Geluk: een laeze vol pilk en een twïlieng DELTA Mobiel Ik zie alleen maar blije gezichten zeeland 2 6 DAGBOEK Drie prijswinnaars PZC nieuwsquiz zaterdag 29 december 2012 door Engel Reinhoudt Straks doe j'n annen wee zeer van het gelukwense. Mae wat a geluk precies is, is moeilijk te omschrieven. Je kan gelukkig weze en je kan ge luk Het leste is a je min of meer onverwacht iets kriegt of iets leuks overkomt. 'Geluk vliegt en wien a 't pakt die eit het.' Mae je mot het dan wè eêst zie vliege. Bie ongeluk is dat dudelijker. Een ongeluk lig in een klein oekje en kom ok zel den alleêne. Dat bin zö van die uutdrukkingen die a je gebruukt a t'r wat mis gaèt. Ik most 'r pas over dienke toen a 'k onverwacht een trottoirtegel noadig ao. Waè ael je die zö gauw vandaen? Uut de pad aele, wou 'k liever nie. Noe me achter de poorte een rommel' oekje en ik ao het idee a 'k daè wè zou kunnen vinde wat a'k zocht En jawel achter wat ouwe planken, lig wat puun en in het puun een bienae gaeve trottoirtegel. Twint a'k bukt'n om de tegel te pakken, vool ik at'r een groate koppespin- ne deur m'n aer richting m'n nik- ke kroop. Ik zwaaid'n m'n and richting krage en het beêst viel op de grond, teglieke sloeg ik echter m'n bril af en die ploensd'n in een ouwen eêmer die a ok in dat oekje stoeng. Die zat vol bruun roestwae- ter. Om m'n bril te redden stak ik glieke m'n and in dien eêmer en pakt'n in glas. Ik docht a m'n duum d'r alf aflag en aeld'n m'n and in de öögste versnelling uut d'n eêmer die a omkapt'n. Het waeter vloog over m'n schoenen. Ik vool glieke het roestwaeter toet tussen m'n teêën. M'n bril lag in de slik en daè was niks mï deur te zien. M'n duum viel mee. Een sneetje en meêr nie. Gauw in uus voe een pleister. Ik was amper bie de schuve van d'n aanrecht of ik ao de vrouwe an m'n broek. Of a'k noe glad van m'n verstand was om zö binnen te kommen. Ik zei mae gauw a m'n duum d'r aflag en dat ielp wè een bitje. Ze ielp me bie het plakken van een pleis ter. M'n bril onder de kraene, are sokken en schoenen en het leed was geleeë. Waè a 'k die tegel edaen ao? „In dat kleine oekje bie de ongelukken", zei ik. Die ligt 'r nog. Zö briengt het eêne ongeluk het are mee. Kan dat ok mie ge luk? Ja, dat kan. Vroeger deed 'r bie oans in de fermielje een ver haal over Jewannes Koster de ron de. Die maèkt'n een aneênschaekelienge van geluksmo menten mee. Of a 't verhaal algemeên bekend is weet ik nie, ZIERIKZEE - Wim van der Male uit Burgh-Haamstede heeft de PZC nieuwsquiz gewonnen. Hij ontving vrijdag bij Foto Ver- schoore in Zierikzee zijn prijs - een i-Pad - en kreeg gelijk uitleg. „Ik ben er blij mee. Ik had er nog geen, maar mijn familie wel. Nu kan ik ook Facetime gebruiken", zei Van der Male. Hij is geen fana tiek puzzelaar. „Maar een nieuws quiz vind ik altijd wel leuk om te doen." De tweede prijs ging naar mevrouw C. van der Welle uit Vlis- singen en de derde prijs naar me vrouw S. Koster uit Oostburg. foto PZC y Onbeperkt bellen met andere DELTA Mobiel nummers en één nummer van ZeelandNet i/ Betalen per seconde y Makkelijk overstappen en je bestaande nummer meenemen iMi Een voordelig, transparant en exclusief aanbod voor Zeeuwen. Surf snel naar www.DELTAmobiel.nl en stap over. mae op verjaerdaegen kwam het bie oans nog a es naè boven. Jewannes was peeën an 't verdin- nen een ènde van uus en midden in de polder. Z'n vrouwe liep op aollen dag en het was best span nend om zö varre van uus te mot ten. Op een ochend kwam de buurman um roepe. In de varte zag Jewannes a t'r eên z'n kant uut kwam en het duurden nie lange of die oard'n: „Jewannes, Coeba gaè deur d'n elt." Die gaoid'n z'n kap per tussen de peeën en gieng oek over naaie op uus an. Die kwam bie de waetergank en docht 'r over te spriengen, mae die kon d'over kant nie aele en zakt'n net voe de kant in 't waeter. En wat dienk je? Z'n laeze vol pilk. Die sloeg z'n and in de goskant om z'n eigen op te trokken en die pakt'n in een eendenist mie twaalf eiers. Éénmaal op de kant richtt'n die z'n eigen op en toen sprong 'r een knoppe van z'n broek. Daè schoot 'n een aes mie doad. Vol mie aol die goeie gaeven kwam 'n thuus. Z'n vrouwe was zöjuust bevaole van een gezonde twïlieng. A je 't sterker weet, dan mö je mae 's schrieve. Vee geluk in 't nieuwe jaer.s Reacties: Werrilaan 21, 4453 CA 's-Heerenhoek. E-mail: cn.zeeuws@zeelandnet.nl. Het stukje is na te lezen op www.zeeuwsezanger.nl Restaurant De Proeverij in Zierikzee behaalde onlangs de titel 'Leukste restaurant van Zeeland'. Mede-uitbaatster Daisy