Israël lijkt op 'n verwend kind mensen van... 5 Voordelige VERRE RONDREIZEN Peil grote rivieren lager dan verwacht Staatsloterij: eindcijfer 9 levert meeste op KR AS NL BOEK ONLINE of bel 0900-9697 1* zaterdag 29 december 2012 2 2 20 2012 |13 Nabil Abuznaid De Palestijnse ambassadeur in Ne derland, Dr. Nabil Abuznaid, kan te vreden terugkijken op het afgelo pen jaar. Hij merkt dat steeds meer mensen kritiek hebben op de hou ding van Israël ten opzichte van het conflict met de Palestijnen. Het ko mende halfjaar wordt volgens Abuznaid cruciaal. door Carel Coseling Hij noemt het zelf een 'moeilijk conflict': de verhouding tussen de Palestijnen en Israël. Toch blikt hij met een 'brede glim lach' vooruit. Hij ziet 'een toe komst voor iedereen'. Dr. Nabil Abuznaid is sinds drie jaar de Pa lestijnse ambassadeur in Neder land. „We zullen ons doel berei ken. Vrede en onafhankelijkheid." Dit jaar was een goed jaar voor de Palestijnen, erkent hij. Zeker als ge keken wordt naar de opgewaar deerde status van Palestina in de Verenigde Naties. Nederland, tradi tioneel bondgenoot van Israël, ont hield zich net als bijna alle Europe se landen van stemming. „Ik be grijp die stemonthouding gezien de gevoelige relatie tussen Neder land en Israël. Het is een stap in de goede richting. Een stap naar vrede. Israël is een bondgenoot van Nederland. Ik bied jullie een nieuwe vriend aan: de Palestijnse staat. Dat gaat niet ten koste van Is raël. Wij ontkennen het bestaans recht van Israël binnen veilige grenzen niet." Volgens Abuznaid is er nu een reë le kans op vrede. Hij zegt te hopen dat de Israëliërs dat beseffen als ze in januari naar de strembus gaan. DEN HAAG - Staatsloten met het eindcijfer 9 leveren verreweg het meeste geld op bij oudejaarstrek- kingen, ook al worden die loten vrij weinig verkocht. Dat blijkt uit cijfers van de Staatsloterij. De laatste 2 jaar zijn ruim 878.000 loten met het eindcijfer 9 ver kocht. Die leverden de deelnemers een bedrag van bijna 32,5 miljoen euro op. Dat is gemiddeld 37 euro prijzengeld per lot. Eindcijfer 9 was vorig jaar goed voor de hoofd prijs van 30 miljoen euro. Eindcijfer 7 wordt het meest ver kocht, anderhalf keer zo veel als de 9, maar levert in totaal minder op. Eindcijfer 2 brengt bij de laatste jaarwisselingen het minste geluk: loten met dat getal leveren gemid deld maar 6,5 euro op. De verschil len berusten op toeval. Bij trekkin gen heeft elk eindcijfer evenveel kans op de hoofdprijs. waarom zou je meer betalen ARNHEM - Het waterpeil in de gro te rivieren Rijn, Waal, IJssel en Lek wordt iets minder hoog dan Rijkswaterstaat eerder verwachtte. Vrijdag bereikt de Rijn bij Lobith een maximale stand van 13.99 nie ter boven NAP, terwijl eerder reke ning werd gehouden met 14.45 me ter boven NAP. Voor zondag voorziet Rijkswater staat de hoogste waterstand van 14.10 meter boven NAP. Daarna zakt het rivierwater, maar na nieuwjaarsdag is een nieuwe stij ging niet uitgesloten. Dat komt doordat het water in het stroomge bied van de Rijn in Zuid-Duits- land weer stijgt. Het duurt 2 tot 3 dagen voor dat rivierwater Neder land bereikt. De rivierdijken zijn berekend op een maximale waterstand van ruim 15 meter boven NAP bij Lo bith. De uiterwaarden lopen vol als het waterpeil de 12 meter bo ven NAP overschrijdt. Door volgelopen uiterwaarden ont staan immense waterpartijen, die veel dagjesmensen trekken. Ook de Maas, die gevuld wordt door re genwater vanuit de Ardennen, is op veel plekken buiten de oevers getreden. Door de grote hoeveelheid regen water is het peil in het IJsselmeer en het Markermeer de laatste da gen eveneens flink gestegen, meld de Rijkswaterstaat vrijdag. De dienst verwacht echter niet dat daardoor problemen zullen ont staan. Het peil van de Maas bij Maas tricht zakte vrijdagmiddag weer en dat zal naar verwachting ook vandaag gebeuren. Alleen zijrivier de Roer bij Roermond stijgt nog. Dat maakte het waterschap Roer en Overmaas vrijdagmiddag be kend. Het waterschap verwacht niet dat Maas, Roer en andere zijri viertjes en beken voor waterover last zullen zorgen. De ambassadeur realiseert zich dat veel afhangt van premier Benja min Netanyahu. „De boodschap moet zijn dat hij zich door zijn houding