Belastingregels veranderd voor auto en eigen huis 41 belastingen zaterdag 29 december 2012 BELASTINGEN De meeste bezuinigingen van het kabinet Rutte II gaan komend jaar nog niet in. De belastingverhogingen voor de midden- en hoge inkomens die zijn aangekondigd als vervanging van de inkomensafhankelijke zorgpremie gelden pas vanaf 2014. De meest ingrijpende belastingmaatregel van 2013 is het verhogen van de AOW-leef- tijd naar 65 jaar en 1 maand. Die leeftijd wordt de komende jaren verder verhoogd. Diverse fiscale faciliteiten die gelden voor 65+-ers, zoals de heffingskortingen en zorg- kosten, groeien mee met deze leeftijd. De inflatiecorrectie voor 2013 leidt tot een bijstelling van een aantal bedragen met 1,022%. INKOMSTENBELASTING Afbouw algemene heffingskorting Iedere belastingplichtige heeft recht op de al gemene heffingskorting. Partners hebben al lebei recht op deze heffingskorting. Als één van de partners geen of weinig inkomsten heeft en dus zijn eigen heffingskorting niet (helemaal) gebruikt, kan hij onder voor waarden (een deel van) het bedrag recht streeks uitbetaald krijgen door de Belasting dienst. Voorwaarde voor uitbetaling is dat de partner van de belastingplichtige vol doende inkomen heeft en daarbij voldoen de belasting betaalt. Deze uitbetaling van de algemene heffingskorting aan de minstver- dienende partner wordt afgebouwd in 15 jaar tijd met 6,67% per jaar. De afbouw is ge start in 2009. Dit betekent dat er in 2013 ten hoogste €1.334 (66,67%) van de algemene heffingskorting wordt uitbetaald aan de minstverdienende partner. De beperking van de uitbetaling geldt niet indien de belas tingplichtige die zijn heffingskorting niet volledig gebruikt geboren is voor 1-1-1963-. Voor hen blijft uitbetaling 100 procent. Alleenstaande-ouderkorting Een belastingplichtige heeft recht op de al- leenstaande-ouderkorting als hij in 2013 meer dan zes maanden: geen partner heeft; een huishouding voert met een kind dat hij/zij in belangrijke mate onderhoudt en dat op hetzelfde woonadres ingeschreven staat; deze huishouding voert met minimaal een kind dat op 1 januari 2012 de leeftijd van 18 jaar nog niet heeft bereikt. De hoogte van de alleenstaande-ouderkor- ting bedraagt 947 euro. Dit bedrag wordt vermeerderd met 4,3% van het arbeidsinko men, maar maximaal met 1.319 euro indien het kind bij de aanvang van het kalender jaar de leeftijd van 16 jaar niet heeft bereikt. Jonggehandicaptenkorting De jonggehandicaptenkorting bedraagt 708 euro en geldt voor de belastingplichtige die in het kalenderjaar recht heeft op een uitke ring op grond van de Wet arbeidsonge schiktheidsvoorziening jonggehandicapten (een zogenoemde Wajonguitkering), tenzij voor hem de ouderenkorting geldt. Ouderenkorting Een belastingplichtige heeft recht op de ouderenkorting als hij op 31 december 2013 de AOW-leeftijd heeft bereikt en een verza- melinkomen heeft van niet meer dan 35.450 euro. De ouderenkorting bedraagt 1.032 eu ro. De ouderenkorting bedraagt 150 euro bij een inkomen boven 35.450 euro. Alleenstaande ouderenkorting Een belastingplichtige heeft recht op de al leenstaande ouderenkorting als hij recht heeft op een AOW-uitkering voor alleen staanden. De alleenstaande ouderenkorting bedraagt 429 euro. Ouderschapsverlofkorting De ouderschapsverlofkorting geldt voor de belastingplichtige die in 2013 gebruik maakt van zijn wettelijke recht op ouderschapsver lof. De korting wordt berekend door het aantal uren ouderschapsverlof in het kalen derjaar te vermenigvuldigen met een be drag van 50% van het bruto minimumuur loon per opgenomen verlofuur en bedraagt voor 2013 4,24 euro per verlofuur. De kor ting bedraagt niet meer dan de terugval in het belastbare loon in 2013 ten opzichte van 2012. Korting voor groene beleggingen Per 1 januari 2013 is er uitsluitend een hef fingskorting voor de belastingplichtige met groene beleggingen. De korting bedraagt in 2013 0,7van het bedrag dat daarvoor is vrij gesteld op grond van bepalingen in box 3. Korting voor directe beleggingen in durf- kapitaal, culturele beleggingen en so ciaal-ethische beleggingen Deze kortingen zijn vervallen per 1 januari 2013. Eigen woning Met ingang van 1 januari 2013 geldt de hypotheekrenteaftrek alleen voor hypothe ken met een ten minste annuïtair aflossings schema van 30 jaar. Wel is voorzien in eer biediging van bestaande leningen. Voor mensen die op 31 december 2012 een eigen woning en een eigenwoningschuld hadden blijft de hypotheekrente aftrekbaar ook al wordt op de betreffende lening niet afgelost. Dit geldt ook indien zij in of na 2013 deze le ning oversluiten. Aftrek rente financiering restschuld Met ingang van 1 januari 2013 kunt u ook