Dankers van het familiebedrijf vertelt in haar dagboek over de kerstdagen in het bedrijf, een periode van topdrukte in de horeca. Vrijdag 21 december Vandaag sta ik op rond 07.00 uur. Onze kleine zoon Dani van 2,5 jaar trekt mijn aandacht, ik hoor hem roepen vanuit zijn kamertje; 'mama, mama'. Na het ontbijt breng ik Dani naar het kinderdag verblijf Nog een paar dikke kus sen en jawel, dan heb ik altijd het gevoel even mijn handen vrij te hebben. Rond 10.30 arriveer ik op de zaak. Wanneer ik binnenloop komt de geur van horeca ver mengt met dennengeur me tege moet, zo vertrouwd. Ik had met mijn vader afgesproken om met el kaar een laatste lijstje te maken om op de groothandel nog enige inkopen te doen voor de kerst. Bij de groothandel kijken we te vens öf we iets aardigs mee kun nen nemen voor ons personeel, een traditie die zeer gewaardeerd wordt door ons team en ook dit jaar weten we beslag te leggen op een leuk presentje. Mijn vader zou mijn vader niet zijn als hij niet altijd wat leuks of extra's weet te vinden. Terwijl mijn vader de auto lost maak ik ondertussen alles klaar voor de lunch. Vrijdagmiddag voor kerst zal wel niet zo druk worden, is de de ervaring. Het ziet er naar uit dat we dit jaar wederom helemaal volgeboekt zijn. We hebben nti nog één tafeltje voor twee perso nen vrij, maar ach denk ik, ook voor dit tafeltje gaat zeker nog ie mand bellen. De lunch verloopt zoals verwacht vrij rustig dus alle tijd om voorbe reidingen te doen voor het diner, bestek poleren, tafels indekken en andere kleine klusjes doen voor de avond die komen gaat. Ook al is het 21 december en dat de Maya's daar anders over denken; ik wil niets laten versloffen. Tegen vijf uur komt mijn mede vennoot en zwager Janco binnen om mij af te lossen. Mijn dienst zit erop voor vandaag. Tijd om Dani op te halen van het kinderdagver blijf Zaterdag De dag begint vroeg. Zo rond acht uur is het hele gezin weer wakker. Ik voel mij niet echt fit en ik hoop niet dat het in de lucht hangende griepje mij parten gaat spelen zo tegen de kerstdagen. Ik moet om elf uur op de zaak zijn om te 'ope nen'. feitelijk draait een moeder in ons vak twee banen. Naast huis moeder is fulltime gastvrouw draaien in een horecabedrijf best een hele opgave. Maar ik doe het met veel plezier en overtuiging. Vanavond past mijn moeder op de kleine man en bij oma zijn vindt Dani het altijd leuk en dat geeft voor een moeder weer rust. Het ziet er naar uit dat het een donkere dag wordt, het is zwaar bewolkt en de eerste spetters da len neer. Een sfeer om de kaarsjes vroeg aan te steken. We verwach ten geen drukke lunch. De zater dag voor kerst is een dag dat men sen massaal inkopen doen voor de kerstdagen. Ik draai vandaag de lunch samen met Mariëlle. Samen treffen we de voorbereidingen voor de komende kerstdagen. Be stek aftellen en de champagne gla zen moeten door de afwasmachi ne, nadrogen en klaar zetten. De lunch is inderdaad rustig en het regent pijpenstelen. Guur en koud weer weerhoudt de mensen om buiten te komen. Daarnaast spelen de kerstinkopen een rol. De ze middag krijgen we het laatste kerstreservering telefoontje bin nen. "Heeft u nog een plaats voor twee personen op de 2e kerstdag?" Is de vraag. En zo is het allerlaatste tafeltje ook bezet. Het geeft altijd een fijn gevoel wanneer je als be drijf tijdig bent volgeboekt. Zo tegen vijf uur komen mijn va der en Janco de zaak binnen, deze avond draaien we het restaurant met zijn vieren. Samen met de koks eten we een hapje. Altijd lekker, de jongens van de keuken doen steeds hun best om een lekker personeelshap- je te maken. De avond belooft goed te worden, het hele restau rant is vol gereserveerd en dat is ze ker niet slecht zo vlak voor de kerstdagen. We merken dat onze behaalde titel 'leukste restaurant van Zeeland' daar debet aan is. Ve le gasten feliciteren ons met het be halen van deze titel. Deze avond verloopt soepel, en dat geeft mij de vrijheid om op tijd naar huis te gaan, om zo het opkomende griepje het hoofd te kunnen bieden door tijdig onder de wol te kruipen. Zondag Wanneer ik wakker wordt voel ik mij een stuk beter, vandaag is het mijn vrije dag. Er staat een leuke avond op het programma waar ik best naar uit kijk, mijn vader heeft me uitgenodigd om te komen eten bij zijn partner Dao. Zij runt een lunchcafé in Zierikzee. Bij binnenkomst valt het direct op dat pappa Ton een grote lange ta fel had ingericht voor de familie, al snel wordt duidelijk dat er meerde-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 102