Voor vuurwerkfreaks is dit hét hoogtepunt 241 zeeland Zeeland Gezond nu ook in Goes De NPV bedankt Schippers blijven pleiten voor spuisluis kanaal zaterdag 29 december 2012 Marco Schroevers en Elly Duijnhouwer in hun nieuwe sportschool in Goes. foto Willem Mieras door Nadia Berkelder GOES - In Middelburg is het een succes: het aantal leden van Zee land Gezond verdubbelde in de twee jaar dat Marco Schroevers er de baas is. De sportschool, health- club heet hij officieel, krijgt nu een vestiging in Goes. Vandaag is er open dag. De cardio-apparaten zijn nét aan gesloten, de spinningfietsen ko men als het goed is nog op tijd, de douches zijn in januari klaar. Het is een race tegen de klok, maar vol gende week kunnen de eerste spor ters terecht- in de fitnessruimte aan de 's-Gravenpolderseweg. Bij Zeeland Gezond kun je niet al leen sporten, maar ook revalide ren. „Ik geef bijvoorbeeld on- co-fit", zegt mede-eigenaar Elly Duijnhouwer. „Dat is een beweeg- programma voor mensen met kan ker; gericht op het herstel na en tij dens de ziekte of na een borstope- ratie. Iedereen die sport, heeft spe cifieke aandachtspunten. We wer ken met kleine groepjes zodat we daar goed op kunnen inspelen." Toen Schroevers twee jaar geleden in Middelburg begon, had de sport school last van een oubollig ima go. „Mensen dachten dat ze alleen bij ons terecht konden als ze er gens last van hadden. We hebben moeten vechten tegen dat imago, hoewel je bij ons wel ergens last van mag hebben. Het draait om sporten, op een net iets ander ni veau, met goede begeleiding." Mensen moeten zich thuis voelen in een sportschool, vindt hij. Met fitnesscentra waar de sporters voor een raam worden gezet heeft hij niets. „Bij ons geen spiegels, geen bonkende muziek, er moeten zo weinig mogelijk drempels zijn voor mensen om te gaan sporten. Het sociale contact is bij ons be langrijk, een praatje maken", zegt Schroevers, die ook trainer is bij voetbalclub Walcheren in Vlissin- gen. Net als in Middelburg kunnen de sporters in Goes meedoen aan groepslessen. Voorlopig zijn dat, behalve onco-fit en zwanger- schapsyoga, spinning, pilates en yo ga. Bovendien kunnen de leden van Zeeland Gezond de lessen van Loopschool Zeeland volgen. „Die worden gegeven door Remy Vas- seur, Martij n de Kok en Michel Schrier, de Zeeuwse hardlooptop: de ene keer lopen ze op de atletiek baan, de andere keer in het Poel- bos of in de duinen bij Dishoek. Lopen is nog net wat leuker met andere mensen en als iemand je vertelt dat je passen iets te klein zijn of dat je schouders losser kun nen. De loopgroep is er voor abso lute beginners, maar ook -voor mensen die lopen al gewend zijn." Zeeland Gezond werkt samen met fysiotherapiepraktijk De Tol, die ernaast zit. „Mensen die de prak tijk bezoeken, kunnen hier cardio- training doen", zegt Duijnhouwer. „Ik geef ook pilates voor mensen die last van hun rug hebben. Daar mee versterk je de buik- en rug spieren." Schroevers: „Marco Tol- hoek, de fysiotherapeut, is een keer bij ons komen kijken in Mid delburg. Hij zag dat mensen die re valideren blijven hangen en niet te rug vallen. Zo is het idee ontstaan om hier wat te gaan doen." 'Er kan altijd iets fout gaan, maar ik vind het wel jammer dat de 'prutsers' voor een verkeerde beeldvorming zorgen.' Jaco Pijpelink Jaco Pijpelink uit Zaamslag is vuurwerkfanaat. Het hele jaar door houdt hij zich be zig met vuurwerk, maar maandag mag-ie echt knal len. „Ik krijg steeds vaker de vraag of we dit jaar met oud en nieuw thuis zijn." door Raymond de Frel Nog twee nachtjes sla pen, dan is het voor Jaco Pijpelink (41) uit Zaamslag pas echt 'zijn dag'. Dan mag-ie weer, een hele dag lekker knallen. „We beginnen om 10 uur 's ochtends natuurlijk met een flin ke, hè. Even de buurt wakker ma ken. Dat moet toch kunnen? Het is voor vuurwerkfreaks dé dag van het jaar." Pijpelink zou best vaker vuurwerk willen afsteken, maar daarvoor heeft hij een 'schietpapier' nodig. „Voordat je een pyrotechnische op leiding mag volgen, moet je een tijd hebben meegedraaid met ie mand die een vuurwerkcertificaat heeft en demonstraties geeft. Hij beoordeelt na een show of tien, vijftien of je geschikt bent voor de cursus. De Nederlandse vuurwerk wereld is klein, er zijn maar zo'n honderdvijftig gecertificeerde pyro- technici. Ik ben helaas de juiste persoon nog niet tegengekomen om mee te