Rebellen Seleka rukken snel op Mandela uit ziekenhuis Wapenfabrikant opnieuw slecht in het nieuws donderdag 27 december 2012 In Delhi werd gisteren een protesttocht gehouden, één van de vele in India, tegen de groepsverkrachting van een studente. foto Saurabh Das/AP JOHANNESBURG - Nelson Mandela is woensdagavond ontslagen uit het ziekenhuis. Dat maakte het kantoor van presi dent Jacob Zuma van Zuid-Afrika bekend. De behandeling van de 94-jarige oud-president van Zuid-Afrika, an ti-apartheidsicoon en Nobelprijs winnaar zal bij hem thuis in Johan- WEBSTER - Het is productreclame die de Amerikaanse wapenfabri kant Bushmaster Firearms Interna tional graag had gemist. Opnieuw is de omstreden AR-15, het best verkopende semi-automatische aanvalsgeweer uit het Bushmaster- fabrieksarsenaal, in het nieuws. Want hetzelfde type wapen als waarmee Adam Lanza dertien da gen geleden 27 mensen vermoord de en zichzelf van het leven be roofde bij de schietpartij op een ba sisschool in Newtown, blijkt ge bruikt door William Sprengler (62) in diens dodelijke hinderlaag voor brandweermannen. Gewapend met een Bushmaster AR-15, een pistool en een geweer schoot Sprengler maandag eerst zijn 76-jarige zus dood, stak zijn ei gen huis en dat van buren in brand en doorzeefde vervolgens twee vrijwillige brandweerman nen van 43 en 19 jaar die hij op wachtte. Sprengler verwondde er nog eens twee die buiten levensge- President Bozizé van Centraal Afrikaanse Republiek in het nauw nesburg worden voortgezet tot hij helemaal is hersteld, aldus een woordvoerder. Mandela, die nog altijd immens populair is in Zuid-Afrika, werd op 8 december in het ziekenhuis opgenomen vanwege een longont steking. Ook werden er galstenen bij hem verwijderd. e De rebellengroep Seleka zet opmars voort en verovert tij dens kerst met Kaga Bandoro weer belangrijke stad. President Bozizé komt in het nauw. Leiders centraal Afrikaanse lan den bijeen in Tsjaad. door onze correspondent Frans van den Houdt NAIROBI - In de Centraal Afrikaan se Republiek hebben rebellen op nieuw een grote stad ingenomen. Dinsdag viel de noordelijke provin ciehoofdstad Kaga Bandoro, nadat eerder al drie grote steden waren ingenomen. De zwaarbewapende opstandelingen arriveerden in pickuptrucks en op motoren en verdreven de reguliere troepen naar het 130 kilometer zuidelijker gelegen Sibut. Hun" doel is de hoofdstad Bangui, waar president Bozizé in het nauw komt. De Centraal Afrikaanse Republiek is al decennia instabiel. President/keizer Jean-Bedel Bokas- sa was jarenlang de meedogenloze, brute alleenheerser van de CAR. Een bloedbad onder schoolkinde ren in 1979, waarbij meer dan hon derd jongens en meisjes werden doodgemarteld of stikten in de handen van de politie, luidde uit eindelijk zijn val in. De diepe litte kens die zijn tirannieke regime ver oorzaakten, zijn nooit verdwenen. Sinds 1979 is het land in de greep van de ene na de andere rebellen groep. Maar eigenlijk is de CAR al instabiel sinds i960, toen het onaf hankelijk werd van Frankrijk. De nieuwste groepering is Seleka, een coalitie van drie bewegingen, die onlangs de diamantrijke stad Bria veroverde en plunderde. De snelle opmars van Seleka geeft aan dat die beweging goed georgani seerd is en over een groot netwerk beschikt. Doel van de rebellie is een eind te maken aan het bewind van president Bozizé - in 2003 zelf door een coup aan de macht geko men - omdat hij zich niet aan de vredesakkoorden houdt die in 2008 en augustus 2012 zijn geslo ten met de groepen die nu déél uit maken van Seleka. Onderdeel van die afspraken waren onder meer ontwapening van de rebellen, de mobilisatie, een door de regering op te zetten reïntegratieprogram ma en staatshervormingen. „We hebben de wapens opgepakt om een slechte regering, corruptie, nepotisme en uitsluiting van be paalde groepen te bestrijden", ver klaarde Abdoulaye Issene Rama dan, leider van rebellengroep CPJP dit jaar. „Vandaag begraven we de strijdbijl", zei hij destijds. Mooie woorden, maar vrede bleef uit. Toen de internationale druk op het Bozizé-regime verdwenen was, zette de president alle afge sproken hervormingen in de ijs kast, zoals ontmanteling van de frauderende kiescommissie die hem in 2011 wel erg gemakkelijk aan een herverkiezing had gehol pen. Bovendien liet hij doorsche meren de grondwet te willen ver anderen zodat hij in 2016 voor een derde ambtstermijn kan gaan. De rebellen trokken opnieuw met hun wapens de bush in. Kans op nieuwe onderhandelingen is er op dit moment niet. En de president wil niet praten zolang zijn positie zwak is. Dus zal hij eerst kiezen voor een militaire optie. Het staats hoofd riep de hulp in van troepen uit buurland Tsjaad. Tsjadische soldaten maakten lange tijd deel uit van Bozi-zé's presiden tiële garde, maar vertrokken e'er- der dit jaar, vooruitlopend op de - terugtrekking in 2013 van MICO- PAX, een regionale vredesmacht voor Centraal-Affika. Kon Bangui in het verleden ook al tijd rekenen op militaire steun van de Fransen, Parijs kiest nu voor een diplomatiek offensief en roept de partijen op met elkaar te pra ten. Frankrijk heeft gisteren solda ten ingezet om zijn ambassade in Bangui te beschermen, nadat de monstranten stenen hadden ge gooid naar de diplomatenpost. vaar zouden zijn. Dat alles in slaap- stadje Webster, aan het Ontario- meer in de staat New York. De ooit wegens het vermoorden van zijn oma veroordeelde Sprengler was volgens de lokale politiecom missaris Gerald Pickering 'uitge rust voor de oorlog, om onschuldi ge mensen te vermoorden'. Dat laatste werd dinsdag postuum bevestigd in een huiveringwek kend afscheidsbrief van de dader die een diepe haat koesterde tegen zijn zuster en zijn buren. Hij wilde zien 'hoeveel van de buurt ik kan platbranden en doen wat ik het liefste doe: mensen vermoorden'. Een ander motief gaf de dader niet voor "de schietpartij, aldus Picke ring. De balans aan het einde van een chaotische dag was: vier do den, inclusief William Sprengler zelf die zichzelf een kogel door het hoofd joeg. Twee gewonden. Ze ven afgebrande huizen in zijn straat en 33 mensen die elders on derdak moeten vinden. Win ook je aankoopbedrag terug! Koop in december of januari een occasion via AutoTrack.nl e van 2011het aankoopbedrag terug. Kijk op AutoTrack.nl voor de actie en de voorwaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9