io Postzegels weer duurder Geen geld voor de clusterbom Het einde van de rode diesel Harde aanpak uitkeringsfraude Op i januari wordt het leven weer een beetje duurder, zijn boe ren de klos en moeten uitkerings fraudeurs op hun tellen passen. En o ja, de wereldvrede komt een heel klein stapje dichterbij. Wat heeft 2013 voor u in petto? zaterdag 29 december 2012 N ieuw jaar, door Peter Winterman Hoeveel nieuwjaarskaarten liggen er dit jaar bij u op de deurmat? Grote kans dat het er minder zijn dan vorig jaar. Steeds meer mensen versturen hun nieuwjaarswens of verjaardagskaart via internet. En dat is de doodsteek voor de ouderwetse brievenpost. Het is dan ook niet gek dat PostNL voor het zoveelste jaar op rij de prijs van de postzegel verhoogt. Het basistarief voor brie ven binnen Nederland gaat op i januari met 4 cent om hoog, naar 54 cent. Ook zakelijke post wordt zo'n 5 procent duurder. De verhogingen zijn volgens PostNL 'noodzake lijk', omdat de hoeveelheid bezorgde post voortdurend af neemt. Begin dit jaar gingen de prijzen van postzegels ook al met 4 cent omhoog, begin 2011 steeg het tarief met 2 cent. je kunt je afvragen of het door die alsmaar duurdere postzegels aantrekkelijker wordt om iemand met een kaart je te verrassen. Toch stelt PostNL dat de Nederlandse tarie ven nog steeds tot de laagste in Europa behoren. Vrede op aarde, in alle mensen een welbehagen. De wereld wordt volgend jaar een stukje mooier. Al thans, als het Nederlandse verbod om te investe ren in clustermunitie inderdaad leidt tot minder doden en gewonden. Vanaf 1 januari mogen Nederlandse banken en beleggers niet langer investeren in de productie, verkoop en distributie van clusterbommen. De clusterbom is een bom die wordt gegooid en vervolgens uiteenspat in tiental len kleine bommetjes. Ze zijn omstreden, omdat ze veel burgerslachtoffers eisen. In november zijn in Syrië nog tien kinderen omgekomen door een clusterbom. Groot machten als de Verenigde Staten en China produceren het omstreden oorlogstuig. Tot voor kort staken Nederlanse banken als ING en Rabobank geld in de productie van clustermunitie. Door veel negatieve publiciteit lijken die investeringen aan banden gelegd. Nu staat het verbod zwart op wit en mag de overheid ook echt boetes uitde len. Clusterbommen blijven veel levens kosten, maar. aan dat bloed kleven straks dus minder Nederlandse euro's. Voor boeren en loonbedrijven kan 2013 wel eens een heel zwaar jaar worden. Vanaf 1 januari is het namelijk verboden om rode diesel te gebruiken. Rode diesel is zo'n 20 cent per liter goedkoper dan gewo ne diesel, maar heeft wel dezelfde kwaliteit. Aan de die sel wordt een rode kleurstof toegevoegd, zodat de politie eenvoudig kan controleren op illegaal gebruik. Voor parti culieren was het al verboden om de tank te vullen met de goedkopere diesel. Nu verliezen ook boeren en loon bedrijven hun voordeel. Een harde klap, want de enor me landbouwmachines slurpen brandstof Het kabinet schaft het accijnsvoordeel af om zo'n 250 miljoen euro te bezuinigen. Agrariërs betalen door het verbod op rode diesel jaarlijks tot duizenden euro's meer. Slaan de boe ren nu massaal voor 1 januari voorraden rode diesel in? Nee, dat heeft geen zin. Straks moeten ze voor de liters rode diesel die ze in de tank hebben het verschil tussen het lage en het hoge accijnstarief terugbetalen. Jammer, maar helaas. Stiekem bijklussen terwijl je in de WW of de bij stand zit? Dat pikt de overheid volgend jaar niet meer. Vanaf 1 januari worden fikse boetes uitge deeld. Mensen die frauderen met hun kinderbijslag, bij stand, WW of AOW betalen een boete van 100 procent, bovenop het fraudebêdrag. Het geld wordt direct ingehou den op de uitkering, waardoor mensen tijdelijk zonder in komen kunnen komen te zitten. Bij een bijstandsuitke ring is dat maximaal drie maanden, bij andere uitkerin gen kan het zelfs oplopen tot vijfjaar. Als iemand binnen vijfjaar opnieuw in de fout gaat, wordt de boete ander half keer het gefraudeerde bedrag. Ook de controles op uitkeringsfraude worden een stuk strenger. Ambtenaren mogen straks bij iedereen het huis binnenvallen om frau de op te sporen. Nu mag dat alleen als er een serieuze ver denking is. Oppassen geblazen dus. Dat er bij veel Neder landers geld te halen valt, is een feit. In 2011 werd in Ne derland voor 153 miljoen euro aan uitkeringsfraude opge spoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10