sport 131 Landskampioen in een corrupte competitie zaterdag 29 december 2012 LAUSANNE was zó slecht. Maar toen betaalde die val tijdens de finale van de Spe len in Peking zich uit. Epke turnde nu wel door, alles of niks. Die lan ding bezorgde mij zo'n ontlading. Toen heb ik me helemaal laten gaan. Dat was ook de kroon, hoe gek het misschien ook klinkt, op mijn carrière." Trainer' Daniel Knibbeler: „Om eerlijk te zijn, was ik relatief rustig nadat ik Epke aan de rek stok had gehangen. Dat had alles te maken met de perfecte voorbe reiding. Ik heb hem ook wel eens in de rekstok gehangen met het ge voel van 'o jee, o jee'. Maar nu was ik vol vertrouwen. Tijdens de mi nuut moest ik wel heel goed oplet ten. Als coach moet je immers in de gaten houden of Epke alle ele menten wel turnt. Daar moet ik scherp in zijn, want als de jury iets over het hoofd ziet en hem een te lage uitgangswaarde toekent, moet ik meteen nadat het cijfer op het bord komt protest aantekenen. Daarom kwam de echte blijdschap pas toen ik het cijfer zag en wist dat er goed gejureerd was. Pas later kwam het besef dat we goud had den gewonnen. Epke heeft het ge daan. Mijn rol was hem het gevoel geven dat ik er net zoveel voor over had om dat doel te bereiken. Ook mijn leven is door die mi nuut veranderd. Ik ben in een an dere wereld terechtgekomen. Niet dat ik een ander persoon ben ge worden. Ik doe nog hetzelfde werk en geniet van alle jongens die ik train. Maar er gaan wel deu ren voor me open." Commentator Hans van Zetten: „Die ene minuut heeft geen ander mens van mij gemaakt. Sindsdien krijg ik wel heel erg veel verzoe ken om in actie te komen. Wat op valt is dat ik heel erg in trek ben bij studenten die me willen inter viewen of in een studieopdracht willen betrekken. Mijn commentaar is die dag puur intuïtief geweest Ik heb slechts één zin voorbereid. Dat was 'de ko mende minuut zal het leven van Epke Zonderland veranderen'. Voor de rest ben ik de subjectieve commentator geweest die bijgedra gen heeft aan de beleving van Ep kes prestatie. In de dagen voor de finale was ik wel onrustig. Ik heb er zelfs wakker van gelegen. Om dat ik dacht aan wat er allemaal mis kon gaan. Op de finaledag zelf werd ik rustig toen Herre vertelde dat Epke alleen een plan A had. Hij zou zijn maximale oefening hoe dan ook doen. Toen wist ik dat Epkes wilskracht ontembaar was. Op het moment dat hij stond, wist ik dat hij een medaille zou winnen. Zeker van goud was ik nog niet. Omdat ik niet als jury lid heb gekeken. Ik wist dus niet precies hoeveel aftrek hij zou krij gen. En de spanning moest er voor de kijkers natuurlijk in blijven. Zelf heb ik Epkes oefening heel vaak ter ruggezien, maar de hele wedstrijd niet. Dat hoeft ook niet. Ik heb het wel heel vaak teruggevoeld, weet nog precies wie wat deed. Het beeld van die hele finale koester ik. Dat zal ik mijn hele leven mee dragen." Lance Armstrong gaat niet in beroep Lance Armstrong heeft de daad bij het woord gevoegd. De gevallen wielrenner heeft geen beroep aan getekend bij het internationaal hof van sportarbitrage CAS, meldde het tribunaal vrijdag. Het betekent dat de Amerikaan definitief zijn ze ven overwinningen in de Tour de France kwijt is. Het Amerikaanse antidopingbureau Usada bracht eer der dit jaar een onthullend rapport naar buiten over systematische do ping in de wielerploeg van Armst rong. Hij had formeel 21 dagen om beroep aan te tekenen bij het CAS. De termijn was donderdagavond verstreken. MELBOURNE Nadal niet in actie op Australian Open Tennisser Rafael Nadal heeft zich teruggetrokken van de Australian Open, het eerste grandslamtoer- nooi van het jaar. Dat liet de Spaan se nummer vier van de wereld vrij dag weten. Nadal heeft te kampen met de naweeën van een buikvi rus, dat het herstel van een eerder opgelopen knieblessure hindert. „Mijn knie voelt al veel beter en het revalidatieproces verloopt voor spoedig, maar het buikvirus heeft ervoor gezorgd dat ik afgelopen week niet kon trainen", aldus Na dal. „Het spijt me dat ik daarom heb moeten afzeggen." HEERENVEEN Favoriet Kramer treft Blokhuijsen op 5 km Schaatser Sven Kramer opent van daag zijn NK allround op de 500 meter in rit elf tegen Maurice Vriend. Op de 5000 meter treft hij ploeggenoot Jan Blokhuijsen even eens in rit elf Dat heeft de loting vrijdag bepaald. Titelverdediger in de Friese schaatstempel Thialf is Ted-Jan Bloemen. Hij komt op de 500 meter al in de zesde rit in actie tegen Jos de Vos. Op de 5000 meter is Bloemen in de dertiende en laat