Kenniswerf groeit uit tot kennisbrug 22 zeeland De NPV bedankt KNRM Westkapelle sluit druk jaar af Zorgcentrum in villa Wolphaartsdijk Groenten uit eigen tuin in Zelzate na vijftien jaar nog steeds taboe 11 T)V t/m 25 Jaar en 65+ 12'50)' Meld Rob van Dooren zaterdag 29 december 2012 door Carla van de Merbel WESTKAPELLE - De reddingspost van de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) in Westkapelle heeft vrijdagmiddag het jaar 2012 traditiegetrouw afge sloten met het 'laatste schot'. Met het oude wippertoestel, dat weer voor even uit. museum Het Polderhuis was gehaald, werden reddingslijnen afgeschoten. Toen er nog geen reddingboten waren, werden met deze lijnen mensen van schepen in nood gered. Nu werden de reddingslijnen van af het KNRM-station bij Erica naar het Groothoofd geschoten. Via een speciale kabelbaan werden vervolgens nieuwe 'opstappers' ZELZATE - De Zelzatenaren in het centrum van de grensgemeente mogen nog steeds geen groente uit eigen tuin eten. Dat verbod geldt al sinds augustus 1997 en is nog steeds van kracht. Destijds werd in de bladgroenten een verhoogde concentratie van kankerverwekkende polycyclische aromatische koolwaterstoffen aan getroffen. Het ging om luchtver ontreiniging, veroorzaakt door het chemische bedrijf Rütgers Vft in Zelzate aan het Kanaal Gent-Ter- haar ruim 64.000 leden die het mogelijk maken dat de NPV al 30 jaar opkomt voor de zorg voor het leven. Wilt u de NPV ook steunen? Word lid voor 17,50 per jaar (jongeren X Zorg u aan via www nPvzor9-nl °f bel voor het leven (0318) 54 78 88. Bij het KNRM-station werden reddingslijnen afgeschoten. Via een kabel baan kwamen vervolgens nieuwe redders aan land. foto Ruben Oreel (gediplomeerde redders) binnenge haald bij de KNRM. In totaal zijn er vijf nieuwe opstap pers. Twee andere opstappers na men afscheid: Ook werd afscheid genomen van Kees Minderhoud als schipper. Hij droeg het roer over aan Jacco van der Bosse. Min derhoud werkt verder als coach van de nieuwe opstappers. Zes op stappers kregen een onderschei ding vanwege minstens tien jaar trouwe dienst De KNRM heeft een druk jaar ach ter de rug, aldus schipper Bram Theune. Er werden zo'n vijftig ac ties uitgevoerd vanaf KNRM-sta tion Westkapelle. zie ook: www.pzc.nl/video neuzen. Het bedrijf stond in de Ka naalzone bekend als 'het teerkot'. De schadelijke stoffen bleken niet in te hoge concentraties aanwezig, net over de grens in Sas van Gent. Maar de provincie Zeeland hield wel de vinger aan de pols. Bij het teerkot wordt de bodem al jaren gesaneerd. De politieverordening van weleer is nog steeds van kracht. Deskundigen onderzoeken momenteel de situatie in de geva renzone. De resultaten worden be gin volgend jaar verwacht. Wat even een zieltogend project dreigde te worden, straalt tegen woordig bezieling uit. Het gaat zo goed met de Kenniswerf, dat ook bedrijven die niet naar Vlis- singen willen verhuizen, graag sa menwerken met bedrijven die op de Kenniswerf zijn gevestigd. door Maurits Sep De kenniswerf, waar zoals de slogan zegt 'kennis wordt ge maakt', wordt een kennisbrug die Vlis- singen verbindt met de rest van het Zeeuwse bedrijfsleven. Dat, zegt wethouder Rob van Dooren, is de nieuwe uitdaging: „Om de Kenniswerf leidend te maken in de innovatieve ontwikkelingen in de hele provincie." Een opmerkelijke ambitie voor een project dat zo moeizaam van de grond kwam; waarover bij het provinciebestuur zo veel zorgen be stonden dat dat zich er actief mee ging bemoeien. Maar dat is jaren geleden. De tijden zijn ten goede gekeerd. Allerlei innovatieve bedrij ven hebben zich in Vlissingen ge vestigd rondom de HZ en het ROC, de oudste bewoners van het gebied. In Dok4i zitten tal van klei nere en grotere bedrijven die ver nieuwend bezig zijn en elkaar in middels goed weten te vinden en de uitbreiding van Dok4i is in gang gezet. Nieuw is dat bedrijven van verder weg samenwerking zoeken met collega's op de Kenniswerf, zeggen Van Dooren en Martin de Klerk, projectleider Kenniswerf/Dok4i bij Economische Impuls Zeeland (EIZ). „Bedrijven reageren soms primair als ze worden benaderd over de Kenniswerf: 'ja, maar ik vestig me niet in Vlissingen hoor!' Dat hoeft ook niet. Samenwerken, daar gaat het om", benadrukt Van Dooren. De Klerk wijst op een bedrijf uit Wemeldinge dat precies dat doet: blijven zitten waar het zit, maar wel gebruik maken van de kennis en kunde die in Vlissingen aanwe zig is. „Je op de Kennniswerf vesti gen is maar één aspect van wat we willen bereiken. Je kiest als onder nemer voor Dok4i vanwege de sa menwerking en het netwerk dat je daar vindt. Niet per se vanwege de huisvesting. Dat volgt later." Of niet, en dan is dat ook niet erg. Cruciaal is wel dat bedrijven we ten wie op de Kenniswerf actief zijn en wat ze daar doen. En