TMICNBC vuurwerkregels nland i 7 Opslag van vuurwerk thuis kent geen regels 'Schaf tweede kerstdag af Veel inbraken op feestdagen Man slaapt in gestolen auto donderdag Tl december 2012 de onderwaterwereld van Jürgen Reichert DEN HAAG - De vuurwerkverkoper moet aan tal van veiligheidsvoor schriften voldoen, voor de consu ment geldt dat niet. Zo lang het le gaal vuurwerk voor eigen gebruik betreft - en ander vuurwerk mag hij officieel niet hebben - hoeft hij geen speciale voorzieningen te tref fen. Volgens Kees van de Beek van branchevereniging BPN van vuur werkhandelaren zijn voorzienin gen ook niet nodig. „Op een droge plek leggen. En dan niet naast de kachel. Bij legale vuurwerkpakket jes loop je geen risico op zelfont branding. Die kunnen geen kwaad. Als het misloopt, zit er meestal een verhaal achter. Dan heeft het te maken met ondeskun dig omgaan met vuurwerk. Of het betreft illegaal vuurwerk. Daarin schuilt het grote gevaar." Ook Cees Meijer, woordvoerder van VeiligheidNL houdt het bij droog opbergen. „Het gevaar van vuurwerk komt vooral kijken bij het afsteken ervan. Als het goed is, gaat het bij opslag thuis om rela tief kleine hoeveelheden en goed verpakt. Dat kan gewoon op zol der, in de garage of kelder." Meijer heeft nog wel een tip voor ouders. „Ik ben wel eens tegengekomen dat mensen vuurwerk onder het bed#van hun kinderen hadden op geborgen. De onveiligheid zit hem niet in het vuurwerk, maar wel dat je kinderen ermee gaan spe len." De stichting Staakt het Vuren vreest dat door de versoepeling van het vuurwerkbesluit consu menten meer vuurwerk zullen aanschaffen. Zij onderkent het ge vaar van illegaal vuurwerk, maar geeft tegelijkertijd aan dat ook le gaal vuurwerk jaarlijks slachtoffers maakt. De stichting pleit voor een vuurwerkverbod voor particulie ren. AMSTERDAM - Tweede kerstdag moet worden afgeschaft en als re guliere vrije dag worden teruggege ven. Ook tweede pinksterdag en tweede paasdag zouden moeten worden geschrapt als collectieve vrije dag en een 'gewone' vrije dag moeten zijn. Dat vindt de Amster damse wethouder Eric van der Burg (WD). „Zullen we 2e kerstdag/paasdag/pinksterdag ge woon afschaffen en als reguliere vrije dagen teruggeven? Goed voor keuzevrijheid en economie", twit- tert Van der Burg woensdag. Zelf brengt hij de verplicht vrije tweede kerstdag als volgt door: „En nu, volkoren kerstbrood van bakkerij Hartog, de #top2000 en wat lezen, kortom een lekkere en ontspannen dag." Op Twitter wordt wisselend gereageerd op het pleidooi van de WD-wethouder, maar de negatieve reacties hebben de overhand. ARNHEM - De politie heeft woens dagochtend in Arnhem een man aangehouden, die lag te slapen in een gestolen auto. Dat maakte de politie bekend. De man lag te sla pen op de bestuurdersplek van de wagen, terwijl de motor nog draai de. De auto bleek vorige week te zijn gestolen in Weesp (Noord-Holland) en bovendien was ermee getankt zonder te beta len. Na enkele pogingen wisten agenten de 48-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats te wekken. Hij zei thuis ruzie te heb ben en niet terug te kunnen. RIJSWIJK - Volgens de politie is er, verspreid door het land, veel inge broken op eerste kerstdag. De poli tie adviseert mensen dan ook om hun deuren tijdens de feestdagen extra goed af te sluiten, een lampje te laten branden en direct te poli tie te bellen als ze iets verdachts zien. In tientallen plaatsen, zoals Epe, Doetinchem, Apeldoorn (vijf in braken) en Coevorden (twee inbra ken) wisten dieven spullen en geld te stelen uit woningen. Slechts in een enkel geval wist te politie men sen aan te houden, zoals in Epe, Voorschoten (drie), Delft (twee), Zwolle (twee), Alkmaar en in Lei den (twee). In Tilburg wist een in woner op maandagavond al een in breker aan te houden. Volgens de politie is er duidelijk meer ingebroken „dan op een doorsnee dinsdag". De inbrekers maken er dankbaar gebruik van dat mensen lang weg zijn, bijvoor beeld terwijl zij bij familie dine ren. Helaas is gebleken dat. na enige tijd van gebruik, de print aan de binnenkant van het bordje kan loslaten of dat er blaasjes inde print kunnen ontstaan. Hoewel alle controles vooraf lieten zien dat de bordjes volledig aan de kwaliteitseisen voldoen, willen we geen enkel risico nemen en vragen we consumenten die in het bezit zijn van één of meerdere Zwitsal-bordjes, het bordje op te sturen naar: Zwitsal, Antwoordnummer 1185.6200 VB Maastricht U wordt verzocht daarbij uw naam, adres en telefoonnummer te vermelden. Wij zorgen dan dat u binnen drie weken een mooi pakketje met Zwitsal-producten ontvangt. Indien u vragen of opmerkingen heeft, neem dan tussen 9.00- 17.00 uur contact op met de Zwitsal Consumenten Service via het gratis telefoonnummer: 0800t2500052. Wij bieden u onze welgemeende excuses aan voor het ontstane ongemak. Unilever Benelux 25 kilo vuurwerk mag een klant dit jaar mee naar huis nemen. Vorig jaar was dat nog 10 kilo. VEILIGHEIDSWAARSCHUWING ZWITSAL-BORDIE Unilever Benelux waarschuwt consumenten voor een mogelijk kwaliteitsprobleem met Zwitsal-bordjes die we deze zomer bij 3 producten kado hebben gegeven en die vanaf begin oktober ook in de winkel verkrijgbaar waren. Een jongen schiet 'uit de hand' een vuurpijl af. Het aantal klachten over vuurwerk op een meldpunt van Groen- Links is in drie dagen opgelopen tot 16.000. foto Robin Utrecht/ANP „Wie in vuurwerk handelt, weet dat hij grote investeringen moet doen om de veiligheid te garande ren. Het aantal verkooppunten is niet voor niets afgenomen. Veilig heid is niet in het geding." Volgens het ministerie van Infra structuur en Milieu zijn de nieuwe regels vooral 'realistischer en beter te handhaven.' Neem de 10-kilo- grens. Consumenten mochten niet méér kilo's per keer aanschaffen,, maar ze konden wel zo vaak terugko men als ze wilden. Het veranderen van de vergun ningsplicht in een meldplicht wij zigt niets aan de veiligheidseisen waaraan een verkooppunt moet voldoen. Wat betreft de tankstations ver wijst de overheid naar de Raad van State. Die bepaalde in 2007 dat de combinatie van vuurwerk opslag en brandstofverkoop niet per definitie leidt tot een toename van risico's. De geruststellende woorden zijn niet besteed aan voorman Paul Ste- verink van Staakt het Vuren. „Zo kunnen we weer een vuurwerk ramp als in Enschede tegemoet zien."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7