li spectrum van Spanjes daklozen 'Ik overleef door in een tent te wonen, al ruim drie maanden' Zaterdag 29 december 2012 even verderop, midden in de trendy wijk Macarena. „Politici gaan niets voor ons doen. Wij, de Spanjaarden zelf moeten in actie komen. Daarom zitten we hier." Het gebouw is een jaar geleden opgeknapt door de eigenaar, maar kort daarna gevor derd door de bank. Sindsdien staat het te koop en leeg. Zoals hele blokken in en net buiten het centrum van Sevilla. Het is kil en vochtig. Gas, water en licht zijn afgeslo ten. Over de vloer verspreid liggen matras sen. De deur is gebarricadeerd. Eten en drinken worden vanaf het balkon naar bo ven getakeld in een mandje. Geschonken door buurtbewoners, die hun sympathie komen betuigen. De kraakactie is een primeur voor Sevilla. In het gebouw hebben 18 families een plek gevonden, 22 volwassenen en 9 kinderen. Het is een groep die voor zichzelf op durft te komen, want achter veel voordeuren gaat een hoop leed schuil. „Mensen scha men zich voor hun schulden", weet Juan, die de kraakactie coördineert. „Daardoor' zijn er ook zo veel ontruimingen. Mensen doen de deur dicht en wachten af Al gaan ze dood van de honger, ze zeggen niets. Welkom in het Spanje van de 21e eeuw." Ook kraakster Rocio balanceerde op het randje. De struise dame hield het met haar twee jongens niet langer uit in de caravan van haar vader, even buiten de stad. „Ik leef al twee jaar van liefdadigheid, wat de buurt en mijn familie kunnen missen. Nie mand kan of wil me helpen bij de gemeen te of de sociale dienst. Het is ongelooflijk dat mensen op straat moeten wonen ter wijl er zo veel huizen leegstaan. Maar ik heb een dak boven m'n hoofd nodig en zie geen andere uitweg." De kraakactie was grondig voorbereid. Sinds een wetswijziging in 1996 staat op kraken een gevangenisstraf van drie maan den tot een jaar. „Vandaar dat we heel voorzichtig opereren", legt'Juan uit. „We willen graag in onderhandeling met de ge meente, zodat het water en licht worden aangesloten en we daarvoor kunnen beta len. In de grondwet staat dat iedereen recht heeft op een woning. Van dat recht maken wij nu gebruik. Niemand biedt de nieuwe daklozen een oplossing. Het sys teem heeft gefaald. Spanje is failliet." Bij Isabel in Bilbao staat de telefoon al da gen roodgloeiend. De Spaanse is contact persoon voor een familie die een jaar lang gratis een appartement beschikbaar wil stellen aan een gezin dat uit huis is gezet. In amper drie dagen tijd hebben achthon derd gegadigden zich aangemeld. Het gaat om een leegstaande zolderverdieping met twee slaapkamers in het centrum van Gijón. „Het is een eenvoudige geste van één familie naar een andere familie", aldus Isabel. „We willen niet langer de andere kant op kijken en negeren dat zo veel men sen dakloos zijn." De toekomstige bewoners moeten in ieder geval aan kunnen tonen dat ze niet door eigen schuld, maar door de crisis op straat zijn beland. „We krijgen de meeste vreselij ke verhalen te horen en moeten de knoop nog doorhakken. Maar onze voorkeur gaat uit naar een familie met kleine kinderen." reageren? spectrum@depersdienst.nl Kraakinformatie Een groep ervaren krakers uit Madrid heeft een website op gezet met informatie voor beginners: www.okupatutam- bien.net Zoek een pand dat lang ge noeg leeg staat. Schuif een papier tussen de voordeur en controleer een paar da gen later of het weg is. Dan is er dus iemand binnen ge weest en wordt het pand nog bewoond. Via een raam kom je het makkelijkst binnen. De voor deur forceren is ook een op tie, maar dat is niet eenvou dig en maakt.veel lawaai. Laat de politie nooit binnen zonder huiszoekingsbevel. Zeg dat het jouw huis is. Probeer vrienden te worden met de eigenaar. Sluit een huurcontract met hem af en betaal de huur op tijd. Dan kan je lang blijven zitten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 59