mi aɧ Watersnoodmuseum pakt uit tot 1 februari Gemeente telt minder inwoners De NPV bedankt 22 zeeland Werken op afspraak bij nieuwe gemeente G-0 Haven van Renesse Ui verdringt suikerbiet in Reimerswaal zaterdag 29 december 2012 S door Melita Lamting ZIERIKZEE - Het aantal inwoners op Schouwen-Duiveland is het af gelopen jaar opnieuw gedaald. Er zijn 94 inwoners minder dan op januari 2012. Schouwen-Duiveland telde vrijdag 34.053 inwoners. In 2011 was er ook sprake van een lichte daling. Hoewel het jaar nog niet helemaal om is, heeft de gemeente toch al een voorlopige balans opgemaakt. Daaruit blijkt dat er meer mensen zijn gestorven dan dat er geboren zijn. Op het eiland zelf zijn vijftien kinderen geboren. De overige 243 baby's zijn elders geboren en dat heeft te maken met het feit dat thuisbevallen (met uitzondering van Bruinisse) niet meer mogelijk is op Schouwen-Duiveland. In 2012 zijn 333 inwoners gestor ven. Er zijn ook meer mensen ver trokken dan zich op Schou wen-Duiveland hebben gevestigd. haar ruim 64.000 leden die het mogelijk maken dat de NPV al 30 jaar opkomt voor de zorg voor het leven. Wilt u de NPV ook steunen? Word lid voor 17,50 per jaar (jongeren Tl TVy t/m 25 jaar en 65+ 12,50). Meld X zorg u aan v*a www.npvzorg.nl of bel voor het leven (0318) 54 78 88. De gemeente kon 935 inwoners uit schrijven, terwijl 916 nieuwko mers waren. Waar het dalende inwonertal van daan komt, kon de gemeente vrij dag nog niet toelichten. De daling past wel bij de verwachting dat Schouwen-Duiveland tot krimpge- bied gaat horen. De cijfers op de langere.termijn geven (met uitzon dering van de jaren 2009 en 2010) steeds een dalende lijn te zien. Dat werd destijds deels toegeschreven aan stagnerende nieuwbouw. Wie de cijfers per kern bekijkt ziet grote verschillen. Zierikzee is ge groeid met 133 inwoners. Ook Nieuwerkerk groeide. Bruinisse is juist gedaald met 65 inwoners en ook Burgh-Haamstede (-52), Oos- terland (-39) en Scharendijke (-30) daalden flink. Bij de andere kernen waren de ver schillen gering. Alleen Serooskerke bleef exact gelijk met 301 inwo ners. Het Watersnoodmuseum pakt uit in opmaat naar de zestigste herdenking van de Ramp. Twee boekpresentaties, twee nieuwe exposities en als klapstuk de her opening van het volledig ver nieuwde achterste gedeelte van het museum op 1 februari. door Joera Wisse Nog ruim een maand te gaan en dan is het precies zestig jaar ge leden dat Zeeland werd getroffen door de watersnoodramp. Tot die tijd en rond de herdenking zelf is er veel nieuws te ontdekken in het Watersnoodmuseum. Een bordje aan het einde van het derde caisson houdt de bezoekers van het museum bij Ouwerkerk nu nog tegen, maar vanaf 1 februa ri staat er een compleet vernieuwd museum. Geheel volgens de laat ste inzichten uit de museumwe- -reld- -loopt de -bezoeker niet alleen langs informatiepanelen, maar is hij onderdeel van de beleving. Algemeen directeur Siemco Lou- werse is trots op het resultaat. „Het is nog niet helemaal af, voor Floodware in caisson drie moeten nog schermen worden geïnstal leerd en in caisson vier zijn we be zig om de kinderziektes er uit te halen", vertelt hij. Vooral het ach terste caisson heeft een complete metamorfose ondergaan. De blauwe en paarse verlichting maken al meteen duidelijk dat het vierde caisson een heel andere sfeer ademt dan de rest van het museum. „De bezoeker heeft eerst drie caissons bezocht waar het vooral om de emotie van de gevol gen van de watersnoodramp draait. Om de mensen naar een an dere mindset te bewegen voordat ze in het vierde caisson komen, maken we gebruik van moderne kunst", vertelt Louwerse. De eerste zes maanden tekent kun stenaar Navid Nuur voor de invul ling van de slingerende tentoon stellingsruimte die de entree van het achterste caisson vormt. De ruimte is nu nog gitzwart, maar zo-' dra Nuur zijn werk heeft geïnstal leerd komt daar een einde aan. 