u Geen oudjaar zonder concert media A beautiful mind TERUGGESPOELD 3 De lijst concerten op oudejaars avond is groot. Een kleine greep: 21.55 uur, België 1, Adele: Live at Royal Albert Hall. 22.00 uur, RTL 5, Ilse DeLange: Live in Gel redome. 22.15 uur, RTL7, Guus Meeuwis: Groots met zachte G. 22.25 uur, Nederland 3, Top 2000 in concert. 22.30 uur, Ve ronica, Lange Frans en vrienden live. 00.05 uur, SBS 6, Jeroen van der Boom. 00.05 uur, Vero nica, American Music Awards. 00.10 uur, RTL 8, concert Sade. 00.20 uur, Net 5, iHeartRadio Festival (met Rihanna, Taylor Swift, Usher, No Doubt en Pink). 00.30 uur, RTL4, akoestische op tredens Nederlandse artiesten. 00.45 uur, RTL 8, Milow. media@wegener.nl 024-3650570 23 Zaterdag 29 december 2012 M aandag (31 de cember) draait het gevecht om de afstandsbe diening om de vraag: tellen we af met de Top 2000 op Nederland 3 of zappen we naar Lange Frans, Ilse DeLange, Guus Meeuwis of Adele? Concertregistraties, dat wil len tv-kijkers op oudejaarsavond, redeneren de zenderbazen. Het is ook meteen de enige avond waar op muziekliefhebbers aan hun trekken komen op televisie; de rest van 2013 kunnen ze het schudden. „Als je een paar champagneglazen op hebt en je bent nog hyper van het vuurwerk, dan wil je na twaal ven nog niet naar bed. Dan is het wel makkelijker een concert te kij ken dan een film", zegt Roel van Velzen. Hij is een van de artiesten die na middernacht langskomen in Top 2000 in concert. Als we kijkcijfers van 2010 en 2011 mogen geloven, wordt er op oude jaarsavond langer tv gekeken dan op gewone avonden. Op oude jaarsdag 2010 keken Nederlanders gemiddeld 232 minuten (3 uur en 52 minuten) tv, bijna een half uur langer dan op gewone vrijdagen in het najaar van 2010. Vorig jaar viel oudejaarsdag op een zaterdag en keken Nederlanders 254 minuten televisie, 4 uur ën 14 minuten. Ruim drie kwartier langer dan ge wone zaterdagen in 2011. Vooral rond twaalf uur kijken Nederlan ders televisie. Uit de cijfers blijkt dat op oudejaarsavonden tussen zes en half negen het aantal kijkers wel iets lager ligt dan gemiddeld, maar als de klok verstrijkt tegen het einde van de avond vertonen de kijkersaantallen de hoogste pie ken. Vorig jaar zaten meer dan ze ven miljoen Nederlanders voor de buis op oudejaarsavond tussen half elf en middernacht. Dat zijn ruim 1,8 miljoen kijkers meer dan op een gemiddelde zaterdagavond in het najaar van 2011. Ook na de gongslag wordt nog behoorlijk doorgekeken. Tussen twaalf en twee bleven nog bijna 5,4 miljoen kijkers plakken voor de buis, ruim 3,3 miljoen kijkers meer dan op voorgaande late zaterdagavonden. Veel keuze hebben de kijkers niet na twaalven, het is muziek of mu- In de serie Teruggespoeld staat wekelijks de spot gericht op een filmklassieker die op veel mensen een onuitwisbare indruk heeft gemaakt. Moet een film die is gebaseerd op een waargebeurd verhaal, die werkelijkheid ook tot in detail weergeven? De criticasters van 'A beautiful mind' uit 2001 vinden van wel. Het leven van de hoofdpersoon, het schizo frene wiskundig en economisch genie John Forbes Nash Jr. (prachtrol van Russell Crowe), werd te veel versimpeld, betogen zij. De makers 'vergaten' de vermeende ho moseksuele relaties van de winnaar van de Nobelprijs voor de Economie, evenals het feit dat Nash een vrouw zou hebben verla ten die zwanger van hem was. Ook waren Het concert dat Ilse DeLange in Gelredome gaf, is op oudejaarsavond te zien bij RTL 5. foto Robert Vos/ANP door Bauke Boersma zijn ware hallucinaties aangepast aan de ei sen van Hollywood. In werkelijkheid waan de hij zich de linkervoet van God en dacht dat Napoleon hem aanviel; op het witte doek is de Geheime Dienst zijn vermeende werkgever en zijn de Russen - uiteraard, in een Amerikaanse film - de agressor. Homo- of heteroseksueel, al of geen buiten echtelijke relatie en aangevallen door Napo leon of door de Russen; mij maakt het voor de waardering van de film - en ook het in leven in de ellende van Nash en zijn naas ten - niets uit. Want waar de film hoe