Dl 5 spectrum Van Oldenbarneveldt revisited en Bilderdijk leeft kerstvers RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE Marjan Berk Zaterdag 29 december 2012 it was niet de week van het grote tele- visiekijken. Nee, nee...wij waren enfa- mille, ons sociale leven strekte zich slechts uit tot belangstelling voor el kaar, voor het aangetrouwde en zelfverwekte na geslacht Maar er was één ogenblik, waarop wij keken naar de televisie, naar de heerlijke serie over onze Gouden Eeuw. Schrijver Thomas Rosenboom en maker Goed koop liepen, in samenspraak vertellend over het bij Prins Maurits in ongenade vallen van Johan van Oldenbarneveldt, waarschijnlijk de grootste staatsman die ons land ooit heeft gekend. Ze volgden de korte route van het vertrek waar Jo han en zijn trouwe metgezel waren opgesloten, via een trap naar de plek op het Binnenhof waar Van Oldenbarneveldt zou worden onthoofd. Thomas en Hans stonden tegenover elkaar, oog in oog. En stamelden. Ze waren alsnog bijna sprakeloos over zoveel onrecht, van Oldenbarne veldt een paar honderd jaar geleden aangedaan. Wij zaten ontdaan en ontroerd te kijken naar te levisie van de allerbovenste plank! Dan was er het herdenkingsfeest van dichter Willem Bilderdijk, dat 21 december werd ge vierd in de Grote- of Sint Bavokerk in Haarlem. Een groot aantal fans verzamelden zich in een buitengewoon koude kerk, waar Stadsorganist Anton Pauw heerlijk speelde op het grote orgel, de burgemeester van Haarlem welkom heette en professor Eric M. Moormann een lange, door mij slecht verstane rede hield waarvan ik slechts enkele pikante details opving. Dan de buitenge woon geestige pastiche van Adriaan van Dis op het werk van Bilderdijk, door Adriaan zelf op de kansel voorgedragen. Met wijd gespreide armen torende de schrijver boven ons uit en hoorden wij zijn 'Ode aan het Rijm', Willem Bilderdijk geëerd: de dichter en de man Maar vandaag stel ik de vraag: wie ligt er nu nog wakker van dat hij zoveel regels heeft geschreven? Driehonderdduizend, grof geteld Heel zijn leven uitgespeld, en uitgebraakt in rijm: Wie wordt persoonlijk nog geraakt? Zo wentelde Adriaans pastiche zich voort om te besluiten met: ja, open uw hart\voor het schaamteloze rijm, Dat zeg ik nu, dat zeg ik au Waar het geraamte Rust van Bilderdijk Een man die meer is dan een straat of plein. Laat ons trots op deze oude rapper zijn Waarna de tot op het bot verkleumde toehoor ders zich enthousiast achter de kransleggers langs het graf van Willem Bilderdijk naar de uit gang van de kerk begaven om zich te reppen naar een andere historische locatie, het Noord Hollands Archief. Daar stroomde wijn en werd een Italiaans diner aangericht, waarbij veel werd gesmuld en gelachen en ik mijzelf beloof de eens iets meer kennis te vergaren over deze Willem, die zo lang na zijn dood nog in staat is een flinke kudde bewonderaars in de vochtigste en koudste basiliek van ons land rond zijn graf te verzamelen. Ik besluit met van Dis te citeren: Rijm is zo oud als taal Het is de echo der natuur Nagebouwd in woord Zo werd ons rijm cultuur Ik wens alle lezers een mooi Nieuwjaar vol inspi ratie en warmte. En niet al te veel bezuinigin gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 53