van zijn vrienden ver vreemdt. De wereld verandert Wij vragen om een staat die maar 22 procent van het historische Pa lestina omvat. De rest valt aan Is raël toe. Als ik Netanyahu was zou ik die kans grijpen. Grote leiders brengen hun volk van oorlog naar vrede. Israël kan de internationale gemeenschap niet negeren. Waar gaat Netanyahu naar toe? De ne derzettingen, vooral de geplande bouw in zone Ei ten oosten van Jeruzalem, maken de vorming van een Palestijnse staat naast Israël onmogelijk. De hele wereld wil een tweestatenoplossing. Iedereen zegt 'stop' tegen Netanyahu, maar hij gaat door. Hij krijgt de hele we reld tegen zich. De internationale gemeenschap moet zijn verant woordelijkheid nemen.. De komende zes maanden zijn cru ciaal, vindt Abuznaid. „De Pales tijnse lente is dichtbij. Wij kun nen een eind maken aan de bezet ting. Kijk naar de Arabische lente. Er zijn dictators door gevallen. On derschat ons niet. Er zijn 57 Arabi sche- en moslimstaten die Israël willen erkennen als het in 1967 be zet land opgeeft. Israël kan een deel worden van de statengemeen schap in het Midden-Oosten." Israëls traditionele verweer dat pre sident Mahmoud Abbas niet kan spreken voor Hamas, is volgens Abuznaid achterhaald. „Bij het vre desakkoord van Oslo is al bepaald dat de PLO de mantelorganisatie van alle Palestijnen was. En Abbas is daarvan de voorzitter. Bij de VN-stemming stond de hele Ga- zastrook achter de president. Er was geen enkele wanklank. Hamasleider Khaled Mashal steun de Abbas. Wat wil Israël dan? Dat de PLO instort en de radicalen het overnemen? Israël moet Abbas ac cepteren en nu met hem een vre desakkoord tekenen." De ambassadeur benadrukt dat een levensvatbare Palestijnse staat de Gazastrook, (Oost-)Jeruzalem en de westelijke Jordaanoever moet omvatten, verbonden door een veilige corridor die door mid del van een grondruil met Israël tot stand kan komen. Een staat zonder Jeruzalem is 'onaanvaard baar'. „Iedereen moet zijn geloof kunnen belijden op de plek waar hij dat wil", aldus Abuznaid. „Netanyahu heeft niets te bieden. Geen vrede, geen gerechtigheid. Wij zijn eerlijk. Israël heeft geen antwoorden. Alleen maar verwij ten jegens ons. De kolonisten hak ken onze olijfbomen om. Onze moskeeën worden in brand gesto ken. Overal blokkades. Door de be zetting hebben mensen geen le ven. De wereld moet het gedrag van de Israëliërs niet meer steu nen. Israël gedraagt zich al een ver wend kind. En als dat niet luistert moet het gestraft worden." foto Roger Dohmen/HH INDONESIË Rondreis Java Bali Vertrek: 29/1 t/m 26/9 laatste plaatsen jan. feb.! met o.a. Jakarta, Bandung, de Borobudur, Yogyakarta, Pram- banan, de Bromo-vulkaan en vrije dagen op 'godeneiland' Bali incl. vlucht, ontbijt, NL-sprekende reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/36204 THAILAND Rondreis Exotisch Zuid-Thailand Vertrek: 12/2 t/m 12/10 laatste plaatsen februari! met o.a. Bangkok, Kanchanaburi, Cha Am, de tropische eilanden Koh Phangan Koh Samui en Khao Sok National Park incl. vlucht, ontbijt, NL-sprekende reisleiding en excursies Rondreis Klassiek China Vertrek: 9/4 t/m 15/10 langs de belangrijkste highlights! KRAS.NL- Topper! met o.a. Beijing met de Grotè Muur, Xi'an, Luoyang, Nanjing, Suzhou en Shanghai incl. vlucht, vele maaltijden, NL- sprekende reisleiding en excursies .kras.nl/25009 Zie www.kras.nl/36405 Rondreis Classic South Africa Vertrek: 19/3 t/m 29/10 100% vertrekgarantie! met o.a. de Panoramaroute, Kruger Park, Swaziland, Zululand, Durban, Port Elizabeth, Knysna, de Tuinenroute en Kaapstad incl. vlucht, ontbijt, NL-sprekende reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/25099 Rondreis Het Wilde Westen Vertrek: 19/5 t/m 6/10 100% vertrekgarantie! met o.a. San Francisco, Yosemite, Las Vegas, Bryce Canyon, Zion, Grand Canyon, San Diego en Los Angeles incl. vlucht, NL-sprekende reis leiding, excursies en entrees N.P. Rondreis Klassiek Cuba Vertrek: 9/1 t/m 30/10 prijsverlagingen jan. feb.! met o.a. Havana, Pinar del Rio, Trinidad, Valle de Vinales, Santiago de Cuba, Bayamo en stranddagen in Varadero incl. vlucht, vele maaltijden, NL-spr. reisleiding, excursies entrees Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5