Kinderopvang bij verlies baan werken7 G€LDKW€STI€S Moet smartengeld worden opgegeven aan de belasting? zaterdag 29 december 2012 De werkloosheid loopt hard op en de zoektocht naar een nieuwe baan is een zware opgave. Die wordt er niet gemakkelijker op als het afstrui nen van vacaturesites en het tikken van sollicitatiebrieven wordt ver stoord door jengelende kinderen. door Berrit de Lange illustratie Ruben L. Oppenheimer Ouders die hun baan verliezen, hoeven hun kroost niet meteen van de crèche of het kinderdag verblijf te halen. Wie stopt met werken, ontslag krijgt of zijn onderneming beëindigt, heeft nog drie maanden recht op kinderopvangtoeslag. Daarbij wordt uitge gaan van het aantal gewerkte uren in de maand voordat het dienstverband eindigt. Ouders die binnen drie maanden een oplei ding, een re-integratietraject of een inburge- ringscursus gaan volgen, kunnen voor die periode maximaal 230 uur per maand per kind aan toeslag krijgen. Daarbij moet wor den uitgegaan van de werkelijke uren dat ze naar school gaan of een baantraject volgen. Het recht op kinderopvangtoeslag stopt als de ouder drie maanden na het einde van het dienstverband nog werkloos is. Veel ouders weten echter niet dat ze ook daarna nog een vergoeding kunnen krijgen voor crèche of naschoolse opvang. Dat is het ge val als er minder uren zijn afgenomen dan het aantal uren waar de minst werkende ouder over het gehele jaar genomen recht op heeft. Wie bijvoorbeeld vier dagen werkt en zijn kind twee dagen naar de opvang brengt, bouwt 'overuren' op. Die uren moe ten wel worden opgebruikt binnen het ka lenderjaar dat ze zijn opgebouwd. Een voorbeeld: een ouder wordt op 1 april werkloos en is dat op 1 juli nog steeds. Hij of zij werkte gemiddeld 24 uur per week. Voor een kind dat naar de dagopvang gaat heeft deze ouder recht op toeslag van janua ri tot en met juni, in-totaal voor 873,6 uur: 26 (weken) x 24 (gewerkte uren) x 1,4 (ver menigvuldigingsfactor toeslag per gewerkt uur, voor de naschoolse opvang is die 0,7). Als deze uren zijn opgebruikt moet de toe slag worden stopgezet. 'Overuren' moeten voor het einde van het kalenderjaar waarin ze zijn opgebouwd, worden opgemaakt. De toeslag moet uiterlijk eind december bij de Belastingdienst zijn stopgezet. Kinderdagverblijven nemen ook initiatie ven om ouders tegemoet te komen. Zo heeft Stichting Kinderopvang Nederland (SKON) sinds eind september de 'Weer aan het werk service'. De organisatie, waarbij 200 kinderdagverblijven zijn aangesloten, biedt ouders de mogelijkheid'om de kinde ren zes maanden tegen gereduceerd tarief naar de opvang te brengen. De eerste drie maanden wordt het tarief verlaagd naar het bedrag dat de Belastingdienst maximaal ver goed. „Dat scheelt al gauw 40 a 50 cent per uur", zegt Annemieke Hovestadt van SKON. De drie maanden daarna, als ouders geen recht meer hebben op toeslag en dus zelf de rekening moeten voldoen, gaat het tarief verder omlaag naar 2,50 per uur. De service is alleen bedoeld voor bestaande SKON-klanten, zegt Hovestadt. „We doen het vooral voor de kinderen, die gewoon in hun vertrouwde ritme kunnen blijven. Voor ouders is het een handige overbrug ging. Het is lastig solliciteren als er thuis klei ne kinderen rondlopen." Bij de belangenver eniging voor ouders in de kinderopvang BOinK zijn geen voorbeelden bekend van soortgelijke initiatieven bij andere kinderop vangorganisaties. „We willen ouders wel waarschuwen", zegt een woordvoerster. „Hoe mooi de actie ook lijkt, voor de ouders blijft er altijd een flink prijskaartje aan hangen." reageren? geld@depersdienst.nl GELD EN WERK/vTIONLINE zie onze website:geidenwerk Geld en werk is ook te volgen op de website van deze krant. Naast diverse colums en rubrieken treft u al het nieuws dat met uw persoonlijke financiën en het werk te maken heeft op één overzichtelijke plek aan. 't Ik heb begrepen dat op een gegeven mo- ment het eigenwoningforfait wordt ver laagd. Wanneer is dat het geval? Op het moment dat de aftrekbare hypothee krente die u betaalt minder wordt dan het ei genwoningforfait. Het werkt als volgt: aan de ene kant moet u het eigenwoningforfait bij uw inkomen optellen. Aan de andere kant trekt u de hypotheekrente af. Per saldo daalt daardoor uw inkomen. Naarmate u meer aflost, betaalt u minder rente, zodat u op een gegeven moment min der rente betaalt dan ftet eigenwoningforfait. Per saldo zou u dan een bijtelling op uw in komen krijgen. Voor deze situatie bestaat er een extra aftrek, waardoor het eigenwoning forfait nooit hoger zal zijn dan de betaalde rente. J Eind vorig jaar heb ik smartengeld ontvan- gen omdat ik eerder het slachtoffer ben ge worden van een vervelend ongeluk. Moet ik deze inkomsten opgeven in mijn belastingaangifte? Nee, over ontvangen smartengeld betaalt u geen inkomstenbelasting in box 1 (werk en woning). Wel bent u volgend jaar belasting verschuldigd in box 3 (sparen en beleggen) als uw vermogen inclusief smartengeld bo ven de drempel van ruim 20.000 euro komt. Deze drempel geldt per persoon en 65-plus- sers hebben soms een hogere vrijstelling. In box 3 betaalt u 30 procent belasting over een fictief rendement van 4 procent. Voor de hoogte van uw vermogen kijkt de belastingdienst naar de situatie op 1 januari 2012. Dat is ruim voordat u het smartengeld ontving zodat u dit jaar niets hoeft te beta len. 3 Ik wil binnenkort iemand in dienst nemen om mij te helpen bij het huishouden. Ik denk aan 8 a 10 uur per week. Ik wil dat niet zwart doen. Moet ik belasting inhouden op het loon? Dat ligt er-aan. De fiscus kijkt niet naar het aantal gewerkte uren, maar naar het aantal dagen waarop de hulp werkt. Huurt u als particulier iemand in voor huishoudelijk werk op maximaal 3 dagen per week dan hoeft u geen loonbelasting in te houden. Het uitbetaalde loon is dan bruto en de hulp moet zelf aangifte doen voor de inkomsten belasting. Owww.geldenrechhni/steleenvraag Dit was de laatste aflevering van Geld kwesties. Heeft u desondanks toch nog een vraagop financieel gebied? Dan kunt u die nog stellen via www.gelden- recht.nl/steleenvraag. De deskundigen van Plus Magazine, met wie deze redac tie voor deze rubriek samenwerkte, ne men vragen met een algemene strek king in behandeling. U krijgt hierover be richt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 47