daar heeft het lang aan ontbroken. „Zelfs 'buren' op de Kenniswerf wisten soms niet wat zich naast hen afspeelde", constateert De Klerk. Ze deden zaken met het bui tenland, terwijl ze gewoon een deur verderop terécht konden. -Het besef dat bedrijven op de Ken niswerf elkaar nodig hebben en versterken, is langzaam gegroeid. Nu moet de kennisbrug naar de rest van de provincie worden gesla gen, vinden De Klerk en Van Dooren. Dat vraagt van de ge meente wel investeringen in de fy sieke omgeving, beseft de wethou der. „We moeten het gebied naar een hoger niveau tillen." Die aandacht voor de inrichting van het gebied past bij de nieuwe visie van de gemeente op haar rol in het project. Was Vlissingen in het begin vooral bezig het gebied rond de Edisonweg en de binnen havens opnieuw in te richten en „Zelfs 'buren' op de Kenniswerf wisten soms niet wat zich naast hen afspeelde" bedrijven te verleiden zich daar te vestigen, tegenwoordig richt zij zich op ondersteuning van wat on dernemers nodig hebben. Van Dooren: „Onze rol is fundamen teel veranderd. Tien jaar geleden probeerden we het project vlot te trekken. Maar dat kunnen wij niet. Wat wij wel kunnen, is faciliteiten bieden, helpen." Was lange tijd de overheid de do minante speler op de Kenniswerf, tegenwoordig is die rol overgeno men door de twee andere o's: on derwijs en ondernemers. „De ge meente kan het niet regelen voor onderwijs en ondernemers", stelt De Klerk. Toch vindt hij het goed dat de overheid die rol lang heeft gespeeld. „Daardoor is het uitein delijk ook gelukt om de Kennis werf naar een volgende fase te brengen. Op een gegeven moment ging iedereen groter denken: we moeten dit samen doen." De gemeente heeft dat zelf ook in gezien, zegt Van Dooren. „Wij heb ben lang gehoopt op een organi sche groei van de Kenniswerf. Die leek er niet te zijn. Tot we eens ter plaatse gingen kijken wat er inmid dels allemaal aan bedrijfjes en be drijven was gevestigd. We zijn ken nis gaan maken, letterlijk in dit ge val. Toen ontdekten we dat de Ken niswerf wel degelijk uit zichzelf was gegroeid. Dat wisten we al leen niet" Uit de gesprekken kwam naar vo ren wat er leefde onder de bedrij ven en instellingen op de Kennis werf, welke speerpunten gekozen moesten worden en wat dat van de gemeente vraagt. Dat proces van bewustwording - zowel bij overheid als bij onderwijs en on dernemers - heeft ertoe geleid dat er evenwicht is ontstaan tussen de betrokken partijen op de Kennis werf. Daar vaart iedereen wel bij. Van Dooren vat het samen met de drie K's: „Kennis, Kunde, Kassa." door Nadia Berkelder WOLPHAARTSDIJK - In de oude villa Zorgvliet in Wolphaartsdijk moet een centrum voor kankerpatiën ten komen. De Camara founda tion wil er therapieën, wellness en zorgvakanties aanbieden. De stichting zoekt nog investeer ders, zegt directeur Carla Ferkra- nus. „We hebben de villa ook nog niet aangekocht, omdat de finan ciële middelen op dit moment ont breken. We zijn bezig met fondsen werven." Het voormalige verzor gingshuis staat leeg: een paar jaar geleden zorgde het idee om er een luxe verslavingskliniek in te begin nen voor opschudding: 276 men sen uit Wolphaartsdijk maakten officieel bezwaar. De initiatiefne mers, GGZ Westelijk Noord-Bra bant en Castle Craig lieten het plan rusten toen de economische crisis uitbrak. In de Zeeuwse Villa, zoals Ferkra- nus het project noemt, komt een therapeutisch centrum met psy- cho-sociale hulp en hulp bij reïnte gratie en activiteiten als mindful ness, yoga, creatieve therapie, maar ook een schoonheidsspecia list en een gespecialiseerde kapper. Medische handelingen vinden er niet plaats. De villa moet in het na jaar van 2013 open gaan. In eerste instantie .gebruikt de stichting alleen het bestaande ge bouw. „We hebben wel een ver bouwingsplan; er komt als het aan ons ligt uiteindelijk nog tweeder de bij. Geen hoogbouw, alleen laagbouw. Dat willen we in samen spraak met omwonenden realise ren. Als we investeerders vinden, kunnen we snel aan de slag met de nieuwbouw." Op 7 januari is er een informatiebijeenkomst in het dorpshuis van Wolphaartsdijk. Een therapeutisch centrum voor kankerpatiënten beginnen is haar levensdoel, zegt Ferkranus. „Ik vind het een groot gemis dat zo iets er niet is. We hebben daarom ook goede hoop dat het goed komt met de financiën. Iets derge lijks is er nog niet in Zeeland en ei genlijk ook niet in Nederland. Er zijn wel inloophuizen, maar het to tale concept zoals wij voor ogen hebben bestaat hier nog niet. Ons voorbeeld is de Koninklijke Villa in Oostende." „Onze rol is fundamenteel veranderd. Tien jaar geleden probeerden we het project vlot te trekken. Maar dat kunnen wij niet Wat wij wel kunnen, is faciliteiten bieden, helpen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22