af trek krijgen van rente die u betaalt op een schuld die u heeft als gevolg van een rest schuld die is ontstaan in de periode van 29 oktober tot en met 31 december 2017. Een restschuld ontstaat als de verkoopprijs van de woning lager ligt dan de op de woning rustende eigenwoningschuld. Deze aftrek geldt ook indien er geen eigen woning meer is. De aftrek geldt voor een periode van 10 jaar na het ontstaan van de restschuld. Regeling specifieke zorgkosten Binnen de regeling uitgaven voor specifieke zorgkosten komen de volgende kosten voor aftrek in aanmerking, mits deze kosten voortkomen uit ziekte of invaliditeit: genees- en heelkundige hulp, met uitzon dering van ooglaserbehandelingen; vervoer; medicijnen verstrekt op voorschrift van een arts; overige hulpmiddelen, met uitzondering van visuele hulpmiddelen ter ondersteu ning van het gezichtsvermogen; extra gezinshulp; dieetkosten (voor zover opgenomen in dieetkostentabel; sinds 2010 mag de dieet- verklaring ook door een diëtist zijn afgege ven) extra kleding en beddengoed; reiskosten ziekenbezoek (bij reizen per auto, anders dan per taxi, 0,19 euro per kilo meter). Met ingang van 1 januari 2013 niet meer af- De belangrijkste wijzigingen in de belastingen per 1 januari 2013 komen nog uit de koker van de Kunduz-coalitie. De meest opzien barende wijzigingen zijn de verho ging van de pensioenleeftijd en be perking van hypotheekrenteaftrek. illustratie Nozzman trekbaar als specifieke zorgkosten: uitgaven voor een ivf-behandeling voor een vrouw van 43 jaar of ouder; uitgaven voor de eerste twee ivf-behande ling voor een vrouw jonger dan 38 jaar, als meer dan een embryo wordt teruggeplaatst; uitgaven voor een elleboogkruk, een gips- steun, een looprek, een okselkruk, een onderarmschaalkruk, een rollator of een loophulp met drie of vier poten. LOONBELASTING Overgangsrecht levensloopregeling Per 1 januari is de levensloopregeling niet meer beschikbaar voor nieuwe deelnemers. Wie op 31 december 2011 minder dan 3.000 euro tegoed had, ziet dit vrijvallen aan het begin van het nieuwe jaar. Bij die vrijval wordt belasting geheven over 80 procent van het tegoed op 31 december 2011 en wor den de in het verleden opgebouwde rechten op de levensloopverlofkorting in aanmer king genomen. Wie meer dan 3.000 euro had op 31 december 2012 kan tot 2022 ge bruik blijven maken van de levensloop. Van af 2013 vervalt de voorwaarde dat het levens looptegoed slechts voor verlof opgenomen kan worden. Vitalïteitssparen De invoering van vitaliteitssparen gaat niet door. Daarmee vervalt ook de mogelijkheid van omzetten van levenslooptegoeden in vi taliteitssparen. Bij telling auto van de zaak Voor personenauto's met een C02-uitstoot van niet meer dan 50 gr/km die in de perio de 1 januari 2012 tot en met 31 december 2013 worden aangeschaft, geldt gedurende 60 maanden een 0 procent-tarief voor de bijtelling. Op auto's die al voor 1 januari 2012 zijn aangeschaft en niet meer dan 50 gr/km CO2 uitstoten, is voor zover ze daar nog geen recht op hadden vanaf 1 januari 2012 het 0 procent tarief van toepassing tot 1 januari 2017. Voor personenauto's met een C02-uitstoot van niet meer dan 50 gr/km die in de periode 1 januari 2014 tot en met 31 december 2015 worden aangeschaft, geldt gedurende 60 maanden een 7 procent-tarief voor de bijtelling. Het huidige onderscheid in C02-grenzen voor benzine en diesel ver dwijnt. De komende jaren groeien deze grenzen naar elkaar toe. Vanaf 2015 wordt er geen onderscheid meer gemaakt. ACCIJNZEN Tabaksaccijns De accijns op een pakje sigaretten met 19 stuks gaat gemiddeld met 35 cent omhoog. De accijns op een pakje shag van 40 gram gaat gemiddeld met 60 cent omhoog. De verbruiksbelasting op pruim- en snuiftabak wordt per 1 januari 2013 afgeschaft. Olie en gas Het verlaagde accijnstarief (€258,86/1000 L) voor rode diesel wordt met ingang van 1 januari 2013 afgeschaft. Rode diesel mag al leen nog worden gebruikt voor scheepvaart die geeri pleziervaart is, met vrijstelling van accijns. Het accijnstarief van LPG wordt met ingang van 1 januari 2013 verhoogd met 0,0125 per kg. De accijnstarieven van andere minerale oliën worden verhoogd met in dexatiefactor van 2,2%. OVERIG Assurantiebelasting Het tarief van de assurantiebelasting gaat op 1 januari 2013 van 9,7% naar 21%. Overdrachtsbelasting De termijn waarin een vermindering van overdrachtsbelasting kan worden verkregen bij doorverkoop van een woning of bedrijfs pand, is met ingang van 1 september 2012 tij delijk verruimd van 6 naar 36 maanden. Bron: Ministerie van Financiën Meer informatie op: www.rijksoverheid.nl/ministeries/fin 0800-8051

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 44