Vijf tips voor een vitaal 2013 gezondheid 135 zaterdag 29 december 2012 Om gemiddeld tien jaar langer te leven, hoeven we maar een handvol regels in acht te nemen. Maar in de praktijk blijken die verdraaid lastig vol te houden. Dat ligt aan onszelf, maar ook aan onze ziekmakende omgeving, stelt schrijvend arts Ivan Wolffers. door Ingrid Beckers illustratie Nozzman Als we voldoende bewegen, niet ro ken, matig drinken, gezond eten en stress vermijden, leven we ge middeld tien jaar langer. Dat is de nuchtere boodschap van Het Gezonde Lifestyleboek, geschreven door schrijvend arts en hoogleraar Gezondheidszorg en Cultuur Ivan Wolffers (64). ]a maar hallo, dat weten we allemaal toch allang? Stapels onderzoek tonen aan dat mensen over het algemeen langer gezond blijven als ze hun leefstijl op vijf terreinen veranderen. „Als, ja", zegt Wolffers. „Want daar zit natuur lijk de crux. We weten het wel, maar toch blijkt het in de praktijk verdraaid moeilijk. Hoe kan het anders dat er zo'n enorme toename is van mensen met overge wicht? Hoe verkla ren we anders het groeiend aantal jon ge mensen met dia betes type 2?" Door de ongezonde gewoonten van mensen zelf, dat is één. Maar Wolffers wijst lezers ook op omgevingsfactoren foto Frank van Beek die onze leefstijl beïnvloeden. We zijn volgens hem niet al leen zelf schuld. „De manier waarop de maatschappij is georganiseerd, maakt ons ziek. Dan denk ik aan de hoeveelheid sui ker en vet die fabrikanten ongemerkt toe voegen aan onze producten. Of hoe de marketing mensen inprent dat voetbal kij ken alleen gezellig is met een krat bier. In die wereld staat vervolgens de ene na de andere lifestylecoach op met boeken vol wonderdiëten en voedingssupplementen om snel mee af te vallen." In Het Gezonde Lifestyle Boek beperkt de hoogleraar zich net als in eerdere boeken, zoals Het Dikke Afvalboek, tot een eenvou dig recept voor een gezonde leefstijl. „Ik keer terug naar de basis. Het gaat niet om allerhande nieuwe ontdekkingen maar om oude wijsheden. Wat kun je zelf doen en wat moeten we samen als maatschappij doen om gezond leven mogelijk te ma ken?" Ivan Wolffers - Het Gezonde Lifestyle Boek, Uitgeverij Nieuw Amsterdam. Prijs: 19,90 euro. vvww.ivanwolffers.nl (reageren? gezondheid@depersdienst.nl 1 Meer bewegen Wolffers: „Je opgeven bij een sportclub is een goede eerste stap, maar mijn eerste suggestie: be kijk je dag en probeer al les wat je doet iets ver moeiender te maken. Meer bewegen zit ook in kleine dingen. Neem de trap in plaats van de lift. Zorg dat je fiets voor het grijpen staat. En ga alles binnen 5 kilometer fiet send doen in plaats van met de auto. Dat kost niet meer maar minder tijd. Geen tijd is een van de belangrijkste excuses om niet te sporten. Daar om moet je bewust an dere, minder belangrijke dingen schrappen. Plan in plaats daarvan sport op vaste tijdstippen in. Wat we als maatschap pij moeten doen, is zor gen voor goed lichame lijk onderwijs en een omgeving die bewegen stimuleert. Denk aan brede fiets- en wandelpa den en sportveldjes." 2 Niet roken Wolffers: „Roken past niet in een gezonde leef stijl. Uit onderzoek blijkt de spontane van-de-ene-op-ande- re-dagmethode het best te werken. Je hebt er geen zin meer in, dus doe je het niet meer. Ver geet workshops en nico tinepleisters. Daarmee leg je er naar mijn smaak te veel nadruk op, waardoor het gelijk zo'n drama wordt. De overheid kan helpen door sigaretten nog duurder maken en ge kleurde verpakkingen te verbieden. In Australië is bewezen dat door grij ze sigarettenpakjes het aantal rokers afneemt. In de EU wordt nu ge dacht aan een dergelijk plan. Waar we ook van af moeten: doen alsof niet roken zo bijzonder is. Beloof kinderen dus niet om hun rijbewijs te betalen als ze tot hun 18e niet roken." 3 Minder alcohol Wolffers: „Ik drink zelf graag een goed glas wijn, maar weet dat het belangrijk is maat te hou den. Verslaving ligt altijd op de loer. Nederland telt 800.000 mensen met een alcoholpro bleem. De sociale druk om te drinken is in ons land groot; een drankje hoort bij gezelligheid. Als onze atleten een Olympische medaille winnen, juicht een dron ken massa ze in het Heineken-huis toe. Als we dat normaal vinden, is het ook geen wonder dat onze jongeren koplo pers zijn in comazuipen. Onze grootste uitdaging is kinderen beschermen tegen de gevaren van al cohol. Dat begint thuis. Ouders moeten het goe de voorbeeld geven. Maak met jezelf duidelij ke afspraken over wan neer je drinkt. Geef kin deren thuis geen drup pel voordat ze 18 zijn." 4 Gezond eten Wolffers: „De grondre gel is simpel: veel verse groenten en fruit, twee keer per week vis, wei nig vlees. Als je geen groenteboer in de buurt hebt, ga dan naar de su permarkt. Echt eten kun je ruiken en voelen. Als je vetten eet, kies dan zachte vetten in de vorm van olie. Eet volko ren in plaats van witte koolhydraten. Zo simpel is het. Houd rekening met de bereidingswijze. Een ons gekookte aard appelen bevat 125 calorie ën, terwijl die gefrituurd 400 calorieën bevat. Drink water of thee als je dorst hebt. De over heid zou mensen be wust kunnen maken van voeding via een ver plicht stoplichtsysteem in de supermarkt. Een groene of rode sticker maakt in één klap duide lijk of een product wel of niet aan onze gezond heid bijdraagt." 5 Ontspannen Wolffers: „Mensen heb ben geen idee wat stress voor een sluipmoorde naar kan zijn. Stress heeft een functie en zet mensen aan tot actie. Maar als de spannings boog te lang gespannen is, zijn de gevolgen te zien in allerlei organen en je manier van functio neren. Regelmatig tijd nemen om te ontspan nen, is dus ongelooflijk belangrijk. Maar dat houdt voor veel mensen in dat ze hun leven an ders moeten organise ren. Minder uren wer ken misschien. Weet wanneer je vrij neemt en stap bewust uit de werkomgeving. Lees een boek, luister naar mu ziek, ga buiten een eind je hardlopen. Vergeet ook niet te vrijen met je partner. Er zijn vervelendere dingen denkbaar ter preventie van hart- en vaatziek ten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 35