ste rit gekoppeld aan Mark Ooije- vaar. Titelfavorïete Ireen Wüst schaatst de 500 meter tegen Antoi nette de Jong. Op de 3000 meter duelleert ze met Marije Joling. door Bram van Zundert Nederlandse sporters zijn op vreemde plaatsen te vinden. Voetballer Alexan der Prent werd landskampioen in Vietnam in een nogal corrupte competitie. Het is 19 augustus 2012, een zinde rend slot van de Vietnamese eredi visie dient zich aan. Alexander Prent, voormalig spits van onder meer NEC en Cambuur Leeuwar den, bindt zijn veters vast. De Utrechter moet met zijn ploeg SHB Da Nang winnen en hopen op een misstap van de gedoodverf de favoriet T&T Hanoi. Een kleine twee uur later is het feest voor Prent (29) en zijn Viet namese teamgenoten. Er is met 3-1 gewonnen en T&T is niet verder gekomen dan 0-0. In een lusteloze pot voetbal heeft Hanoi er ogen schijnlijk alles aan gedaan om vooral niet te winnen. Opmerke lijk, voor een team dat kampioen kan worden. Maar in Vietnam ge beuren de gekste dingen, zegt Prent. „Vietnam is een corrupt land. Je maakt dingen mee in wed strijden dat je denkt 'dit kan niet'. Trapt een verdediger weer heel op zichtig langs een bal ofzo, je weet eigenlijk nooit welke verrassing er uit de hoge hoed komt. Dan is het overduidelijk dat scheidsrechters zijn omgekocht, dat spelers zijn omgekocht. Dat is normaal hier." Een seizoen lang speelde Prent in het Zuidoost-Aziatische land, met bijna 92 miljoen inwoners een van de meest dichtbevolkte landen ter wereld. Daarna volgde een stage in Maleisië. „Via een Nederlandse zaakwaarnemer die veel zaken doet in Azië ben ik na mijn con tract bij Cambuur in Vietnam te rechtgekomen. Daar heb ik een week getraind om aan de tempera tuur te wennen. Na een stage kon ik tekenen bij Da Nang, een van de topclubs in het land." Direct maakte Prent kennis met de corruptie waarmee het land doordrenkt is. „Mijn tekengeld ging onder de tafel door direct te rug naar de trainer, de assis tent-trainer en nog wat mannetjes rond de club. Als je niet akkoord gaat, kun je gewoon geen contract tekenen. Als ze aan jou geen geld kunnen verdienen, wachten ze lie ver op iemand die dat wel belooft. Het is bijna lachwekkend." Maar Prent tekende en maakte ver volgens een jaar lang de gekste din gen mee. „Rondom wedstrijden zat je in superslechte hotels waar de kakkerlakken over de grond lie pen en de gekko's op de muur. Geen internet, waardeloze omstan digheden. Ik kon er wel van genie ten omdat ik er de humor van in zag. Dat jé met dertig Vietname- zen over een landweggetje rijdt in een slechte bus om in een of an der dorp te spelen. Voor 30.000 man, dat dan weer wel. Heel leuk, maar een jaar is wel genoeg. Dat houd je fysiek niet vol." Bij Da Nang werd Prent getraind door Le Huynh Due die met zestig interlands nog altijd recordinterna tional is van het land. „De Johan Cruijff van Vietnam, een heel ver velende man die dacht dat hij het voetbal had uitgevonden. Die man is schatrijk doordat hij van elke speler praktisch al het tekengeld in zijn zak steekt. En als er premies werden uitgeloofd door de clubei genaar, noemde hij zelf altijd een lager bedrag richting de spelers. Stak hij twintig procent in zijn ei gen zak. Maar dat is bij veel clubs zo. Het is zo corrupt als de pest." Een van de hoofdrolspelers in de Vietnamese voetbalpoppenkast is Do Quang Hien, een steenrijke' Vietnamees die de baas is bij zo wel T&T Hanoi als bij SHB Da Nang. Alsof Joop Munsterman naast het voorzitterschap van FC Twente ook Ajax erbij doet. De Vietnamees, die zijn miljoenen verdiende in de elektronica, claimt dat hij slechts als sponsor aan de voormalige ploeg van Prent ver bonden is, maar die zag dat an ders: „Als de clubs tegen elkaar speelden, bepaalde hij wie er won. Dan moest je verliezen." In verschillende Vietnamese kran ten verscheen al de spotprent waarop Hien als marionettenspe ler met poppen in shirts van beide clubs de wedstrijd speelt. Op dit moment loopt een onderzoek van de Vietnamese voetbalbond en het ministerie van Cultuur, Sport en Toerisme naar de gang van za ken bij beide clubs. Is het wel leuk om als voetballer in zo'n wereld verzeild te raken? Prent twijfelt niet. „Ik kon kiezen voor een nieuw contract voor een appel en een ei bij Cambuur of dit avontuur. Ik ben blij dat ik deze •keuze heb gemaakt." Epke Zonderland in actie op rek tijdens de Olympische Spelen in Londen. De turner behaalde de gouden medaille met zijn oefening, foto Robin Utrecht/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 31