Krimp slaat toe op Walcheren Oliebollen van Piel Daane zijn de beste van Zeeland WALCHEREN almanak Texas Het mooiste Nederland ZATERDAG 29 december 2012 21 Van kenniswerftot kennisbrug 22 en 23 Voorvuurwerkfans hét hoogtepunt 24 en 25 Middelburg grootste daler, maar ook Veere en Vlissingen verliezen inwoners door Maurits Sep MIDDELBURG - De al langer voor spelde krimp van de bevolking is op Walcheren dit jaar begonnen. Het inwonertal is in 2012 gedaald met 319 mensen. Dit blijkt uit de voorlopige bevol kingscijfers die vrijdag door de drie gemeenten zijn bekendge maakt. Middelburg raakte de mees te inwoners kwijt: 200. Vlissingen verloor 71 inwoners, Veere telt nu 48 mensen minder. Naar de oorza ken is het deels nog gissen, omdat de gemeenten nu alleen nog maar de cijfers in beeld hebben. Boven dien zijn de cijfers nog niet defini tief; pas in de loop van 2013 wordt de werkelijke balans opgemaakt, als alle gegevens van geboorte, sterfte, vestiging en vertrek zijn verwerkt in de administraties. Dat duurt altijd wat langer, omdat som mige meldingen niet meteen wor den gedaan. Toch lijkt de conclusie gerechtvaar digd dat de krimp nu is ingezet. Immers, alledrie de gemeenten lo pen in inwonertal terug. In 2011 daalde het aantal inwoners van Walcheren ook al, maar toen was dat volledig te wijten aan de da ling in Middelburg, en dat had weer volledig te maken met de sluiting van het asielzoekerscen trum. Vlissingen en Veere groei den in 2011 nog licht. Dat Middelburg nu wederom de grootste daler is, kan door de ge meente nog niet worden ver klaard. Het effect van de sluiting van het asielzoekerscentrum is uit gewerkt. In 2012 moesten nog slechts vijftien asielzoekers wor den uitgeschreven. In Middelburg valt vooral het grote vertrekover- schot op. Er gingen 251 mensen meer weg dan dat er zich vestig den. Anderzijds werden er 51 meer kinderen geboren dan er mensen stierven in Middelburg. In Vlissingen valt juist het grote aantal overledenen op. Er stierven 502 mensen, terwijl er 412 kinde ren werden geboren. De geboorte cijfers op Walcheren worden wel vertekend doordat veel kinderen nu in Goes worden aangegeven, omdat ze daar in het ziekenhuis worden geboren. Die kinderen worden later in één van de Wal- cherse gemeenten ingeschreven als nieuw gevestigd en tellen dus wel gewoon mee bij de berekening van het inwonertal. In Veere wonen nu 21.912 mensen. Cijfers over geboorte, sterfte, ver trek en vestiging ontbreken nog. door Carla van de Merbei VLISSINGEN - Twee jaar geleden nog bestempelden de keurmees ters van het Algemeen Dagblad de oliebollen van bakker Piet Daane als 'onverkoopbaar'. Dit jaar sco ren de bollen van Daane, met vesti gingen in Vlissingen en Middel burg, veel beter. Ze eindigden met een 7,5 zelfs als beste van Zeeland. Piet Daane is er trots op. „Het is de verdienste van mijn zoon Peter. Hij is gek op oliebollen. Al vanaf september is hij er mee bezig ge weest. Sinds twee jaar is het pro ces verder geautomatiseerd." Dat levert betere oliebollen op. „Hoe wel het toch gaat om goed deeg en de juiste temperatuur van de olie." Bij de Hollandse Gebakkraam op het Oranjeplein in Oost-Souburg is de stemming er niet minder om. Ondanks de zeer slechte score (een 0) in de AD-test van dit jaar. „Vier jaar geleden waren we nog de beste van Zeeland", zegt Bianca de Caluwé. „En we doen het dit jaar net zo als toen." De verkoop bleef vrijdag goed. De klanten we ten de oliebollen al zeker vijftien jaar te waarderen. Daar komt de AD-oliebollentest niet tussen. «•••«•eeeesaeees o e Tip? redactie@pzc.nl De Temeuzense dertiger woont sinds begin dit jaar in Texas. Hij heeft het er prima naar zijn zin, al was het al leen maar omdat 'everything er big ger is in Texas'. Maar één ding mist hij ontzettend: zijn voetbalclub Ter- neuzense Boys. Wat zou hij graag weer eens in een oranje shirt laten zien dat er maar één bonkige goal- getter is zoals hij. Zijn clubliefde zit diep. Zo surft hij een aantal keren per week naar de website van de Boys om uitslagen te bekijken. En el ke vrijdag bestudeert hij de team samenstellingen voor de volgende wedstrijddag. Dat zorgt ervoor dat hij in het land van 'big, bigger, big gest' steeds weer een beetje 'kleiner' voelt. „Ik word nooit meer geselec teerd, dus blijf ik maar thuis hè!" Beste Oliebollen van Zeeland Oliebollentest 2012 7,5 •Daane'' -f ijShe! ÈchteB-dkk^t, Piet Daane is er trots op dat de oliebollen van zijn bakkerij dit jaar wel goed scoren in de AD-oliebollentest. „Ik ben vooral trots op mijn zoon. Dit is zijn verdienste." foto Ruben Oreel intratuin Afhaaldagen en losse verkoop: 29 december van 9.00 tot 17.00 uur 31 december van 9.00 tot 17.00 uur Intratuin Koudekerke Galgeweg 5, 0118-551623 Bestel nu online op www.intratuinvuurwerk.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 21