dan ook in slaagt: duidelijk maken wat het bete kent schizofreen te zijn en wat dat met de persoon in kwestie en zijn omgeving doet. En dat dan ook nog op spannende en inven tieve wijze. Net als in 'The sixth sense' wordt de kijker lange tijd op het verkeerde been gezet. Wel is direct helder dat de bril jante student John Nash anders is, ook so ciaal. „Ik heb twee porties hersenen, maar Net als vuurwerk en oliebollen, hoort een oudejaarsconference op tv bij oud en nieuw. Maar na het schuddebuiken om Erik van Muiswinkel bij de Vara en cabaret van Tineke Schouten op SBS6, neemt muziek bezit van publieke en commerciële televisiezenders. door Nico Postma ziek. Nederland 3 trekt doorgaans het meeste publiek, met de Top 2000 in concert. Dit jaar wordt de concertversie van de Top 2000 voor de tiende keer uitgezonden op televisie. Lee Towers is weer van de partij met You'll never walk alone. „Ik ben er ieder jaar dol graag bij", zegt hij. „De Top 2000 in concert is niet een blikje dat ze opentrekken. Er wordt serieus werk van gemaakt, met een live orkest dat de artiesten begeleidt. Concertregistraties zoals de andere zenders brengen, zijn vele malen goedkoper. Die kopen de zenders in voor een x-bedrag. Heel zwart wit gesproken, is het wel makke lijk van de zenders. Vroeger was er meer live-televisie op oudejaars avond, dat bestaat tegenwoordig niet meer." Towers viert de jaarwisseling met kinderen en kleinkinderen. „We pakken de sjoelbak, eten oliebol len en pinken een traantje weg omdat het jaar weer op een heel plezierige manier is verlopen. Het klinkt wat beladen, maar dat is voor mij oud en nieuw." „Waarom worden er niet meer concerten uitgezonden op norma le avonden", vraagt George Baker zich af. „Waarom speciaal op oudejaarsavond? Er is een chro nisch tekort aan muziek op tv, maar op oudejaarsavond worden we ermee overladen. Een gevleu gelde uitspra'ak van mensen in de media is dat muziek een zapmo- ment biedt. Kennelijk denken de zenders dat er toch maar met één oog gekeken wordt en zenden ze daarom allemaal muziek uit." „Ik kijk altijd wel graag concer ten", vertelt Van Velzen. „Ik ben be nieuwd hoe artiesten hun shows aanpakken, hoe het eruitziet en hoe het klinkt. Een concert zegt heel veel over een artiest. The Eagles wachten tot iedereen is uit geklapt en beginnen dan met spe len, omdat ze de plaat willen laten horen. Eigenlijk zit je bij ze in de studio. Dat zie je heel duidelijk op de dvd Hell freezes over. Ze raken bijna geïrriteerd als mensen mee zingen of meeklappen. Maar er is ook Robbie Williams, die gewoon een grote show met vuurwerk geeft ën minder belang hecht aan de kwaliteit van de zang. Hij wil mensen entertainen en het pu bliek overal bij betrekken." Reageren? media@depersdienst.nl Russell Crowe is in A beautiful mind (2001) zeer overtuigend als schizofreen genie. slechts een halve portie hart", zegt hij daar zelf op ontroerende toon over. Ook is al snel duidelijk dat Nash de nodige moeite heeft met de fenomenen rivaliteit en com petitie, zoals die gemeengoed zijn op de Princeton University waaraan hij studeert. Samen met zijn, aanvankelijk vruchteloze, zoektocht naar een 'uniek idee waarmee hij kan publiceren', geeft dat stress. En dat blijkt de vonk voor zijn waanbeelden: men sen die, ook voor de kijker, heel realistisch zijn en spionagetaken die de film heel span nend maken, maar waarvan blijkt dat ze al leen in Nash' verbeelding bestonden. Zijn lijdensweg, en vooral ook die van zijn vrouw, wordt vervolgens mooi, integer en soms ook humorvol in beeld gebracht. Als er al een punt van kritiek moet zijn, dan is het dat zijn wederopstanding - al verslaat Nash de demonen in zijn hoofd nooit echt, hij negeert ze slechts - er wel wat vlotjes doorheen wordt gejast Al maakt de scene waarin Nash de Nobelprijs krijgt en zijn vrouw Alicia bedankt voor de liefdevolle steun die ze hem ondanks alles gaf, weer veel goed voor mijn eega. Tenminste, getui ge de zachte snik die ik naast mij hoor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 71