'De testgroepen waren heel enthousiast over de nieuwe inrichting van het vierde caisson' RENESSE - Wie een poosje niet op het strand bij de Jan van Renesseweg in Renesse is geweest, kijkt z'n ogen uit. Op de plek waar jaren paviljoen 'Bla- sa Bloesa' stond is een nieuw strandpaviljoen verrezen. Het paviljoen gaat Haven van Renesse heten. Het is opgebouwd uit duurzaam Larixhout en be staat uit twee verdiepingen. Op de bovenste verdieping komt een museum. Eind januari gaat het nieuwe paviljoen open. foto Pieter van der Laan Giften, zoals deze baco, zijn te zien in de expositie 'Harte-plicht'. door Piet KJeemans MIDDELHARNIS - De nieuwe ge meente Goeree-Overflakkee gaat dagelijks 'op afspraak' werken en hoopt zo de burger gerichte en snelle dienstverlening te kunnen bieden. Afspraken kunnen wor den gemaakt via de gemeentelijke website of via de telefoon. Het voordeel van deze manier van werken is dat klanten op de afge sproken tijd meteen worden gehol- pen zonder wachttijd. Het blijft mogelijk om op de bonnefooi naar het gemeentehuis te komen en dat is 'vrije inloop' gedoopt. Die vrije inloop is op doordeweekse ochten „Hij werkt met moderne materia len als video, neonbuizen en een glow-in-the-darkinstallatie. We Zijn echt heel blij dat hij als eerste deze ruimte vult." Wie de kunst van Nuur voorbij is, stapt in een high-tech wereld die in het teken staat van innovaties in de Zuidwestelijke Delta. De plankier is' blijven liggen, maar de hele inrichting is op de schop ge gaan. Blikvangers zijn de touch- screentafel en de grote schermen- aan de wanden waar de bezoekers video's, 'serious games' en andere informatie naar boven kan halen. „We hebben het getest met een paar groepen en met onze vrijwilli gers en iedereen is er heel enthou siast over", zegt Louwerse. Overigens is er ook voor 1 februari al wat nieuws te zien. Twee boe ken die rond de zestigste herden king verschijnen worden gepresen teerd in het Watersnoodmuseum. Woensdag 26 januari presenteert Jasper Goedbloed 'Noordzee 1953', dat uitkomt in samenwerking met het museum. In dit boek belicht Goedbloed de gevolgen van de noordwesterstorm in de ons om ringende landen als België, Enge land en Denemarken. De auteur groeide op in Kruiningen, waar hij als 16-jarige de Ramp meemaakte. Een ander boek dat rond de zestig ste herdenking uitkomt is van de hand van journalist en socioloog Herman Vuijsje. Louwerse: „Het boek heet 'De Ramp getekend' en is in samenwerking met het mu seum tot stand gekomen. Van de ongeveer veertig kinderboeken die in de jaren na de ramp zijn uitge komen heeft hij zich vooral ge richt op de afbeeldingen. Zo zag je in de jaren vijftig nog nauwelijks mensen afgebeeld." Aan de hand van de tekeningen analyseerde Vuijsje onder meer hoe we om gaan met leedverwerking. „Daarbij trekt hij ook parallellen met de den. Op donderdagavond (18-20 uur) geldt dit alleen voor de pro ducten van de afdeling Burgerza ken en de Burgerlijke stand als rij bewijzen, geboorteaangiften en uit treksels. Om zoveel mogelijk aan te sluiten op de wensen van de 'klanten' is het gemeentehuis in Middelharnis voortaan ook op za terdagochtend geopend. Eilanders kunnen dan op het gemeentehuis terecht van 09-11.00 uur. Zowel 'vrije inloop' als op afspraak. De door samenvoeging van vier ge meenten ontstane nieuwe gemeen te Goeree-Overflakkee zetelt aan de Koningin Julianaweg 45 in Mid delharnis. KRUSNtNGEN - Op de akkers in Rei merswaal staan steeds minder sui kerbieten. De afgelopen tien jaar is het areaal met ruim een kwart ge daald. Ook het aantal aardappelvel den is afgenomen. De teelt van uien is gestegen. De ui is belangrijk voor Reimerswaal: Nederland heeft internationaal ge zien een belangrijke positie op de uienmarkt, tachtig procent van de Nederlandse uien komt uit Zee land en zeventig procent wordt in Reimerswaal verwerkt. In het buitengebied van Reimers waal daalt het aantal boerderijen, maar de bedrijven die overblijven worden wel groter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 82