JONGERIUS 3 spectrum Zaterdag 29 december 2012 enorm veel energie geslurpt", zegt ze. „Ik kan goed tegen kritiek, maar bij vlagen werden de aanvallen wel erg persoonlijk." Ze zegt het te hebben volgehouden, om dat ze een heel duidelijk doel voor ogen had. „Ik ben pas weggegaan, nadat ik zeker ervan was dat er een goede opvolger kwam en nadat ook de twee grootmach ten getekend hadden dat ze meededen aan het vernieuwingsproces van de FNV." Ruim een jaar na die knallende ruzie in de top van de Vakcentrale is er van het oor spronkelijk pensioenakkoord dat Jongerius sloot en dat haar als voorzitter de das om deed, weinig meer over. Eerst haalde de zogeheten Kunduz-coalitie afgelopen voor jaar al veel onderdelen uit dat akkoord. En het kabinet Rutte-II heeft inmiddels beslo ten dat de pensioenleeftijd nog sneller ver hoogd gaat worden dan de partijen aanvan kelijk hadden afgesproken. Per saldo zijn de plannen die nu op tafel liggen een stuk slechter voor werknemers dan het omstre den akkoord dat Jongerius eind vorig jaar sloot. „In ons akkoord hadden mensen de keuze om straks toch eerder met pensioen te gaan, zonder dat het ze te veel geld zou gaan kosten. Dat is er allemaal uitge- sloopt", constateert ze enigszins bitter. Wat haar ook dwarszit is 'dat je daar nu in eens niemand meer over hoort'. Ze doelt op haar tegenstanders binnen de FNV. Ze noemt geen namen, maar vindt wel dat de: genen die vorig jaar zo fel tegen haar en het pensioenakkoord streden zich de vraag moeten stellen wat ze daarmee uiteinde lijk bereikt hebben. „Ik ben er van over tuigd dat de politiek minder hard ingegre pen zou hebben als we het pensioenak koord van vorig jaar met zijn allen hadden omarmd en verdedigd", zegt ze. Dat de politiek intussen voortdurend ver der wil gaan met het verhogen van de pen sioenleeftijd, het aantasten van de ontslag bescherming en het inkorten van de WW-duur, vindt ze een slechte zaak. „Het maakt mensen angstig en onzeker." En het is volgens haar een van de redenen dat de Nederlandse economie het momenteel dui delijk slechter doet dan die van een aantal buurlanden. „Een deel van de crisis is 'home-made' om dat mensen voortdurend in onzekerheid worden gehouden over wat hen allemaal nog boven het hoofd hangt aan bezuinigin gen en andere minder prettige maatrege len." Veel mensen kunnen nauwelijks nog overzien wat de stapeling van maatregelen voor hen betekent en wanneer ze met pen sioen kunnen, weet Jongerius. „Ger is van 1952. Hij vroeg me laatst tot wanneer hij nu precies moet doorwerken. Ik zei: 'Ik weet het echt niet. Zoek het maar op het internet op'." Veel plannen van het kabinet gaan in de ogen van Jongerius te ver, zoals de ge plande versoepeling van de ontslagbescher ming en de veel kortere WW-duur vanaf medio 2014. Plannen die volgens haar hoognodig aangepast moeten worden om dat het PvdA/WD-kabinet anders keihard in aanvaring met de vakbonden dreigt te komen. „Ik zou geen poker gaan spelen met de vakbeweging, als ik Lodewijk As- scher, minister van sociale zaken, was", stelt ze. Agnes Jongerius groeide op als dochter van een katholieke tuinder uit De Meern, niet ver van Utrecht. Ze bewaart goede her inneringen aan haar jeugd. „Het was een warm nest. Als kinderen konden we altijd buiten spelen. En als jongste van acht kin deren heb ik heel veel geleerd van mijn broers en zussen." Zoals hard praten, iets wat haar later in haar carrière in de vak bond goed van pas is gekomen. „Bij ons aan tafel moest je altijd flink je mond open doen, als je gehoord wilde worden." Hard praten, maar ook hard werken zijn haar thuis met de paplepel ingegoten. „Mijn moeder was oorspronkelijk onderwijzeres op een katholieke basisschool. Toen ze ging trouwen, werd ze ontslagen. Zo ging dat? toen. Ze had later natuurlijk haar han den vol aan een gezin met acht kinderen." Zelf wil Jongerius binnenkort ook weer hard aan de slag. Een tijdje relaxen is leuk, maar het moet niet te lang duren. Ze voert momenteel, zoals ze het zelf omschrijft, 'gesprekken over wat we gaan doen als we later groot zijn'. „Ik neem daar de tijd voor. De FNV was natuurlijk de mooiste werkgever van Nederland. Wat ik precies ga doen, weet ik nog niet. Maar ik weet wel dat het iets moet zijn dat maatschappe lijk relevant is." Hoewel ze een baan in het bedrijfsleven niet uitsluit, gaat haar voor keur duidelijk naar iets anders uit. „Als ik ergens aan begin, wil ik wel het idee heb ben dat het de wereld een stukje beter maakt." reageren? spectrum@depersdienst.nl Agnes Jongerius Geboren 4 november 1960 in De Meern. Getrouwd Met radiopresentator Ger Jochems. Studie Sociaal-economische geschiedenis aan de Rijksuniversiteit Utrecht. 1987 Treedt aan bij de Vervoersbond FNV. 1990 Wordt gekozen in het bondsbestuur van de FNV. 2004 Vicevoorzitter van de Vakcentrale FNV. 25 mei 2005 Volgt Lodewijk de Waal op als eerste vrouwelijke voorzitter van de FNV. Eind juni 2012 Maakt bij de FNV plaats voor interim-voorzitter Ton Heerts.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51