Grote schoonmaak op 241 zeeland Vlissingen omarmt nieuwjaarsduik Verzoeknummers op carillon van Zierikzee Tuinontwerpen Gemeente Reimerswaal zoekt sporter/kunstenaar voor huldiging Strand in de zomer dicht Pannenkoeken na bezoek aan museum Ramp vrijdag 28 december 2012 Kanaalstraat 44 Oost-Souburg Tel: 0118-47 17 77 www.avaeiectro.nl SEROOKSKERKE - De afdeling Wal cheren van Groei Bloei begint op 15 januari in De Zandput te Serooskerke met de cursus Tuin ontwerpen. Deze leergang omvat vijf lessen en wordt gegeven door één van de leden van Groei Bloei; een gediplomeerd tuinont werper. Meer informatie is te vin den op: www.walcheren.groei.nl door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het carillon in het his torische stadhuis in Zierikzee krijgt een nieuwe mechanische be diening en een nieuwe computer aansluiting. De beherende Stich ting Zierikzee Carillons denkt na over mogelijkheden de inwoners van Zierikzee verzoeknummers te laten indienen. Met de modernisering van de stadsbeiaard gaat voor stadsbeiaar- dier Janno den Engelsman en de carillonstichting een lang gekoes terde wens in vervulling. De com puter die de kwartiermelodieën aanstuurt, is volgens de stichting verouderd en hard aan vervanging toe. Het inspelen van nieuwe melo dieën is nu nog een ingewikkelde zaak, maar dat wordt straks met de nieuwe computer een stuk een voudiger. De beiaardier kan via een speciaal notatieprogramma zelf nieuwe wijsjes componeren en naar de computer sturen. Den Engelsman wil graag tal van nieuwe melodie ën invoeren waarbij ook heel snel kan worden ingespeeld op de actu aliteit. Zo kan worden ingespeeld op bijvoorbeeld herdenkingen. Het blijft niet bij een nieuwe com puter voor de stadsbeiaard. In de periode van 7 januari tot half fe bruari worden ook andere werk zaamheden uitgevoerd aan onder meer de speeltafel en het carillon. Vanwege veroudering en slijtage van verschillende onderdelen is groot onderhoud aan het histori sche klokkenspel volgens de stich ting hard nodig. Door deze aanpak wordt ook het speelcomfort voor de beiaardier een stuk beter. De verbeteringen aan de beiaard wor den gedaan door klokkengieter Eijsbouts uit Asten. Het groot onderhoud en het reali seren van de verbeteringen aan het carillon betekenen dat de stads beiaard enkele weken zwijgt. Als alles volgens de planning verloopt, kan stadsbeiaard ier Den Engels man vanaf half februari het eeu wenoude klokkenspel op donder dagen weer bespelen. Het is de be doeling dat dan ook de nieuwe kwartiermelodieën te horen zijn. KRUININGEN - Vorig jaar was er één genomineerde voor de titel sport man van het jaar, en die (ultralo per Dave Boone) ging er dan ook met de titel vandoor. De gemeente Reimerswaal roept mensen op om nieuwe kandidaten voor te dragen. De huldiging vindt plaats in het voorjaar van 2013, heeft de ge meente laten weten. Er zijn zeven categorieën: sportman en sport vrouw van het jaar, sportploeg, sporttalent (tot achttien jaar) en sportvrijwilliger. Er is een aanmoe digingsprijs voor kinderen tot twaalf jaar, een prijs voor iemand op het gebied van amateurkunstbe- oefening en voor iemand die actief is in de vogel- en duivensport. De kandidaten moeten een bijzon dere prestatie hebben geleverd, op provinciaal, nationaal of internatio naal niveau, in teamverband of in dividueel. De gemeente wil de na men van de genomineerden op 18 januari binnen hebben. Het strand bij de Verdronken Zwarte Polder was in 2010 tijdens het zomerseizoen afgesloten na de vondst van explosieven. Ondernemers uit de buurt drongen daarna aan op de grote schoonmaakbeurt die nu plaatsvindt Een grondige schoonmaakactie op het strand bij de Verdronken Zwarte Polder moet ertoe lei den dat er in de toekomst geen explosieven meer gevonden wor den. Drie springputten onder het zand bij Nieuwvliet worden momenteel leeggehaald. door Martijn de Koning Wilt u teruggaan? We ontdoen hier het strand van explosief materiaal." Arge loze passanten kijken wat vreemd op als ze op het strand of de dui nen bij de Verdronken Zwarte Pol der worden aangesproken door mensen in oranje hesjes. En al he lemaal al ze op het strand het kleurrijke 'fort' van containers zien staan. Maar: veiligheid vóór al les, vinden ze bij Van den Herik Kust- en Oeverwerken. Geen pot tenkijkers gewenst dus. De schoonmaakactie op de water lijn vóór het natuurgebied is nodig omdat er regelmatig granaten, ko gels en schreven gevonden wor den. Het gebied werd kort na de Tweede Wereldoorlog gebruikt als springlocatie. Niet-gesp rongen ex plosieven werden er alsnog tot ont ploffing gebracht De afgelopen de cennia kwam daar af en toe iets van boven water. De laatste tijd nam dat fors toe. Dat was een ge volg van