spectrum 4 met Nieuwjaar Oude wijn in nieuwe zakken Decembertradities veranderen Zaterdag 29 december 2012 Kerkvorsten, keizers en andere machthebbers zetten in de afgelopen twintig eeuwen graag de datum van Nieuwjaar naar hun hand. Door deze en talloze andere ingrepen in de kalender probeerden ze grip te houden op hun bevolking. door Imco Lanting Gesjacher Als op 31 december om 24.00 uur plaat selijke tijd de kur ken van miljoenen champagneflessen d.e lucht in schieten, beseffen wei nig feestvierders de willekeur van dat moment. We hebben het aan historische figuren als keizer Julius Caesar, de Spaanse leger aanvoerder Requesens en paus Gregorius XIII te danken dat het nieuwe jaar op 1 januari begint. Nieuwjaarsdag in Nederland ver schoof in de loop van de geschie denis geregeld. De datum varieer de grofweg in de periode tussen midden december en eind maart, afhankelijk van wie de macht had. Allereerst waren er de Germa nen, de verschillende Germaans sprekende stammen die een paar duizend jaar geleden in ons ge bied woonden. Ze hadden geen kalender en vierden hun nieuw jaarsfeesten - Joelfeesten zoals ze het noemden - verdeeld over twaalf nachten, beginnend in de nacht van de eerste volle of nieu we maan volgend op de kortste dag van het jaar. Die noemen wij dus nu 21 december. Tijdens dit zonnewendefeest dwaalden, on der leiding van oppergod Wo- dan, de voorouderlijke geesten rond en brachten de Germanen door veel kabaal te maken de zon weer op gang. Toen kwamen de Romeinen. Voor hen begon het nieuwe jaar op 1 maart met het feest ter ere van het begin van de lente en de daarbij behorende god Mars, naar wie onze maand maart is ge noemd. In onze huidige kalender zijn meer Romeinse namen terug te vinden: september (van sept of- wel 7), oktober (8), november (9) en december (10). In het almaar uitdijende Romein se rijk bleek het praktischer de nieuwjaarsfeesten samen te laten vallen met het begin van de ambtsperiode van hoge Romein se functionarissen (prefecten) en van het begin van het financiële jaar. Verantwoordelijk voor de in grijpendste verandering was kei zer Julius Caesar die in 45 voor Christus de Juliaanse kalender in voerde. Hij vernoemde de voor heen vijfde maand van het jaar, Paus Gregorius XIII leidt de vergadering die in 1582 een nieuwe kalender invoerde met 1 januari als nieuwjaars dag. foto De Agostini/Getty Images quintilis, naar zichzelf, vandaar juli. Het nieuwjaarsfeest werd ver volgens gekoppeld aan de vere ring van Janus, de god met de twee gezichten, die het begin en de einde symboliseerde. Onze maand januari is dus naar deze god genoemd. In het jaar 325, toen de Romei nen al lang en breed geen wereld rijk meer waren, deed de katholie ke kerk tijdens het Concilie van Nicea een geslaagde poging de heidense feesten rond de winter- wende te kerstenen. Eerst omarm den de katholieken de Juliaanse kalender en vervolgens bepaal den ze de geboortedag van Jezus op 25 december, de viering van zijn besnijdenis op 1 januari en het bezoek van de drie koningen aan de stal in Bethlehem op 6 ja nuari. Zo hadden ze in één keer alle heidense tradities vervangen, dachten de kerkleiders. Maar ondanks de invoering van de nieuwe katholieke kalender bleven veel mensen de heidense feesten in december vieren. Daar om ging in 576, het christendom was inmiddels de overheersende godsdienst, nieuwjaarsdag weer naar 1 maart. Volgens de nieuwe kalender was 25 maart de dag van Maria Boodschap. Die katholieke feestdag refereerde aan een 'nieuw begin', dat werd verbeeld door de verschijning van de engel Gabriël. De aartsengel zou negen maanden voor Kerstmis namens God aan Maria de komst van Je zus hebben aangekondigd. Het duurde vervolgens zevenhon derd jaar, voordat 1 januari bij de seculiere machthebbers weer in beeld kwam als nieuwjaarsdag. Hoewel Nederland tot 1575 moest wachten, toen de Spaanse land voogd, Luis de Requesens, Nieuw jaar op 1 januari bepaalde. Niet veel later, in 1582, ging ook paus Gregorius XIII om. Met de invoering van zijn Gregoriaanse kalender werd 1 januari als nieuw jaarsdag definitief verankerd. Het calvinistische noorden van Neder land had daar natuurlijk geen boodschap aan, dat accepteerde pas in 1701 de nieuwe datum. reageren? spectrum@depersdienst.nl leder z'n eigen Nieuwjaar Nieuwjaarsdag op 1 januari lijkt van zelfsprekend, voor andere volken is dat allerminst zo. Dat geldt ook voor het jaar waarin we leven. Het 'begin van onze jaartelling' is uit gerekend door monnik Dionysius Exiguus in de zesde eeuw. Een aan tal andere nieuwjaarsdagen in 2013: Chinees nieuwjaar 10 februari vieren Chinezen het begin van het jaar 4710 Joods nieuwjaar 6 september is de eerste dag van het Joodse jaar 5774 Thais nieuwjaar 13 april is het in Thailand 2556 Islamitisch nieuwjaar 5 november vieren moslims 1435 Koptisch Nieuwjaar 11 september is voor Kopten het begin van 1730 Hoewel de kerstening van onze de cembermaand ruimschoots slaagde, zijn er nog genoeg voorbeelden van heidense tradities. Zo is de kerstkrans die bij veel mensen aan de deur hangt, te herleiden tot het Germaanse zonne- rad. De kerstboom stamt waarschijn lijk ook uit die tijd maar kreeg, na oor spronkelijk te zijn geweerd, van de kerk een religieuze betekenis en mocht blijven. De driehoeksvorm sym boliseert de bekende drie-eenheid van God, de Zoon en Heilige Geest. Ook vuurwerk is niets nieuws onder de zon. De mens maakt al duizenden jaren in de donkere decembermaand herrie om de goden tevreden te stem men. En de aloude Germaanse midwinter hoorn is in Twente en de Achterhoek nog steeds in zwang Op de eerste dag van de Advent is het anbloazen en op Driekoningen op 6 januari begint het ajbloazen. Niet alleen de datum van nieuwjaarsdag veranderde geregeld, ook de ons bekende decembertradities veranderden met de tijd. Vroeger gingen arme mensen tijdens de wintermaanden bij de boeren langs, die hen wat te eten gaven. Later kregen ook fabrieksarbeiders iets lekkers mee voor de kerstdagen en zo ontstond lang zamerhand het hedendaagse kerstpakket. De gewoonte om elkaar kerstkaarten te sturen, is ontstaan uit de vroegere nieuw jaarswens die in eerste instantie monde ling werd overgebracht. De nieuwjaars receptie is al lang niet meer, zoals vroe ger, op 1 januari, maar later in de maand. Oud en nieuw is meer en meer een privé-aangelegenheid geworden die je met vrienden en familie viert Ook iets van de laatste jaren is het oprukken van de commercie die zich steeds nadrukkelij ker op het nieuwjaarsfeest stort Daaruit zijn relatief nieuwe tradities ontstaan, zo als de Unox Nieuwjaarsduik. <$CJP!0 TVRAMiltiJVi CREJCCNTO fitVIS CV FVfRiT MACISTRaTV.? BlULf-tP N/C Jt 1N.FBRPETVAH H^VS RCf MEMDR.UM HAN' rABOLA .ETNG-LRL FEC tl Ay-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 52