Vlamingen halen vaart uit de krimp Jaarlijkse veiling in Cadzand Schippers hameren op spuisluis ZEEUWS-VLAANDEREN Nog 2 dagen! ZATERDAG 29 december 2012 21 Eén grote lap struinnatuur 22 en 23 Alleen Hulst blijft leeglopen; Sluis beperkt schade; Terneuzen groeit licht; door Henk Boot TERNEUZEN - De krimp in Zeeuws-Vlaanderen gaat verder, maar de vaart lijkt er uit. Dat is vooral te danken aan de Vlamin gen die zich hier vestigen. Met na me in Terneuzen en naar het zich laat aanzien ook in Sluis. Over het effect van Vlaamse nieuwkomers in Hulst valt nog niets te zeggen. De bevolkingscijfers die de drie Zeewus-Vlaamse gemeenten giste ren presenteerden zijn nog niet de finitief Het aantal inwoners in Zeeuws-Vlaanderen is dit jaar met ongeveer 125 gedaald. Dat is een stuk minder dan in 2011, toen er in een jaar tijd 230 Zeeuws-Vla mingen afvielen. De gemeente Hulst draagt het meest bij aan de teruggang. Over 2012 zakte het in wonertal in de gemeente Hulst met 114 tot 27.515. Dat is tien meer dan vorig jaar, toen Hulst ook al de grootste dip van de drie ge meenten in Zeeuws-Vlaanderen kencje. door Maxime Ambrosini CADZAND - Blinkende sieraden, oude grote schilderijen, antieke meubels en goud- en zilverwerk. Honderden geïnteresseerden lie pen gistermiddag in de hervorm de kerk van Cadzand met een kriti sche blik langs de tafels met spul len. Misschien dat ze vandaag (za terdag) wel hun slag kunnen slaan tijdens de oudejaarsveiling van alle aangeboden voorwerpen, die de Stichting Behoud Dorpskerk Cadzand samen met het Mid delburgs Veilinghuis houdt. Een deel van de opbrengst is bestemd voor onderhoud van het godshuis en restauratie van het orgel. Gisteren konden potentiële kopers alvast kijken of er iets leuks bij zat om op te bieden. Opvallend is dit jaar dat er ook moderne stukken bij zitten. Zo bleken al tijdens de kijkdag twee vuurrode moderne barkrukken erg in trek. Veilingmeester Ruben van Kleef vertelt dat het evenement al meer dan tien jaar wordt gehouden. „In deze streek zijn er weinig vei lingen. Ik hoop dat veel mensen vandaag blij naar huis gaan met een mooi veilingstuk." De kerk is zaterdag geopend vanaf 13.30 en de veiling begint om 14.00 uur. De toegang is gratis. In de gemeente Sluis daalde het aantal inwoners met 14 tot 23.896, tegen vorig jaar met 68. Maar het inwonertal in Terneu zen, nog altijd de grootste gemeen te van Zeeland, liep zelfs licht op: met vier tot 54.744. Vooral dankzij de Belgen die zich in Terneuzen vestigden, aldus een toelichting van gemeentewoordvoerder Hans Heijt. Vorig jaar leverde ook Ter neuzen 72 inwoners in. In de loop van volgend jaar wor den de definitieve gegevens be kend. Daarin worden naast sterftes en geboortes ook vertrekkende in woners en nieuwkomers van bui ten meegerekend. In Terneuzen werden in 2012 25 ba by's minder geboren en stierven er 20 mannen en vrouwen meer dan in 2011. Daartegenover vertrokken er 20 inwoners minder dan in 2011 en vestigden zich 105 nieuwko- mers meer dan vorig jaar. Per sal do wonen er nu vier inwoners meer in de gemeente Terneuzen dan aan het begin van dit jaar In Sluis bleef de terugloop beperkt veertien. Mogelijk speelt ook daar mee dat de komst van Vlaamse huizenkopers de cijfers in positie ve zin heeft beïnvloed. Anderzijds heeft wellicht de op roep van waarnemend burgemees ter Jacques Suurmond gewerkt. Hij- riep zijn inwoners begin dit jaar op werk te maken van jonge aanwas. In Walcheren heeft de krimp (-319) nu ook toegeslagen, waarvan 200 in Middelburg. Goes scoort plus 89. door Wout Bareman TERNEUZEN - De schippersvereni ging Schuttevaer blijft pleiten voor een spuisluis in Terneuzen. Die moet dienen voor de afvoer van overtollig (regen)water van het Ka naal Gent-Temeuzen. De afgelopen dagen moest via de drie sluizen in Terneuzen (de zee sluis, middensluis en binnenvaart- sluis) veelvuldig worden gespuid. Het water is afkomstig uit het Vlaamse achterland. De water stand op het kanaal was de afgelo pen dagen daardoor dertig centi meter hoger dan normaal. Wordt er gespuid, dan ligt de scheepvaart stil. Volgens voorzitter Johnny van Ijk van de afdeling Terneuzen van Schuttevaer veroorzaken die strem mingen grote economische scha de. Schuttevaer pleit al jaren voor een speciale spuisluis. Van Ijk: „Het is buitengewoon jammer dat er bij de bouw van de nieuwe zee sluis geen extra spui-mogelijkhe- den worden verwezenlijkt. We moeten er rekening mee houden dat we daar, ook bij de bouw van de nieuwe sluis, veel hinder van zullen ondervinden." Honderden bezoekers kwamen gisteren af op de kijkdag in de hervormde kerk in Cadzand. Misschien dat ze vandaag wel hun slag kunnen slaan tijdens de veiling. foto Mark Neelemans Oudejaarstrekking Staatsloterij 7 t. ö©/ast<nc)vr\ïv

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 97