Gemeente Veere is 2 Haven Rotterdam groeit Vaart W. PZC Filmregisseur Van Gelder overleden zaterdag 29 december 2012 !SS^S&S&XSg^;&ttcW^315{: ^^eSJ5K2KSK{ffl8S!5S5iï Inventarisatie PZC Laatst was ik met een paar vrienden in Middelburg op het symposium 'Waar eens water was', dat werd georganiseerd door Stichting Cul tureel Erfgoed Zeeland. Het ging over de kansen om water terug te brengen in stad en land in Zee land. Wie regelmatig deze column leest, weet dat ik een warm pleit bezorger ben van het terugbren gen van bevaarbaar water in Ter- neuzen. Bevaarbaar water is vol gens mij de enige manier om Ter- neuzen meer aantrekkingskracht te geven. Gelukkig waren er op dit symposium ook leden van de gemeenteraad, ambtenaren die er bij betrokken zijn, en ook burge meester Lonink en verantwoorde lijk wethouder Van Hulle waren aanwezig. Dat doet deugd, dat is toch een teken dat het leeft. De meest inspirerende spreker op het symposium was Glenn de Kraker, wethouder in de gemeente Hulst. Hij vertelde uiteraard over het plan De Nieuwe Bierkaai, waar een enigszins verpauperd stukje Hulst plaats heeft gemaakt voor water. Ik weet niet of u het al ge zien heeft, maar dat is schitterend geworden. De Kraker legde uit dat het voor een gemeente geen kwes tie is van 'niet-kunnen', maar van willen. Als je als gemeente zo'n project echt wil realiseren dan lukt dat. Hij wees ook op de subsi diepotjes die er zijn en op het feit dat de realisering van het water, zelfs in deze tijden, voor nieuwe investeringen in zijn stad zorgt. Dat geeft moed, want ook in Ter- neuzen zou het moeten lukken. Een vriend yan mij zit in de pro jectontwikkeling en ook hij zegt dat het kan. Volgens hem biedt bij voorbeeld de Oostkolk nog altijd fantastische mogelijkheden als ha ventje en moet het ook op lange re termijn financieel haalbaar zijn. Zeker als we daar nu al geld voor reserveren, zoals dat ook voor andere projecten gebeurd. Van de week stuurde hij mij een digitale wenskaart voor 2013, met daarop de Terneuzense Oostkolk zoals die er in 2030 uit zou kun nen zien. Kijkt u eens op www.terneuzendevaarterin.nl Een gezond en gelukkig 2013 toe gewenst! Voor meer columns: www.pzc.nl/columns colofon VmKmBÈÈKËSmKm PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.ril Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl /lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt€27,50 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en-diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ik neem een kennismakingsabonnement van 6 weken voor 9,95 (PR06AKTIE)- Ik neem een doorlopend abonnement en krijg de eerste 4 weken gratis (NA28). Ik betaal doormiddel van automatische Incasso: €28,95 per maand 82,50 per kwartaal Woonplaats: Telefoonnummer (o.a. voor bezorgcontrole): Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer.Handtekening: Gemeenten doen steeds meer digitaal, van papierloos vergade ren tot het online afhandelen van publiekszaken. De PZC zocht uit hoe de digitale vlag er in Zeeland bijhangt. Verschil lend, zo blijkt, maar Veere loopt onmiskenbaar voorop. door Luc Oggel De Zeeuwse gemeen ten zijn anno 2012 behoorlijk digitaal bezig, al geldt dat voor de één wat meer dan voor de ander. Dat blijkt uit een onderzoek van deze krant. Alle dertien gemeenten zijn per e-mail benaderd met het verzoek een vragenlijst over het onder werp in te vullen. Alleen Vlissin- gen heeft, ondanks een herinne ring, niet gereageerd en ontbreekt daarom in het overzicht. Geconcludeerd kan worden dat Veere de 'digitaalste' gemeente van Zeeland is, omdat die alle twaalf vragen positief kon beant woorden. Noord-Beveland, Sluis en Hulst daarentegen lopen op di gitaal gebied het verst achter. In die gemeenten wordt nog niet pa pierloos vergaderd, kan er niet via de computer worden meegeluis terd met raadsvergaderingen en in Sluis en Hulst is geen openbaar wifi-netwerk in het gemeentehuis, hoewel dat in Slnis vanaf januari wel zo is. Ook hebben de gemeen ten (nog) geen eigen app, hoewel ze daar ook niet de enige in zijn. Een woordvoerster van de gemeen te Middelburg laat weten dat daar wordt gekeken naar het ontwikke len van een 'i-tour-app', waarmee toeristen via hun smartphone wor den rondgeleid door de stad. Veere heeft die al, bovendien biedt de ge meente een parkeer-app en een Gemeente Veere-app. De tou- rist-app is afgelopen