-essent n Limburg Friesland Nrd-Holland 'Door het schatkistbankieren en de wet op de Houdbare Overheidsfinanciën veranderen de energiemiljarden in dood geld' 1,6 miljard euro 1,25 miljard euro 0,3 miljard 0,25 miljard (20%) 0,9 miljard euro 0,9 miljard (100%) Maarten Allers, hoogleraar openbare financiën vrijdag 28 december 2012 •tf. (20%) Grote uitgave 20 miljoen: Maastricht Culturele Hoofdstad 2018 Opvallende uitgave 3,25 miljoen: doorstart autofabrikant NedCar Grote uitgave 32,4 miljoen: wegen en openbaar vervoer Opvallende uitgave 16,4 miljoen: University Campus Fryslan Grote uitgave 75 miljoen: OV-terminal Zuidas Opvallende uitgave 12,5 miljoen: archeologisch depot energiemi voor het algemeen belang. Daar om investeren we de Essent-gel- den in infrastructuur en energie." Kok is nog steeds van plan om bin nen drie jaar bijna een miljard eu ro uit te geven. Dat dat niet vanzelf gaat, blijkt uit een blog van een hoge ambtenaar op de website van de provincie Overijssel. 'Geld zou een zegen moeten zijn, maar het ontwricht', schrijft de ambtenaar, die het zelfs heeft over 'de vloek van het geld'. De ambtenaar wijst op het gevaar dat partners achterover gaan leu nen. 'Laat de provincie het maar doen, die heeft geld zat'. Ook is hij be zorgd over de dreiging van een greep in de kas, die de relatie tus sen provincie en Rijk verder onder druk zet. 'Over een paar jaar is het Essent-geld uitgegeven en de vloek opgeheven. Ik ben be nieuwd of we dat dan als zegen be schouwen.' Allers vindt het zorg wekkend dat sommige provincies in een paar jaar tijd tijd zoveel geld uitgeven. „Het kost veel tijd om goed doordachte projecten op te zetten. Als je het geld dan toch uitgeeft, moet.je het behoedzaam doen." Volgens gedeputeerde Kok is het juist goed dat de provincie tijdens economisch moeilijke tijden inves teert. „We houden ons gewoon aan de regels. Doordat het Rijk nu de hand op de knip houdt, staan we er wel steeds meer alleen voor. In ons eentje kunnen we bijvoor beeld niet de verbreding van de Ai betalen. Dat maakt dat het niet makkelijk is om rijk te zijn in cri sistijd." Investeren of beleggen, het blijkt voor de provincies kiezen tussen twee kwaden. „Door het schatkist bankieren en de wet op de Houd bare Overheidsfinanciën verande ren de energiemiljarden in dood geld", verwacht Allers. „Provincies kunnen straks alleen nog de rente vrij besteden. En de rente die het Rijk geeft, is fors lager dan de be dragen die de provincies nu jaar lijks krijgen voor geld dat ze heb ben belegd." ABN Amro rekende eerder al uit dat het verlies voor provincies en gemeenten kan oplopen tot 400 miljoen euro per jaar. De steenrij ke provincies verzetten zich daarom met hand en tand tegen de nieuwe wet en het verplichte schatkistbankieren. Vooral Gelderland vreest de gevolgen. Die provincie heeft voor zo'n 3 miljard euro uitstaan in binnen- en buitenland. „Het betekenrdat wij het Nuon-geld niet meer kun nen beleggen en moeten onder brengen bij de rijksoverheid. Dat heeft iets betuttelends en we leg gen ons daar voorlopig ook niet bij neer", zégt gedeputeerde Jan Markink van Gelderland. „Boven dien zet de overheid dan wel allé kaarten op een land en dat kan risi covol zijn." Allers ziet nog maar één uitweg. „Het is nog niet te laat", meent hij. „De provincies kunnen er altijd voor kiezen om de opcenten, hun aandeel in de motorrijtuigenbelas ting, te verlagen. Daardoor voor kom je ongeftindeerde investerin gen. Tegelijkertijd komt er wel geld direct in de economie terecht. Bij degenen die het toekomt, de in woners." Hoe zijn de provincies rijk geworden? In 2008 hadden de Nederlandse provincies samen een vermogen van bijna 4 miljard euro. Na de ver koop van Nuon en Essent steeg dit" eind 2009 naar 17 miljard euro. De provincies hadden, net als veel ge meenten, van oudsher een flinke vinger in de pap bij de regionale energiebedrijven. Noord-Brabant be zat met ruim 30 procent de meeste aandelen Essent. Dit bedrijf werd overgenomen door het Duitse RWE. Gelderland bezat met ruim 44 procent de meeste Nuon-aande- len. Nuon kwam in handen van het Zweedse energieconcern Vattenfall. Ook 216 Nederlandse gemeenten verdienden flink aan de aandelen- verkoop, in totaal 5,7 miljard euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11