AGNES spectrum 2 HET NIEUWE LEVEN VAN Zaterdag 29 december 2012 Het is nog steeds wennen. Ja renlang werd ze geleefd en holde ze van de ene naar de andere afspraak. Werkdagen van 14 of 15 uur waren meer regel dan uitzondering. En nu heeft ze in eens tijd. Tijd voor heel gewone dingen, zoals de sportschool. Of een stukje fietsen door haar stad, Utrecht. „Ik kan intens ge nieten van die kleine, gewone dingen. Ik heb laatst midden op de dag op straat een heel gesprek met het buurjongetje gevoerd over Sinterklaas. In mijn vorige bestaan zag ik hem nooit. Dan was ik 's morgens al vertrokken voor hij wakker werd en als ik 's avonds laat thuis kwam, lag hij al lang weer op bed." Agnes Jongerius (52) is happy met haar nieuwe bestaan. Sinds ze ruim vijf maan den geleden afscheid nam als voorzitter van de Vakcentrale FNV, is de vrouw die jarenlang de lijstjes van meest invloedrijke landgenoten aanvoerde uit de schijnwer pers verdwenen. „Heerlijk", zegt ze. „Be grijp me niet verkeerd, ik heb mijn baan altijd erg leuk gevonden. Ook de aandacht die daar bij hoorde. Dat werkt verslavend. Maar het is ook wel lekker om eens een tijdje helemaal af te koppelen." Ze geeft een voorbeeld. „Onlangs zat Peter Verhaar bij Pauw Witteman. Die vertelde daar een groot onzin verhaal. Volgens hem is ons pensioenstelsel niet meer van deze tijd, raken de kassen van de pensioenfond sen leeg en worden jongeren daar de dupe van. Naar zo'n programma kan ik nu ge woon kijken. Vroeger zou ik meteen in ac tie zijn gekomen en zorgen dat er een inge- Jarenlang was Agnes Jongerius niet uit het nieuws weg te branden. In juni ruimde ze het veld als FNV- voorzitter na een conflict over het pensioenakkoord. Nu geniet ze van gewone dingen waar ze jaren geen tijd voor had. door Hans Gertsen foto's Evert Elzinga zonden stuk in de krant komt, waarin die beweringen worden weerlegd, de redactie van Pauw Witteman laten bellen, enzo voort. Nu is dat aan anderen." Na jaren van altijd maar hollen en worden geleefd door een overvolle agenda vindt ze het fijn een paar tandjes lichter te schake len. En ze is niet de enige die geniet van het gewone, alledaagse leven dat ze nu leidt. Ook haar man Ger is blij. „Het zit hem in heel simpele dingen. Nu vraag ik af en toe: 'Wat wil je eten vanavond, dan ga ik boodschappen doen'. Dat was hij jaren niet meer gewend." Hoewel ze waar schuwt: „Koken voor anderen is af en toe heel leuk. Maar het wordt niet mijn nieu we levensvervulling." Wat die wel wordt, weet ze nog niet precies. De afgelopen maanden deed ze nog wat klussen voor de FNV, met name op inter nationaal gebied. Zo was ze voor het IW (Internationaal Verbond van Vakbewegin gen) actief als voorzitter in het comité vak bonden en mensenrechten. Daarnaast is ze commissaris bij de FMO, de bank die pro jecten op het gebied van ontwikkelingssa menwerking financiert. En ze is nog steeds voorzitter van Women Ine, 'een platform van vrouwen die voor vooruitgang staan', zoals ze het zelf omschrijft. Een nieuwe parttimebaan is er ook. Agnes Jongerius - gaat twee dagen per week aan de slag als 'geassocieerd onderzoeker' aan de Universi teit van Utrecht, waar ze ooit sociaal-eco nomische geschiedenis studeerde. Terug op het oude nest gaat ze zich samen met bestuurskundigen, juristen en historici bui gen .over de vraag hoe burgers beter betrok ken kunnen worden bij Europa. „Er veran dert enorm veel in Europa, maar de stem van de burgers wordt nauwelijks gehoord. Dat is geen goede zaak. Veel burgers heb ben een heel verkeerd en heel negatief beeld van Europa, terwijl we er als Neder landers zo veel aan te danken hebben. Ik wil graag weten hoe we dat kunnen verbe teren." Daarnaast wil ze als wetenschapper een bijdrage leveren aan de discussie over de toekomst van ons pensioenstelsel. „Pen sioenen zijn toch een beetje 'the story of my life' geworden", zegt ze met een dosis galgenhumor. Want ze kwam de afgelo pen jaren keihard in aanvaring met een fors deel van de eigen achterban over plan nen om de AOW- en pensioenleeftijd te verhogen. Jongerius sloot vorig jaar, ondanks fel ver zet van Bondgenoten en Abvakabo, de twee grootste FNV-bonden, een akkoord met werkgevers en het kabinet over een verhoging van de pensioenleeftijd naar 67 in 2025. De twee grootmachten binnen de Vakcentrale waren daar zo woedend over dat ze in september 2011 het vertrouwen in haar opzegden en haar aftreden eisten. Maar de meerderheid van de FNV-bonden wilde dat ze zou blijven. Jongerius maakte uiteindelijk in juni dit jaar plaats voor Ton Heerts, die nu als interim-voorzitter de brokken moet zien te lijmen en die de FNV drastisch moet vernieuwen. Kern van die vernieuwing is dat de afstand tussen de werkvloer en de top van de verschillen de bonden kleiner moet worden. Voor Jongerius was het laatste jaar als voor zitter niet bepaald het leukste. „Het heeft

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 50