De minuut van turner Zonderland 301 sport De NPV bedankt npy Sven Nys stopt en gaat achter biersmijter aan Van Barneveld imponeert zaterdag 29 december 2012 Terugblik op hét sportmoment van 2012 door Ad Pertijs LOENHOUT - Volgens winnaar Niels Albert moet je de Azencross van Loenhout vooral zien als een wed strijd met een speciale sfeer. „Een beetje een klein WK." Veel mod der en nog meer bier gaan jaarlijks hand in hand op de dag dag het Vlaamse grensdorp even aan zijn dagelijkse anonimiteit wordt ont trokken. Ooit kwam een slimme bewoner op het idee om de donkere perio de tussen Kerstmis en Nieuwjaar op te fleuren met een veldrit. De Azencross van Loenhout was al snel een fenomeen. „Noem het een echte biercross", zei Marianne Vos nog voor de wedstrijd van de mannen gistermiddag uit de hand dreigde te lopen toen Sven Nys verhaal ging halen bij een dronken toeschouwer. Die man smeet ron de na ronde een plastic glas bier in zijn richting. „Na de zevende keer was ik het zat", zei de Belgische su perster van de cross. Hij stopte, keerde zijn fiets, stapte onder het afzetlint door en ging op zoek naar de biersmijter. „Ik had me voorgenomen om rustig op 'dieje mens' af te stappen als het in de laatste ronde nog een keer zou ge beuren. Gewoon vragen waarom hij het deed." De dronken man sloeg nog wel op de vlucht, maar Nys kreeg hem te pakken. „Hij zei sorry." De Bel gische kampioen kreeg na afloop alleen maar bijval voor de manier waarop hij het varkentje had ge wassen. Ieder jaar rond deze tijd worden de razend populaire cros sen in Vlaanderen ontsierd door met bier gooiende of sarrende fens. „Het overkwam mij vandaag ook", zei Albert, die na een beklij vend duel met de Tsjech Zdenek Stybar de wedstrijd naar zich toe had getrokken. „Typisch is ook dat als er in een zone één iemand je begint uit te jouwen, iedereen dat overneemt. Ze zullen zelf niet meer na kunnen denken zeker." In het verleden schoten Richard Groenendaal (met een vuistslag) en Bart Welllens (met een karate trap vanaf de fiets) al eens uit hun slof Nu was het de beurt aan Nys, die na twee zware valpartijen be zig was aan een verloren race. Al- bert: „Zo werkt het ook: als het goed gaat trek je je niks aan van al dat bier dat naar je gegooid wordt. Maar gaat het niet lekker, en krijg je dan een pint over je heen, dan stap je af" De organisatoren van de Vlaamse crossen zeggen - bui ten het schenken van alcoholvrij bier - geen oplossing te hebben voor het probleem. De renners hebben die ook niet. „Ik word ook wel eens zat - na het seizoen - maar dan ga ik in de disco niet met glazen bier gooien of zo", schudde Albert het hoofd. Nys was na afloop best wel tevreden met zijn actie. „Eigenlijk moet je dit vaker doen, maar als je voor de winst rijdt, stop je niet. Nu had ik er een keertje wel de tijd voor." De laatste veldrit van het jaar ein digde voor Marianne Vos met een onfortuinlijke duik in de Loen- houtse modder. „Ik kwam los op het wasbord en ging onderuit", zei de wereldkampioene over de val in de eerste ronde, die haar op slag kansloos maakte voor de zege. Achter de dolblije Vlaamse winna res Sanne Cant finishte Vos als vijf de op meer dan een minuut ach terstand. „Ik kwam na die val ge woon niet meer in mijn ritme bleek wel. Ik reed nog vol door, maar de anderen bleven uitlopen. Dat kan gebeuren", zei Vos, die schadevrij uit de val kwam. Zo eindigde haar wonderjaar 2012 roemloos in een kil Vlaams grens- dorpje. „Daar zit ik niet mee", zei ze lachend. „Iedereen denkt dat het bij mij allemaal vanzelf gaat. Niet dus. Ik ben ook maar een mens." Wel een sportief mens. Na de koppelkoers zondag op het NK baan in Apeldoorn, is de veldrit van Petange op 1 januari direct haar eerste koers van het nieuwe jaar. Oudjaarsavond brengt de fa milie Vos door in de camper ach ter de jurywagen in Petange. Of ze de jaarwisseling niet liever door brengt met oliebollen en champag ne? „Dat zijn allemaal dingen waar ik niet blij van word. Fietsen is veel leuker." Eén minuut. Zo lang duurde op 7 augustus van dit jaar de gou den rekstokoefening van Epke Zonderland. Die ene minuut ver anderde uiteraard op slag het le ven van de olympisch kampioen zelf. Hij kijkt er speciaal voor de ze krant op terug. Maar ook bep- pe (oma) Agnes Zonderland, va der Huite, broer Herre, trainer Daniël Knibbeler en NOS