lopen. Maar het is mijn droom om ooit zelf demonstraties te geven." Vooralsnog houdt de technisch in koper van hoefijzerfabriek Kerck- haert in Vogelwaarde het bij het bezoeken van demo-shows in het hele land. Dat doet hij onder meer TERNEUZEN - De schippersvereni ging Schuttevaer blijft pleiten voor een spuisluis in Terneuzen. Die moet dienen voor de afvoer van overtollig (regen)water van het Ka naal Gent-Temeuzen. De afgelopen dagen moest via de drie sluizen in Terneuzen (de zee sluis, middensluis en binnenvaart- sluis) veelvuldig worden gespuid. Het water is afkomstig uit het Vlaamse achterland. De water stand op het kanaal was de afgelo pen dagen daardoor dertig centi meter hoger dan normaal. Wordt er gespuid, dan ligt de scheepvaart stil. Met grote economische schade tot gevolg, aldus Schuttevaer. voor vuurwerkverkoper Partymax uit Vogelwaarde. Samen met een groepje vuurwerkfreaks overtuig de hij uitbater Eric Buysse ervan dat hij moeite moest doen om de krenten uit de pap te halen. „Ik werk samen met Erics broer. Die vertelde ik dat zijn broer maar prul verkocht. Zo heb ik hem wak ker geschud en ben met hem in contact gekomen", vertelt Pijpe link. Sindsdien houdt hij zich nage noeg het hele jaar met vuur werk bezig. Hij bezoekt de monstraties en helpt Buysse de laatste dagen van het jaar met de verkoop. „Het vuurwerkjaar be gint voor ons al op 3 januari. Dan ga je op het gemak alweer eens rondkijken. Bij de importeurs, maar zeker ook op internet. De echte fanatiekelingen filmen name lijk hun shows tijdens de jaarwisse ling. De één steekt het vuurwerk af een tweede richt een camera op de pot of de pijl en een derde houdt de lens op de lucht gericht", vertelt hij. Zover gaat Pijpelink zelf niet, al probeert hij van de jaarwisseling wel altijd een soort show te ma ken. Dat doet hij samen met zijn neef Marco. „Het ene jaar bij hem thuis in Terneuzen, het andere bij ons. Ik krijg steeds vaker de vraag of we dit jaar met oud en nieuw thuis zijn. Ik merk dat mensen graag komen kijken. Of dat ze mij om raad vragen. Laatst nog. Kwa men er twee jongens langs die een spreekbeurt over vuurwerk gingen houden." Pijpelink wees hen ook op de risi co's. Net zoals hij dat bij zijn zoon Dominique en dochter Davina doet. „Je moet altijd je hoofd er goed bij houden. Steek een pijl niet in een fles, want die kan om vallen. Nee, plaats 'm in een em mer met zand. En doe een bril op, het liefst ook de mensen die naar jouw vuurwerk kijken. Er kan aU tijd iets fout gaan, maar ik vind het wel jammer dat de 'prutsers' voor een verkeerde beeldvorming zorgen." De import van zwaar vuurwerk, bijvoorbeeld uit Polen, zit de Ne derlandse vuurwerkfreaks behoor lijk in de weg, zegt Pijpelink. „Een prullenbak opblazen? Dat gaat echt niet met Nederlands consu mentenvuurwerk, omdat de regels in ons land heel streng zijn. Tel kens als er vernielingen plaatsvin den, moeten de 'goede fanatieke lingen' zich weer verdedigen." Pijpelink neemt het maar voor lief. Zijn passie voor 'harde knallen en gekleurde boeketten' is veel sterker dan het sceptische tegengeluid. Het is maar goed dat zijn vrouw op de rem trapt, anders was er dit jaar vast nog voor een paar honderd euro meer de lucht ingevlogen. „In de dagen voor de jaarwisseling hoor je zo nu en dan al eens een knalle tje. Dan begint het bij mij echt te kriebelen. Hoewel ik het niet zo voor de knallen doe. Geef mij maar siervuurwerk, al moet een sierpijl- of pot wel een knal geven aan het begin, de zogenoemde 'burstknal'. Dat heeft iets extra's. Vuurwerk zonder knal noemen wij vrouwenvuurwerk, haha!" Vandaag of morgen brengt Pijpe link een volgorde aan in zijn 'af- .steeklijstje'. Om tien over twaalf begint hij, als veel buurtgenoten hun kruit al hebben verschoten, met wat 'klein spul'. „Na ongeveer drie kwartier zijn we aan de grote finale toe. Dan zetten we een hele boel potten op een rij, die allemaal tegelijk aangaan." Er begint iets te fonkelen in zijn ogen. Alleen de gedachte al. Laat de klok maar snel doortikken. Drie... twee.... een... BOEM! &ZSBSSS8Z3!.OSVSZCt'. bijna 800 bestuursleden die het mogelijk maken dat de NPV al 30 jaar op lokaal, regionaal en landelijk niveau is vertegenwoordigd. M voor hel li Ook actief worden voor de NPV? Bel (0318) 54 78 88 of kijk op voor bel leven www.npvzorg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24