af te ronden moet ze vanaf september nog een halfjaar stage lopen. „Dat zou ik het liefst op een school doen, maar we zullen zien, de stageplaatsen liggen niet voor het oprapen." In het winter seizoen brengt Naomi nauwelijks nog tijd door in Zeeuws-Vlaande ren, haar familie in Groede be zoekt ze 's winters bijna alleen op feestdagen. „Ik heb geen zin om ie dere keef die wereldreis van Lei den naar Groede te maken, je zit zo lang in de trein en dat is tijd waar je niks mee doet" Ze brengt Naomi van Damme (23), brugklas ha- vo-vwo Zwin College (2001). wel veel van haar weekenden in Zeeland door, maar dan aan de overkant in Goes, want daar woont haar vriend. De zomer maanden brengen zij wel allebei door in Groede. Dan doen ze na melijk vakantiewerk op de cam ping van Naomi's familie, Strand- camping Groede. „Die zomers be vallen erg goed, werken met het strand vlakbij en het is altijd erg gezellig." Naomi kan zich dan ook wel voorstellen ooit toch terug te keren naar de regio: „Wat nu voor mij nadelen zijn, kunnen ooit mis schien voordelen worden. Bijvoor beeld de rust en de ruimte die er is en ik denk ook dat Zeeuws-Vlaanderen een goeie re gio is om kinderen op te laten groeien. Maar wat voor mij vooral een belangrijke rol zal spelen, is het vinden van een leuke baan." Tip? redactie@pzc.nl De Terneuzense dertiger woont sinds begin dit jaar in Texas. Hij heeft het er prima naar zijn zin, al was het al leen maar omdat 'everything er big ger is in Texas'. Maar één ding mist hij ontzettend: zijn voetbalclub Ter neuzense Boys. Wat zou hij graag weer eens in een oranje shirt laten zien dat er maar één bonkige goal- getter is zoals hij. Zijn clubliefde zit diep. Zo suft hij een aantal keren per week naar de website van de Boys om uitslagen te bekijken. En el ke vrijdag bestudeert hij de team samenstellingen voor de volgende wedstrijddag. Dat zorgt ervoor dat hij in het land van 'big, bigger, big gest' steeds weer een beetje 'kleiner' voelt. „Ik word nooit meer geselec teerd, dus blijf ik maar thuis hè!" Onbekend maakt onbemind, weet ook de gebiedscommissie West-Zeeuws-Vlaanderen. De commissie wil dan ook bewo ners van de streek én recreanten en toeristen van elders uitge breid laten kennismaken met de 'beleefbare natuur' van de Groe- se Polders. door René Hoonhorst Op laarzen door drassi ge velden struinen, over boomstammen naar eilandjes in plas sen en kreken waggelen, een uit kijktoren beklimmen. Het kan alle maal in de Groese Polders tussen Groede en Nieuwvliet. De Cletemspolder aan de kust bij Nieuwvliet is al bijna een decen nium een paradijs voor kinderen, en avontuurlijke wandelaars. Een trekvlot, een vlonderpad, een touwbrug en stapstenen om een waterpartij over te steken, maken het ook voor kinderen geen straf om door de nieuwe natuur te strui nen. Prachtig, maar niemand die het weet, constateerde de werk groep Recreatienatuur al. Commu nicatie is uiterst belangrijk, beseft voorzitter Hans Quist van de ge biedscommissie. Hij wil de nieuwe natuur in de 's Gravenpolder en de Proostpolder daarom eerder en beter onder de aandacht brengen. Het aan Groede Podium grenzen de gebied is de afgelopen twee jaar voor een groot deel ingericht. Het duurt echter nog wel een poosje voor er fruit van de nog niet zo lang geleden aangelegde hoogstamfruitbomen valt te pluk ken. Het verbod om grootschalig te 'oogsten', doet dan ook wat lach wekkend aan. Een intrigerende voorziening als de 'paardenpiano', een soort trap met toetsen waar over paarden kunen lopen, wacht nog op sponsors voor ze wordt aangelegd en er staat ook nog geen uitkijktoren op een al wel opge worpen vliedberg. De toren komt er volgend jaar, ver zekert Quist. „Vóór april moet de bouwvergunning binnen zijn om subsidie van de ANWB te kunnen opstrijken. En dan kan de bouw van de toren direct beginnen." Quist loopt met Leo D'Hoore, ge- biedscommissielid namens de na tuurbeschermingsorganisaties, door het nieuwe natuurpark. Van af de parkeerplaats bij Groede Po dium staan ze in vijf minuten op de vliedberg waar de uitkijktoren komt. Aan de voet van de uitkijk post is een plas uitgegraven met een eilandje in het midden. Boom stammen verbinden het eilandje met beide 'oevers'. Twee boom stammen garanderen bijna dat de wandelaars met droge voeten het eilandje bereiken. Het water is overigens geen verbo den gebied. Als kinderen in de zo mer riddertje willen spelen en el kaar in het water duwen, is dat geen probleem. Kinderen zouden ook in het plasje moeten kunnen vissen. Als het aan de gebiedscom missie ligt, mag dat zonder vergun ning. „Maar dat ligt juridisch nogal moeilijk. Een visvergunning lijkt noodzakelijk te zijn. Dus studeren we op mogelijkheden om die ver gunning makkelijk te krijgen", zegt D'Hoore. Net als de Cletemspolder bieden ook 's Gravenpolder en Proostpol der de mogelijkheid om de natuur echt te beleven. Vanaf keurig aan gelegde (schelpen)paadjes of met de 'poten in de modder'. De werk groep Recreatienatuurgebied ziet de Groese Polders als' één groot struingebied. Door hekken weg te halen en bijvoorbeeld veeroosters in de Zeeweg (de weg langs de kust) te leggen, zijn de polders aan elkaar te smeden. De droom van de werkgroep: „De polders mogen geen losse postzegels zijn, maar moeten één geheel vormen, zodat wandelaars, ruiters en fietsers West-Zeeuws-Vlaanderen als één natuurgebied ervaren." Een uitdagende touwbrug in de Cletemspolder. archieffoto Peter Nicolai haar ruim 64.000 leden die het mogelijk maken dat de NPV al 30 jaar opkomt voor de zorg voor het leven. voor het leven Wilt u de NPV ook steunen? Word lid voor 17,50 per jaar (jongeren t/m 25 jaar en 65+ 12,50). Meld u aan via www.npvzorg.nl of bel (0318) 54 78 88. HULST - In het Land van Hulst hoe ven de liefhebbers van een kerst- stallentocht niet naar het Waas land te gaan, ook in de Reynaert- stad zijn vele kerststalletjes te zien in de etalages van verschillende winkels. Bij het VW-kantoor kan een formulier worden gehaald met de 38 locaties waar een kerststal te vinden is. Het is meteen een speur tocht met vragen. De oplossing kan afgegeven worden bij het VW kantoor in de Steenstraat. Na 15 januari worden de winnaars be kendgemaakt. Zeeuwse Knop-kaar- sen horen tot de prijzen en elke deelnemer krijgt een Suske en Wiske album cadeau. 2wincollege Ontthi irri ?nm-?no?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 98