seizoen 500 keer gedownload, de gemeen- te-app 400 keer. Papierloos vergaderen door college en ook raad gebeurt in acht van de twaalf gemeenten en kan tot flin ke kostenbesparingen leiden, zo blijkt. In Veere jaarlijks 10.000 eu ro aan papier- en bezorgkosten, in Schouwen-Duiveland 14.000 euro en Terneuzen, de grootste Zeeuw se gemeente, gaat uit van mini maal 28.000 euro. Goes bespaart zelfs 53.000 euro. Voor dat papier loos vergaderen worden iPads ge bruikt, die in de meeste gevallen door de gemeente zijn verstrekt. In alle gemeenten kunnen online publiekszaken worden afgehan deld, zoals het aanvragen van aller- De moderne gemeente Uitslag van een enquête van deze krant over hoe 'digitaal' de Zeeuwse gemeenten zijn.* lei uittreksels, het downloaden van formulieren en het aanvragen van omgevingsvergunningen. Bij de ene gemeente kan (veel) meer dan de ander, maar bij Tholen, Ka- peÜe en Borsele is het nog erg sum mier. De Bevelandse gemeenten gaan wel samenwerken op iet-ge bied, wat moet leiden tot verbete ring van de digitale dienstverle- De gemeente Vlissingen stuurde geen antwoorden in. OS O O O Wordt er papierloos vergaderd? Zo nee, wanneer gaat u daar eventueel toe over? Beschikken de college-, raadsleden en ambtenaren overeen iPad? Indien er papierloos wordt vergaderd, welke kostenbesparing levert dat op? Is het mogelijk om live mee te luisteren met raadsvergaderingen? Zo ja, alleen met geluid of ook met beeld? Hoeveel mensen maken ergemiddeld gebruik van de mogelijkheid om live via internet naar raadsvergaderingen te luisteren Mogen raadsleden twitteren tijdens de raads- en /of commissievergaderingen? Is daar een protocol voor? Na hoeveel tijd is het digitale verslag te raadplegen/terug te luisteren via de website? Is er een openbaar wifi-netwerk aanwezig in het gemeentehuis? Is de gemeente actief op sociale media? Zo ja welke? Kunnen er publiekszaken online worden afgehandeld? Zijn er nog andere ontwikkelingen op digitaal gebied gaande? Heeft de gemeente een app? Zo ja, hoeveel mensen hebben die gedownload? C:ja C:ja R:ja J R:nee j A: eenaantal A: eenaantal 2 pallets €53.000 papier (schatting) (400 pakken) geluid; beeSdb geluid: 40 53 gelijk t:ja p: nee J bénnen 1 dag "Iwittér Twitter Facébqokj Facebook; linkèdlir Wis? o.a. nieuwe o.a. online website meldpunt openbare' ruimte^ door Marcel Modde ROTTERDAM - Tegen alle economi sche stromen in is de goederen overslag in de Rotterdamse haven met 1,7 procent toegenomen. Dit jaar werd 442 miljoen ton afgehan deld. Een nieuw record, aldus pre sident-directeur Hans Smits van het Havenbedrijf Rotterdam. De groei zit vooral in de overslag van ruwe olie en olieproducten. Die laatste categorie verdrievoudig de de afgelopen den jaar en maakt Rotterdam volgens het havenbe drijf 'steeds mèer een draaipunt voor de wereldhandel'. „Dat helpt de haven te blijven groeien, want de wereldhandel ontwikkelt zich doorgaans sneller dan de Neder landse en Europese economie." Ook de overslag van containers nam in 2012 licht toe, mede dank zij de export. Zeeland Seaports en het Havenbedrijf Antwerpen heb ben hun cijfers voor dit jaar eerder bekendgemaakt en noteerden een daling van de overslag met respec tievelijk 3 en 1,8 procent. Net als Antwerpen heeft ook Rot terdam te lijden onder de afne mende staalproductie, wat zorgt voor daling van overslag yan ert sen. De afhandeling van ijzerts en schroot daalde 12 procent en die van cokeskolen (hoogovens) met 4 procent. Verder werd 18 procent minder agribulk overgeslagen door slechte oogsten in graan- en olieza den producerende landen en daar uit voortvloeiende hoge prijzen. pagina 13: overslagrecord MIDDELBURG - Filmregisseur Han van Gelder is op 26 december over leden in zijn woonplaats Wolvega. Van Gelder maakte in 1982 de film Onder de Vloedlijn over het onder waterleven in de Oosterschelde. De familie heeft het overlijden vrij dag bekendgemaakt. Van Gelder, werkte onder andere-samen met Marten Toonder en Bert Haanstra. Hij maakte als een van de eersten in Nederland onderwateropna men. Toen in de jaren '70 werd be sloten om de Oosterscheldekering te bouwen, besloot hij de fauna in beeld te brengen. De omstandighe den in de Oosterschelde bleken zel den geschikt om te filmen. Daar door duurde het drie jaar voor de film van 16 minuten gereed was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2