kustversterkingswerk die twee jaar geleden in deze omge ving is uitgevoerd. Daardoor veran derde de loop van de watergeul richting het natuurgebied en spoel de opeens veel materiaal droog. Om daar vanaf te zijn, besloot het Rijk een grote schoonmaakactie te financieren. Onderzoek wees uit dat verreweg het meeste materiaal te vinden was in drie springputten, die vlak bij elkaar liggen aan de waterkant. Van den Herik begon vier weken geleden met het karwei. Met bevei ligde kranen worden de putten, leeggeschept aan de voet van de monding van de watergeul. Het materiaal komt niet netjes per exemplaar naar boven, legt Arno van Tiggelén van Van den Herik uit. „Alles is aan elkaar geklonterd. Het lijkt één grote, stenen massa." Het is lastig inschatten of zo'n klont explosief materiaal bevat. Vrachtwagens brengen het spul daarom naar een installatie, een paar honderd meter verderop op het strand. „Daar wordt het in een trechter gegooid en komt het in een zeefmachine terecht. Met een kracht van zo'n 600 bar wordt het materiaal onder grote druk schoon- gespoten. Tenslotte gaat het via een lopende band naar de inspec tie-unit. Daar kijken we wat er te voorschijn is gekomen." Op die plek is het materiaal vaak wel enigszins herkenbaar, zegt Van Tig- gelen. „Maar omdat het vooral om schreven en resten gaat, weten we soms niet waar we precies mee te maken hebben." Heel erg is dat niet. Belangrijker is dat medewerkers goed kunnen in schatten of materiaal nog kan ont ploffen. Af en toe wordt zo'n ex plosief ontdekt. „Het gaat dan meestal om mortiergranaten", legt Van Tiggelen uit. Dan wordt de Ex plosieven Opruimings Dienst (EOD) gewaarschuwd. Die brengt awwwiwBM door Maurits Sep VLISSINGEN - De jaarlijkse nieuw jaarsduik op het Badstrand van Vlissingen trekt steeds meer deel nemers. Om ervoor te zorgen dat iedereen zich goed kan uit- en aan kleden en dat de hulpverlening in orde is, zal de gemeente zich na drukkelijker bemoeien met het evenement. De nieuwjaarsduik in Vlissingen is ooit begonnen als een eenmansac tie. Gaandeweg is het een evene ment geworden, waarvan de orga nisatie in handen is van de Stich ting Zwemmen langs Walcheren. De gemeente omarmt het evene ment om twee redenen: vanwege de veiligheid en vanwége de pro motie. De gemeente is ook blij dat de nieuwjaarsduik zo veel deelne mers en toeschouwers trekt. Volgens Jarien Sinke van de Stich ting Zwemmen langs Walcheren zorgt de betrokkenheid van de ge meente ervoor dat de deelnemers zich binnen kunnen omkleden in de accommodatie van de strand- post op het Badstrand. Tot nu toe moesten deelnemers dat op het strand zelf doen. Ook zullen strandwachten aanwezig zijn voor hulpverlening als die nodig is. Aan de duik zelf verandert weinig: het startsein om gezamenlijk het water in te gaan wordt om 13.30 uur gegeven. Vanaf 12.00 uur zijn deelnemers welkom op het Bad strand. De aanmeldbalie bevindt zich in het botenhuis van de Strandwacht op het strand. Nieuw is dat ze voortaan twee euro per persoon moeten betalen. In ruil daarvoor is er na afloop een war me consumptie en een tastbare herinnering, zegt Sinke. „Boven dien schenken we een deel van de opbrengst aan de Stichting ALS Nederland. Op Walcheren zijn nog drie nieuw jaarsduiken: op Aloha Beach op het strand van Vrouwenpolder (strandpad bij camping Oranjezon volgen) is om 14.00 uur een blote nieuwjaarsduik. In het strandpavil joen kan omgekleed worden en na afloop staat erwtensoep klaar. Op het strand bij Domburg (Noordduine) vindt ook om 14.00 uur de nieuwjaarsduik plaats van Surfvereniging Rockypoint, de Domburgse reddingsbrigade en Strandpaviljoen Noordduine. Deel name kost twee euro per persoon; de opbrengst is voor de Domburg- se Reddingsbrigade. Er zijn ver warmde kleedruimtes en na af loop is er erwtensoep. Op het strand bij het Bastion in Veere vindt voor de derde keer een nieuwjaarsduik plaats. Het in schrijfgeld van 2,50 euro per per soon gaat naar een Veers goed doel: een affuit of rolpaard voor een Veers kanon. Het startschot voor de duik wordt ook gegeven met een kanon. Na afloop is er glühwijn, erwtensoep of chocola demelk. OUWERKERK - Het Watersnoodmu- seum in Ouwerkerk biedt vandaag en vrijdag 4 januari een pannen koekarrangement voor jeugdige be zoekers. De kinderen die het Watersnood museum bezoeken, krijgen daat eerst een rondleiding van een gids. Daarbij worden bijzondere verha len verteld over de ramp die het zuidwesten van Nederland trof in 1953. Aan het einde van de rondlei ding worden de kinderen ver wacht bij de naastgelegen brasse rie De Vierbannen voor een pan nenkoek en een drankje. De rond leiding door het museum begint om 15.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24