tv-commentator Hans van Zet ten hebben hun eigen verhaal bij hét sportmoment uit hun le ven. door Edwin Fischer Epke Zonderland over de mi nuut die zijn leven veranderde: „Toen ik de hal in kwam, stond ik open voor de omgeving. Ik was me er heel bewust van dat ik maar een kans had. Dat zorgde er voor dat ik echt nerveus was. Ik had let terlijk trillende handen en had me zelf niet onder controle. Na het voorstellen aan de jury kon ik te rug naar de inturnhal. Ik moest pas als zesde en kon nog even een trainingsbeurtje maken. Vanaf dat moment raakte ik in een soort trance. Dat was extreem, zo had ik het nog nooit beleefd. De oefening liep vanaf het begin niet lekker, maar ik beleefde hem veel inten ser dan anders. Het ging ook heel snel, ik had een gehaast gevoel. Pas vlak voor de afsprong kreeg ik rust en overzicht. Het landingsmo- mënt gaf me het mooiste gevoel LONDEN - Raymond van Barneveld heeft zich vrijdagavond op impo sante wijze geplaatst voor de halve finales van het WK darts. De Hage naar was in Londen met 5-1 veel te sterk voor de Australiër Simon Whitlock. 'Barney', slechts als der tiende geplaatst, stond bij tijd en wijle geweldig te gooien. Op een mindere fase in de derde set na, was Van Barneveld de gehele par tij de betere. Nadat hij de vijfde set had gewonnen, was het verzet van de Australiër met de lange sik ge broken. Van Barneveld was over zijn eigen spel zeer te spreken, me de dankzij een gemiddelde van liefst 102,32. „Simon speelt altijd goed tegen mij, maar volgens mij heeft hij nog nooit tegen de Van Barneveld van vanavond gegooid." In de halve finales wacht Phil Tay lor. De grote favoriet rekende ge makkelijk af met Andy Hamilton, de verliezend finalist van vorig jaar. Het werd 5-0. uit mijn leven. Dat was het meest intense moment dat ik meege maakt heb. Euforisch! Je hebt je doel gehaald. De oefening uittur- nen waar je al die jaren voor ge traind hebt. Het zou heel bizar zijn als ik dit nog eens ga overtref fen. Ik denk elke dag nog aan dat moment. De ménsen in het land blijkbaar ook, want ik word na de Spelen enorm veel herkend en aan geschoten. Sommigen worden zelfs weer emotioneel. Ik heb veel losgemaakt blijkbaar." Epke's beppe (oma), die in maart 97 wordt, is herstellende van een val. Haar zoon Huite, Epke's vader, vertelt over hoe beppe dé minuut beleefde: „Mijn zus en haar man hebben beppe die zevende augustus opge haald. In Sint Nicolaasga hebben ze samen naar de wedstrijd geke ken. Voor beppe was het een wed strijd als elke andere. Ze heeft geke ken en Epke heeft gewonnen. Dat was mooi, vond ze. Ze had niet het besef dat dit dé wedstrijd aller wedstrijden was. Ook niet toen Ep ke bij haar langs ging en de medail le liet zien. Ze zei toen 'mooi dat je weer eens langskomst'. Dat was voor haar veel belangrijker. Ook toen ze enkele weken geleden na haar val in het ziekenhuis lag en mijn broer een foto van Epke bo ven haar bed hing, besefte ze niet wat die betekende. Epke stond op het olympische podium triomfan telijk met een vuist in de lucht. 'Kijk', zei ze, 'Epke zwaait naar mij en zegt: houd moed'. Zo kijkt ze naar Epke, als een kleinkind zoals al haar anderen." Broer Herre Zonderland: „Via Erben Wennemars kon ik op de perstribune zitten. Eerst zat ik in de nok van het stadion in de Randstad-loge, maar ik wilde zo dicht mogelijk bij de rekstok zit ten. De perstribune was vlakbij. Toen Epke de zaal in kwam zag ik wel dat zijn vizier open stond. Hij was zich bewust van de omgeving. Ik dacht gelijk 'dat is bijzonder'. Maar na zijn terugkeer uit de trai ningshal zag ik ook de focus. Toen wist ik dat het goed zou komen. De hele week voor de kwalificatie was ik zenuwachtig. Daarna niet meer. Epke was superfit, zorgen maken was onnodig. Toen hij hing was er extreme spanning, maar die schreeuwde ik van me af Bij het tweede vluchtelement dacht ik 'dit wordt hem niet'. Die Kovacs alle professionele vrijwilligers die samen 24 uur per dag, 7 dagen per week beschikbaar waren voor uw urgente vragen over het begin en einde van het leven. J. Zoro Zorg ir het leven Het NPV-Consultatiepunt, voor vragen die niet kunnen wachten: 0318) 54 78 78. 24 uur per dag, 7 dagen per week. Alexander Prent (oranje shirt, midden) met zijn Vietnamese ploeg SHB Da Nang in actie. foto Si Huyen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 30